Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 6 от 6 ПърваПърва ... 456
Резултати от 51 до 57 от общо 57
  1. #51
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    865
    Цитат Първоначално публикувано от Sylvie Виж публикацията
    Виж ти, значи знаеш, ами направи го. Аз нямам нерви, нито време да пълня със спринцовка. Така, че направо от опаковката с инверт наливам. Все пак това е за допълнителни запаси не за изцяло хранене само с инверт.
    Какви питки твърда храна използваш по туй време на годината?
    След приемането на новата майка през началото на септември изядоха две питки с протеин, след тях - една обикновена без протеин.
    https://www.konikaroma.com/produkti/...va-pita-pasta/
    Вече не смея да им давам с протеин, за да не ги свари зимата с пълни черва. Не знам, дали протеините могат да им напълнят червата, както прашеца? Колебая се, дали след апиинверта да им сложа една пита - Апифонда от 2.5 кг за до пролетта? Забелязал съм, че ако част от пита Апифонда престои за по дълго време в кошера, става твърда и суха и пчелите не я ядат.

  2. #52
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    865
    Вчера дадох на проблемното пчелно семейство апиинверт в плик - 2.5 кг. За първи път давам в плик. Направих му 5 дупчици с карфица. След едно денонощие, извадих плика за измерване с везна. Теглото на плика бе намаляло с 80 грама. Колебах се, дали да направя още дупки, но не посмях.

  3. #53
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    722
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Когато сложих първия плик и аз се колебаех. Сега, ако искам бързо сваляне, правя повече дупки. Над десет. Не съм имал проблем.Трябват и топли дни все пак.

  4. #54
    Заслужил Автор
    Регистриран
    12.07.2013
    Мнения
    214
    Цитат Първоначално публикувано от valaz Виж публикацията
    Вчера дадох на проблемното пчелно семейство апиинверт в плик - 2.5 кг. За първи път давам в плик. Направих му 5 дупчици с карфица. След едно денонощие, извадих плика за измерване с везна. Теглото на плика бе намаляло с 80 грама. Колебах се, дали да направя още дупки, но не посмях.
    Още ли се тормозите с въпросното семейство. Не ти ли хрумва, че все пак пчелата има инстинкт за самосъхранение.
    Богохулство е да мислиш, че нещо е случайно.
    Да хапнем да пийнем, другото е лъжа.
    Живота свършва, парите не.

  5. #55
    Наблюдател
    Регистриран
    01.06.2015
    Мнения
    5
    имам чувството че проблемното семейство е като проблемния човек
    колкото и да се мъчиш да го оправиш ,все ще ти прави проблемчета във времето
    един пчелар ми беше казал майката му е майката , слож му качествена майка и ще се оправи
    май май.....

  6. #56
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    865
    Проблемното семейство все още е живо. За моя голяма изненада, едно друго семейство бе загинало от глад. От повече от 8 години, не ми се бе случвало, пчелно семейство да загине през зимата. Така, аз подцених опасността. Реших да се правя на професионален пчелар. През началото на октомври прегледах хранителните запаси на няколко пчелни семейства, на случаен принцип и приех, че и при останалите, положението ще е подобно. Налях в хранилките инвертиран сироп - на всички по равно. На 13 пчелни семейства - общо 28 кг апиинверт. През ноември третирах с ОК и ги зазимих. И повече не ги погледнах чак до сега. Загиналото семейство бе относително силно откъм численост на пчелите. Вероятно са отглеждали пило до късно и са изконсумирали храната още преди началото на зимата. Наложи се да правя преглед на хранителните запаси на всичките пчелни семейства. Само на две от тях, запасите бяха критично малко. Сложих им по една питка храна от по 1 кг. Не знам за колко време ще им стигне. Затова мисля след около 10 дена да им сложа по една питка Апифонда от по 2.5 кг, за да не се занимавам с тях до средата на февруари, когато ще започна масово подхранване с питки на всички семейства, независимо от хранителните им запаси. Пропуснах да отбележа, че загиналото семейство бе в ЛР корпус. И предишните загинали семейства също бяха в ЛР корпуси. И двете семейства с критично малки хранителни запаси също бяха в ЛР кошери. Явно, опитът ми с този вид кошери не е достатъчен. При ДБ кошерите, които засега са по - многочислени, всичко е наред.

  7. #57
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    С ЛР кошера от около 100г. насам вече се работи минимум с 2 корпуса. С един корпус е работил само Лангстрот. Пък какъв мед е вадил само той си знае. Някой си Root въвежда работа минимум с 2 корпуса, и започва да прави ротации.

 

 
Страница 6 от 6 ПърваПърва ... 456

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •