Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 4 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 35
  1. #1
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи

    ШИРОКА РАМКА-ПРЕДИМСТВА И НЕДОСТАТЪЦИ

    Колеги,
    Някой има ли практически опит при с работата с широки рамки. Отварям тази тема, защото през миналата година имах проблеми и бях забравил повечето ханеманови решетки в къщи и нямах време да се връщам да ги вземем, та вместо тях вместо по 10 рамки в корпусите за мед сложих по 8. Резултата беше такъв, че тези с ханемановите решетки се представиха доста по-зле от тези с раздалечените рамки при горе долу равни други условия. Даже като видях случващото се, махнах решетките и по една две пити и въпросните кошери понаваксаха загубеното. Та това ме доведе до дилемата не е ли о-добре вместо ханеманова решетка да не използвам т.н. широка рамка.

  2. #2
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Точно това е преимуществото на "широката" рамка! При работа с нея не се изисква използването на ХР. Освен това разпечатването и е много по-лесно с нож! И друго - една магазинна(ДБ) широка рамка побира по 3 (а може би и малко повече) кг. мед. Ако от 8 обикновени (както е в моя случай) в магазина се центофугират по 16-17 кг., то от 7 широки в същия магазин количеството е 21-22 кг. А един такъв пълен магазин, поставен август върху дъното ти "осигурява" още една допълнителна паша и......подготовката за зазимяване се състои в това - "да кажеш, че си ги зазимил" и си....свършил работа!
    Това са и предимствата, а недостатъци според мен - ....няма!

  3. #3
    Автор
    Регистриран
    18.11.2010
    Мнения
    111
    Цитат Първоначално публикувано от vanHanegem
    Точно това е преимуществото на "широката" рамка! При работа с нея не се изисква използването на ХР. Освен това разпечатването и е много по-лесно с нож! И друго - една магазинна(ДБ) широка рамка побира по 3 (а може би и малко повече) кг. мед. Ако от 8 обикновени (както е в моя случай) в магазина се центофугират по 16-17 кг., то от 7 широки в същия магазин количеството е 21-22 кг. А един такъв пълен магазин, поставен август върху дъното ти "осигурява" още една допълнителна паша и......подготовката за зазимяване се състои в това - "да кажеш, че си ги зазимил" и си....свършил работа!
    Това са и предимствата, а недостатъци според мен - ....няма!
    Ако използваме метална разделителна лента за поставяне на питите, как ще ги раздалечаваме една от друга за да използваме преимуществото на "широката" рамка.

  4. #4
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    248
    Аз не ползвам от дста време ХР и съм доволен вижте сами,и както каза колегата по горе 35мм рамка тежи 3 и кусур кг!
    http://ivandespotov.snimka.bg/animal...83212.17827568

  5. #5
    Наблюдател
    Регистриран
    29.01.2011
    Мнения
    10
    А един такъв пълен магазин, поставен август върху дъното ти "осигурява" още една допълнителна паша и......подготовката за зазимяване се състои в това - "да кажеш, че си ги зазимил" и си....свършил работа!

    Разпечатваш ли питите в магазина който поставяш под корпуса или пчелите правят това и качват меда в корпуса

  6. #6
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Цитат Първоначално публикувано от ivandespotov
    Аз не ползвам от дста време ХР и съм доволен вижте сами,и както каза колегата по горе 35мм рамка тежи 3 и кусур кг!
    http://ivandespotov.snimka.bg/animal...83212.17827568
    Колегата Деспотов даже го е "документирал"!!!
    Недостатъците на "широката" рамка е че......няма недостатъци!!!

    А на другия колега - нищо не разпечатваш от магазина поставен на дъното - пчелите си знаят колко, кога да разпечатят и къде да го сложат!

  7. #7
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция

    Re: широка рамка предимства и недостатъци

    Цитат Първоначално публикувано от donboneti
    Колеги,
    Някой има ли практически опит при с работата с широки рамки. Отварям тази тема, защото през миналата година имах проблеми и бях забравил повечето ханеманови решетки в къщи и нямах време да се връщам да ги вземем, та вместо тях вместо по 10 рамки в корпусите за мед сложих по 8. Резултата беше такъв, че тези с ханемановите решетки се представиха доста по-зле от тези с раздалечените рамки при горе долу равни други условия. Даже като видях случващото се, махнах решетките и по една две пити и въпросните кошери понаваксаха загубеното. Та това ме доведе до дилемата не е ли о-добре вместо ханеманова решетка да не използвам т.н. широка рамка.
    От опит разбрах че 8 рамки в корпуса има по-голям ефект от 9. В корпуса се поставят 10 основи за градеж и после се махат 2 пити (иначе на 8 градят питите неправилно). Раздалечаването обаче губи време... Нещо подобно считам че ще е много удобно(само че това е за 9 рамки)



    За мен има 2 недостатъка - рамките адски много тежат и по-трудно влизат в центруфугата.
    Пък широката рамка... просто за разнообразие в пчелина.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  8. #8
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от teo
    А един такъв пълен магазин, поставен август върху дъното ти "осигурява" още една допълнителна паша и......подготовката за зазимяване се състои в това - "да кажеш, че си ги зазимил" и си....свършил работа!

    Разпечатваш ли питите в магазина който поставяш под корпуса или пчелите правят това и качват меда в корпуса
    Само внимавайте с кражбите, щото така ще ги "зазимите" че повече няма да имат нужда.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  9. #9
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Ето от мен самата рамката:



  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Боре, нещо не мога да схвана как се работи с подобен вид рамки.
    А така и така подхванах темата, Повечето производители на рамки с хофманов разделител произвеждат рамките с ширина 35-36мм. В стари пчеларски книги съм чел че оптималното разстояние е 37,5мм. Какво е вашето мнение и по този въпрос.

 

 
Страница 1 от 4 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •