Никога не съм ползвал рамки със по-широки летви.Работя само със 10 рамкови ДБ (12 рамковите малко по малко ги отиквам) и често слагам 9 вместо 10 рамки в магазина,но не заради майката,а защото така просто се работи по-лесно.

Когато слагам първия магазин за годината зареждам със 10 рамки и след като видимо натикат мед,слагам втори магазин със 9 рамки под него - и вече от тук насетне,ако пашата продължава или следващата,която очаквам е след само няколко дена,всеки следващ магазин го зареждам със 9 рамки и слагам под първия,като така се стремя да избегна прекаленото "издуване" на питите.

Честно казано,до сега не съм забелязал това да влияе на медодобива,но наистина си има и малките недостатъци (според мед) - точно за това гледам да не допусна силно надграждане на килийките,лично на мен това ми създава някои неудобства и усложнения на работата.Аз не обичам силно надградени пити,така разпечатването се затруднява,допълнително се събира много разпечатка със мед и трябва повече дни да чакам да се отцеди - и не на последно,при силно надградените пити става малко мачкане на пчели при работа,а и така ако нараниш/дернеш в нещо питата (без да искаш ... примерно при пренасяне) започва да капе мед на всякъде и .... а е става мацана.

Рамки със по-широки летви не съм пробвал поради същата причина,заради която и разпечатвам "до рамка" - центрофугата.

И да речем,при магазинна ДБ рамка няма проблем със тежеста - но при по-голяма рамка,въпроса може да стане малко по-различен.В смисъл гледам пишете за 5-7 килограма на рамка - а малко или много,такава тежест натоварва повече самата рамка,което е предпоставка за разковаването и усукването и (предполагам,че със по-широки летви този проблем,а и по-горе изброените ще бъдат решени или поне смекчени).

п.п.за протокола - наистина така успявам да избегна,качване на майката във магазините.

п.п.2 и сега се замислих - дали този номер,ще е успешен при двумайчино отглеждане (в ДБ),защото при всичките ми опити до сега съм разчитал и ползвам ХР.