Целта ми е постигната. А тя беще да ви провокирам да се замислите и най-вече да си кажете мнението. Писнами да слушам "Искаме по 50 лв на кошер, иначе правим протест". Но как, защо, от кого и т.н.
Съгласвам се с всяка една дума написана до тук. И понеже виждам, че съм останал неразбран, искам да уточня. Добрия и успелия пчелар са 2 различни понятия. Много хора се грижат чудесно за пчелните си семейства, подържат ги здрави и силни, получават големи добиви от пчелни продукти и толкова. Те са добри пчелари, някои биха ги нарекли и професионалисти, защото познават тънкостите на занаята, но какво от това, като тоновете им висококачествена продукция си залежават по мазета и складове. Много от нас мислят само как да произведат нещо ( дори много качествено), но и представа си нямат как да го реализират и чакат, някой да им дойде на крака и да им се помоли да им купи продукцията на висока цена. Ами няма да стане. И точно тук вината си е изцяло наша. Кажете си честно, кой от вас направи маркетингово проучване?
Аз не съм против дотацийте в пчеларството, но не съм съгласен с начина по който се правят сега. Всички знаете какви са цените на пчелните майки, отводките и кошерите в момента. Знаете и че причината за тези цени, са тригодишните програми. Е как се получава това, че са усвоени милиони, а същевременно пчелните семейства намаляват? Защо аз като работещ трябва да плащам данъци и осигуровки, а тези които си изкарват прехраната с пчеларство не. Е аз не съм съгласен с такава дискриминация. Вярно ролята на пчелите в подържане на екоравновесието е безценна и по тази причина пчеларите производители нека получат данъчни облекчения, но не да не плащат нищо. Нека има и директно подпомагане, но правилата да са ясни и стриктно да се спазват.
Казвате, че много пчелари се отказват от занаята и намалят броя на кощерите си. Няма причина да не вярвам на думите ви, но личните ми впечатления са точно противоположни. Е осен някой дядо в много напреднала възраст, но причината е физическа невъзможност да обслужда кошерите си. Казвате, че всеки е решил да ства пчелар, да вярно е, а каква е причината? Дали не е защото масово се рекламират милионите субсидии отпуснати за пчеларството? И какво става, пчеларстват докато вземат парата, а после каквото ще да става, а kando се поти на жегата и се чуди, като извади меда, кой търгаш по-малко ще го излъже. И за това имаме вина. Няма пчеларски кооперативи, като "Наркооп". А защо няма? Защото не сме си направили.
Много може и трябва да се коментира по темата, та нека видим какво мислят и другите колеги от форума.