Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 5 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 50
  1. #1
    Заслужил Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    225
    Пчеларски район
    Ловеч

    РОДНОТО ПЧЕЛАРСТВО ЗАГИВА

    Родното пчеларство загива

    Системно намаляване на пчелните кошери и пчеларите, сочи статистиката. За периода 2007-2009 пчелните семейства намаляват с 94 хиляди, а пчеларите с близо 7 хиляди - синдромът на изчезване на колонии от пчели е от европейски мащаб, твърдят специалистите.

    Десетки сигнали за изчезващи пчелни семейства са били получени в Съюза на българските пчелари. В Северозападна България те отчитат загуби до 50%.

    Като причини за обезлюдяване на кошерите пчеларите посочват някои редки болести, пръскане на земеделските култури с пестициди и пропуските във ветеринарното обслужване.

    В последно време се наблюдава разпространение на някои болести, които бяха слабо разпространени у нас, коментира пред БНР Йордан Христов от Националната научна асоциация по пчеларство.

    От Съюза на пчеларите обясниха, че високата смъртност на пчелите се дължи и на засяването на земеделските площи с растения с високо съдържание на пестициди.

    За решаването на проблема пчеларите искат съдействие от Министерството на земеделието и научните организации. Източник:expert.bg
    http://pchelarite.com Сайт за пчеларство, пчели, пчелари

    http://obiavitevi.com Публикувайте обявите си в раздел пчеларство http://obiavitevi.com/index.php?page...&sCategory=396

  2. #2
    Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    132
    Пчелите у нас изчезват, алармираха пчелари
    06.04.2011, 17:26 (обновена 06.04.2011, 17:32)
    news.bg
    Коментари (1)

    Пчелните семейства в България изчезват. Това алармираха от Националния браншови пчеларски съюз.

    Само за 2010 година са загинали 20 % от пчелните семейства, съобщи на пресконференция в БТА Пламен Иванов - председател на съюза. Общо са унищожени 32 % от пчелните семейства. По думите му пчеларството у нас е в изключително тежко състояние и тенденцията за спад на пчелните семейства ще продължи ако не се вземат мерки.

    Той изтъкна, че пчелите имат ключова роля и за българското земеделие, защото без тях няма опрашване и няма добиви.

    От пчеларския бранш поискаха дотации и субсидиране на пчеларството, защото в противен случай то ще изчезне.

    Те изтъкнаха също като необходимо въвеждането на етикети, които да сертифицират истинските пчелни продукти, като гаранция за тяхното качество.
    Тодор Тодоров

  3. #3
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.03.2011
    Мнения
    505
    Загива, загива-колко да загива ???
    Според мен загубите в пчелните семейства не са повече отколкото преди години. Разликата е в това, че през последните години голямото семейство на интернет-а позволява достъп до всяка точка на света и всеки чел-недочел нещо по чуждите сайтове пуска партенката в родните такива. Разбира се идеята не остава незабелязана от родните журналисти, които я грабват и доукрасяват, както и от паразитите от някой съюз, чакащи повод да блеснат на някоя конференциика с цел прибавяне на още членски внос към дадената организация.
    Иначе съм съгласен, че положението в родното пчеларство е, меко казано, плачевно, ама явно приоритетите на държавата са други засега.

  4. #4
    Колеги, някой замислял ли се е реално, какво точно се случва с пчеларството в Б-я, или просто си повтаряте нещо чуто без дори да го осъзнавате. Какво значи да загине пчеларството? Смятате, че няма да останат живи пчелни семейства или какво? Или смятате, че "пчеларския бизнес" няма да го има? Я ми кажете тогава защо всеки дърводелец вече прави кошери, Защо има 3 пчеларски вестника ( до скоро и 3 списания), а няма нито един говедовъден, свиневъден, птицевъден и т.н.? Защо има над 10 пчеларски съюза? В кое друго въдство, развъдната асоциация е пълен монополист, според действащото законодателство? Защо се усвояват милиони лева по различни програми? Защо под път и над път има пчеларски магазини?

    Моите извинения, но никой не може да ме убеди, че пчеларството в Б-я не е добре развит бизнес, чийто оборот годишно се измерва в милиони.

    И още нещо. Казаха ми, че във форума на Динко е имало пусната обява за наемане на пчелни семейства за опрашване на овощна градина и НИКОЙ не се е отзовал. Но като стане дума за субсидии, всички искат, даже и за 2-3 кошера на вилата. Протести ще правят, ще изнасят кошери пред парламента и т.н.

    Много може да се коментира по въпроса, но моето мнение не съвпада с общотиражираното и за това ще си го спестя. Само ще добавя, че "светлия социализим" умря и е крайно време някои хора да го осъзнаят и приемат.

  5. #5
    Наблюдател
    Регистриран
    21.12.2010
    Мнения
    14
    Браво YURI много точен коментар от твоя страна, наистина все още много хора в нащта държава живеят в " светлият социализъм"

  6. #6
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Цитат Първоначално публикувано от yuri
    И още нещо. Казаха ми, че във форума на Динко е имало пусната обява за наемане на пчелни семейства за опрашване на овощна градина и НИКОЙ не се е отзовал. Но като стане дума за субсидии, всички искат, даже и за 2-3 кошера на вилата. Протести ще правят, ще изнасят кошери пред парламента и т.н.
    И това,ако не значи,че пчеларството загива не знам кое тогава - де ги пчеларите или са много заети със по-изгодни оферти.

    Една камара дърводелци правят кошери,защото се усвояват милиони по различни програми - но от кого и как се усвояват тези пари е въпроса.Ето съвсем пресен пример - тукашни мутрагенчета,ще стват пчелари,аз ги познавам лично от едно време,знам им историята и т.н.Това са хора,които през живота си една работа не са хващали да направят и потни вода не са пили,инструмент не са държали с ръка,какви пчелари ще ми стават теа ...... е че бата у пчеларството,това развитие ли е или упадък,всеки втори тирикат ще ми става пчелар,защото сме взели и ние вече да правим пари.

    Боже опази - не знам какво да кажа,като не познавам нито един човек,забогатял от пчеларство - нали виждам повечето какво си мислят непросветените,че пчеларството сладка работа,тураш пчелите у един съндък,носат ти мед и отдолу имаш едно кранче,дека само го развиваш и то почва да тЪчИ.......да се чуди човек,дека са ми ролсовете,ма сигурно сите пчелари сме мързеливци.

    Може да имаме и 100 пчеларски съюза,но защо повечето добри практици,които познавам,не членуват във никой.

    Не се изненадвам,че имаме няколко вестника,а нямаме специализирани за другите отрасли - по същата причина литературата за отглеждане на патки е във пъти по-малко от тази за пчели.

    Естестено,че оборота се измерва в милиони,но ЧИЙ - търгашите ни 'земат меда на 4лв. па го дават на 7 евро .... е па развити са спор нема.

    И честно казано,пчеларските магазини са даже много малко - в търново един в горна два ...... в целия регион не мога да намеря изпарител за мравчена киселина,нозестат трябва по поръчка,литература две книги,и изобщо нищо ......

    И да пчеларството като бизнес,почти вече го няма - просто сега са пощръклели със тези еврофондове и субсидии,и разни шуро бадженаци яко влачат пари в момента,на 10 такива един обикновен човек да хване субсидия.

    Дали за в бъдеще няма да го има - ами докато има такива гламундери и наивници като мен,които живеят с мисълта,че ще дойде ден да се издържат изцяло със пчеларство,занаята ще се крепи все някак си.Но забелязвам,как много от най-добрите практици се отказаха,да бъдат нещо повече от съботно-неделни пчелари т.е.бутат там,къде малко за кеф,къде просто да падне още някой левиц.

    Що за бизнес е този,от който едвам изкарваш за да се обръснеш поне?

    За светлия социализъм и износа от над 30-40 хиляди тона мед не ми се говори,на база сегашните 6-7 хиляди тона - а като добавим кога,кое на какви пари хептем става отчайващо.

    Още по-лошото е,че тези които преди месец се пъчиха колко много мед сме произвели през изминалата година,сега същите реват че загиваме - и същите до преди няма и година отричаха изчезването на пчели,а сега некви загуби от 30% изкочиха ...... май някой си клати феса според интереса.

    Как да кажа пчеларството у нас вече не е занаят - политика и бизнес да,но занаят и наука не ...... това е пропадане и сигурно затриване на отрасъла.

    Съжалявам,но пчелар не се става току така,може отстрани да изглежда кърски прост занаят,но това си е цяла наука - човек може да стане капитан на кораб за 6 месеца,но дори и другаря Сталин да нареди цял живот може да се мъчиш и па да не станеш пчелар,пак казвам извинявам се,но това е истината!!!

    За разлика от повечето занаяти,перифразирайки ще кажа "може и да си прост,ама пчеларството не е проста работа"

  7. #7
    Цитат Първоначално публикувано от kando
    Как да кажа пчеларството у нас вече не е занаят - политика и бизнес да,но занаят и наука не ...... това е пропадане и сигурно затриване на отрасъла.
    "
    Точно за това става въпрос. Политика и бизнес, които генерират милиони. Да интереса клати феса, така е на 100%. Да няма преки помощи за теб, за мен ( е аз и не съм търсил) и за стотици пчелари ПРАКТИЦИ. И това е така, но защо? Всички обвиняват държавата, просто и ясно държавата. Но дали самите ние не носим вина за това? Някой от нас застанали пред тази държава за да сподели проблемите си и още по-важно, да предложи разумно решение? Или само си чешем езиците и чакаме някой да дойде на крака при нас и да ни дава пари в ръцете.

  8. #8
    Автор
    Регистриран
    09.01.2011
    Мнения
    146
    Здравейте колеги,
    Абсолютно сте прави, но действително е истина, че във форума на Динко има търсене на кошери за опрашване на вишнева градина около 40 декара в района на гр.Стралджа (вярно не е много, но все пак е нещо) и никой от колегите не се е отзовал. Какво чакаме хората идват при нас (да ни дават пари в ръцете), а ние пак плачем, че нямало търсене, субсидии и т.н. Някой ще каже, че една лястовичка пролет не прави, но все пак нали трябва да се започне от някъде. Кой знае, че утре този собственик на тези 40 декара доволен от опрашването няма да разпространи идеята за тази услуга сред гилдията или самият той да стане крупен земевладелец с примерно 400 декара, но за това се иска и малко усилие от наша страна. Съжалявам, че аз самият не мога да услужа на човека защото не практикувам подвижно пчеларство иначе на драго сърце мисля, че щяхме да се разберем дори само за идеята (дядо ми лека му пръст казваше: за лев работи без лев не стой !), така, че има над какво да помислим като пчелари. Успех на всички колеги.
    Вдъхновяват ме позитивните хора от които съм заобиколен.

  9. #9
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Боже опази - не знам какво да кажа,като не познавам нито един човек,забогатял от пчеларство - нали виждам повечето какво си мислят непросветените,че пчеларството сладка работа,тураш пчелите у един съндък,носат ти мед и отдолу имаш едно кранче,дека само го развиваш и то почва да тЪчИ.......да се чуди човек,дека са ми ролсовете,ма сигурно сите пчелари сме мързеливци.
    Точно!
    Е затова има бум в пчеларството и всекви идиоти наливат пари, но и те ще свършат , щото всичко е един голям сапунен балон. Преди 10-ина години имаше бум на зелен фасул (не помня сорта) - много скъп. На следващата година семето за този сорт струваше майка си и баща си, но хората ги даваха тея пари, щото очакваха голяма възвращаемост и засяха много декари (от което естествено някои хора направиха гуша. Когато дойде време да реализират реколтата - не можаха дори парите за семето да си избият и на сума ти хора отидоха спестяванията.

    И всичко това от АЛЧНОСТ.

    Пчеларския отрасъл е един мъничък бизнес и няма голям килипир от него.Големите риби не се занимават с него и затова и има монопол и са го оставили на по-малките, пък ние, обикновенните пчелари, сме направо планктон. Аз до сега не съм чул да дойде някоя мутра и да вземе пчелите на някой, а вие? Те не са глупави, че да вземат хотелите по морето, а не пчелини.

    В момента ние се самоизяждаме и движението е само привидно- вижте само обема на кражбите и си правете изводи.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  10. #10
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Цитат Първоначално публикувано от yuri
    Но дали самите ние не носим вина за това? Някой от нас застанали пред тази държава за да сподели проблемите си и още по-важно, да предложи разумно решение? Или само си чешем езиците и чакаме някой да дойде на крака при нас и да ни дава пари в ръцете.
    виж сега Юрка - ако ще говорим за собствена,еднолична вина,няма какво да си кривя душата,каква вина да чувствам аз,какво да направя.Гледам си занаята,гледам да ми е качествена стоката,помагал съм на много пчелари,помагам и сега,и съм дал знанията си (колкото и малко да са те) на не един или двама човека.Защо да чувствам вина - за да имам такава,трябва да съм сгрешил във нещо,кое е то?

    И не някой си,а има имена,личности известни на всички нам,не случайни хора,които открито са заставали И пред държавата (т.е.не само пред нея),за да дадат разумни решения на проблемите ни,ето съвсем наскоро научих от един съфорумец,какъв отговор е чувал от МЗХ,когато се е повдигнал въпроса за опрашването,горе-долу звучи така:
    "Какво искате вие пчеларите. Гледате пчели въртите бизнес, а на всичкото отгоре и мед вадите.За какво опрашване да ви се заплаща. Та нали от тези култури дето гледат земеделците събирате мед. По скоро вие трябва да им плащате". - за съжаление това не е измислица е реален случай.Какво има да говорим - във България трябва да плащаме за онова,от което печелят колегите ни в чужбина - все едно Лукойл да ми дават пари,за да зареждам от бензиностанциите им ...... простотия,простотия и невежество е това (и алчност както много правилно отбеляза колегата scutellator).

    До какво ще доведе това,ако не до затриване на отрасъла - защото за мен това не е развитие,субсидиите също не са развитие,еврофондовете също не е развитие,липсата на единен пчеларски съюз пак не е развитие,липсата на съвременни литературни издания и научни книги отново не е развитие,глупостите на медиите за "бялата смърт" на пчелите от подхранването със захар е директен удар в/у пчеларството,и пак на същите тъпотиите,че българския мед бил отровен,защото бил пълен с антибиотици е тотален геноцид за всеки един колега.

    Какво,какво ако не затриване и пълно пропадане на занаята ни е всичко това и на капак - имаме най-ниската изкупна цена на меда във цяла Европа!!!,най-ниски изкупни цени на всички продукти,които можем да добиваме - прашец,млечице,восък,пропо ис и дори пчелната отрова ..... е това развитие ли е или срив.И не,че нещо - но на пчеларите по света,им идат на крака да им носят пари,само и само да си закарат кошерите на обработваеми земи,за да се опрашат хубаво.

    Цитат Първоначално публикувано от Angel_A
    Кой знае, че утре този собственик на тези 40 декара доволен от опрашването няма да разпространи идеята за тази услуга сред гилдията или самият той да стане крупен земевладелец с примерно 400 декара, но за това се иска и малко усилие от наша страна. Съжалявам, че аз самият не мога да услужа на човека защото не практикувам подвижно пчеларство иначе на драго сърце мисля, че щяхме да се разберем дори само за идеята (дядо ми лека му пръст казваше: за лев работи без лев не стой !), така, че има над какво да помислим като пчелари.
    много правилна забележка,много правилна - както казах по-горе,забелязвам че все повече земеделци разбират нуждата и необходимоста от пчелите,пчеларите и те сме пряко зависими един от друг!!!

    Не че давам за пример себе си - но ето от няколко години,един много силен местен земеделец,идваше при мен със молба да си закарам пчелите на рапицата му.Уви тогава бях спрял изобщо да се занимавам - при цена 2лв. на кг. мед,иди работи,печели и се развивай.

    Но миналата година склоних - човека доволен много,погрижи се да не пръска със препарати,които да ми навредят,показа ми ги даже,обикновенния излиза нещо от рода на 0,60лв. на декар,а този с който пръска той струва 3,80лв. на декар ..... и какво се получава,че този човек още от средата на зимата ме е ангажирал да си закарам пчелите пак.Пари не му искам (срам ме е,а и как да искам,като не съществува изобщо тази практика у нас,но подчертавам че този човек,който е милионер,сам без да съм намеквал,ми казва,че ние пчеларите няма да видим развитие,докато не почнем да си искаме опрашването ... значи той ми казва нещо,за което той ще трябва да ми плаща,но явно мисли човека и не само,а знае) - местенето от него,трактор,нафта и прочие.

    Но ето го продължението - негов местен колега,поинтересувал се човека,приказвали ли са какво,що не знам,но иде при мен преди два месеца и ми вкарва оферта,да си закарам пчелите на неговия кориандър ..... значи може,значи има земеделци,има и печалбари,има пчелари,има и медари.И да аз ще ги закарам - имам силен липов масив,на който почти съм убеден,че ще изкарам повече добиви от кориандъра,но въпреки това,ще ги закарам на кориандъра,нарочно,защото не всичко е само печелене на пари,хубаво е да се мисли по-широко,така да има мисъл и за това какво ще се случи за в бъдеще,пак казвам не давам за пример себе си,но ето двама земеделци,които търсят пчелари да им опрашват културите,вярно не ми предлагат пари,но първо отношение,второ променя се мисленето,така се "заразяват" все повече земеделци,трето поемат ангажимент да ми пазят кошерите от пръскане със неподходящи препарати,независимо колко скъпо им излиза пръскането със предвидените за целта по-скъпи препарати,и 4-то не на последно,поемат ангажимент за безопасноста на пчелите ми от кражби ....... защото аз съм бил обиран до шушка,отделно няколко кражби съм патил,но по дребни,а имам колега,който му задигнаха пчелите барабар със фургона,трактора назад закачат и газ да ги няма,иди ги търси после.

    И не на последно - от две-три години ме вика и един човек,който има към 100 декара череши и вишни,за сега не съм ходил,защото пчелина ми е на 2 км. от градината му и ... знаете,но съм намислил до година,да видя дали няма как да се разбера със него,да си направя едно малко пчелинче на неговата земя,със около 20-30 семейства.Защо не,защо да не го направя - стига само да се разберем де,но ето,ето че можем да се разберем със земеделците и то не некви шашпкъни,а истинските,образованите земеделци.Та макар да не ми пада нито един лев,аз във момента за няма и 5 години съм зарибил трима от най-силните земеделци в моя район - хора много богати,много над мен професионално,но наравно със мен във отношенията и разговорите ни,аз със окъсаните цървули и кола за хиляда лева,те със костюмите на армани и джипове за по 100 бона.

    И съм убеден на 100%,че ако се вкара някакъв закон,да се създадат правила за това опрашване,тези трима човека,първо ще потърсят мен - ако моите пчели не стигат кат обройка,първо до мен ще се допитат към кого да се обърнат,и да ще ми дойдат на крака и със пари,и няма да чуя от тях една лоша дума,че видиш ли пчеларите,бизнес въртим,мед вадим и рекетираме за опрашване.Но в случая не мога да си позволя наглоста и безочието да им кажа дайте ми пари - обаче е факт,че техни колеги,се вслушват и оглеждат,и си правят преценка дали наистина не е изгодно и за тях това пчеларство - и е факт,че като отворят две книги и виждат вътре какво пише,а не само да вият и те,че били зърнопроиводители и да искат субсидии ..... стига с тези субсидии,стига с тези фондове,трябва цена на стоката ни,трябва да се регулира за какво,как да ни се плаща,трябва развитие на пчеларството и пчеларите.

    Не може,не може от всяко дърво дънер и от всеки човек пчелар не става - има хора със над 40 години стаж и пак продължават да питат,за новости,практики,методи и прочие,защо .... защото пчеларството пак казвам не е никак проста работа,това не е крава,дето я пускаш да пасе и после само доиш,това е буболечка,която лети на голямо разстояние и повечето неща около нейния живот трудно се виждат със просто око,и иска много знания,много четене,много внимание,много работа,много практика и съответно не малко пари.

    Цитат Първоначално публикувано от scutellator
    В момента ние се самоизяждаме и движението е само привидно- вижте само обема на кражбите и си правете изводи.
    ето това са тъжните факти - както и,че еди къде си пчеларите станали дърводелци,както и че всеки взе да става пчелар,само и само за да дръпне суха пара,както и че пак повтарям,някои от най-добрите практици (а имаме много такива в България) подържат занаята,колко да си платят погребението.

    Няма какво да се лъжем - къде беше пчеларството у нас преди,къде е сега.Навремето едва ли не,сме били най-добрите в цяла Европа,само руснаците са ни били пряк конкурент,а сърбите са ни дишали прахта.А къде са сега сърбите,а - напред,много напред с материала,че аз в момента,подпитва от тук от там,какво правят сърбите,какво ново има при тях,защото тука развитие именно нямаме.

    СРАМОТА!!!!

    п.п.няма как един човек да иде пред държавата и тя да го чуе - просто това няма как да стане,трябва да си много голем,за да повлияеш сам.
    За това се иска масовост - на мислене,на искания,на протест.

    п.п.2 тези субсидии,така като гледам накрая,ще се окаже,че са ни изиграли по-скоро лоша шега,от колкото да са били полезни - не ме интересува субсидията,тя нито бизнес прави,нито занаят гради.От държавата не можем да искаме намеса в ценообразуването - това е война със търгашите,която изобщо си нямам на идея как да водим.Но от дръжавата трябва да си искаме опрашването - разберете,пчеларите по света имат един сигурен доход,на него се крепи целия им бизнес и това е опрашването,всичко друго е на второ място,тази година може да даде 15 кила мед,може да хвана и 100,но опрашването са едни константни пари,които се получават всяка година и точно на базата на тези пари ти си правиш сметката,колко и как ще се развиваш,а вече идва в последствие във какво друго ще се специализираш,за евентуален доход,с който да покриваш разходите по бизнеса.
    И за това опрашване - как да стане,как да се направи,няма нужда да го измисляме ние,защото Колумб отдавна е открил Америка и ние трябва само да видим къде се намира на картата.(и да я покажем на властимащите)

 

 
Страница 1 от 5 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •