Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 35
  1. #21
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Никога не съм ползвал рамки със по-широки летви.Работя само със 10 рамкови ДБ (12 рамковите малко по малко ги отиквам) и често слагам 9 вместо 10 рамки в магазина,но не заради майката,а защото така просто се работи по-лесно.

    Когато слагам първия магазин за годината зареждам със 10 рамки и след като видимо натикат мед,слагам втори магазин със 9 рамки под него - и вече от тук насетне,ако пашата продължава или следващата,която очаквам е след само няколко дена,всеки следващ магазин го зареждам със 9 рамки и слагам под първия,като така се стремя да избегна прекаленото "издуване" на питите.

    Честно казано,до сега не съм забелязал това да влияе на медодобива,но наистина си има и малките недостатъци (според мед) - точно за това гледам да не допусна силно надграждане на килийките,лично на мен това ми създава някои неудобства и усложнения на работата.Аз не обичам силно надградени пити,така разпечатването се затруднява,допълнително се събира много разпечатка със мед и трябва повече дни да чакам да се отцеди - и не на последно,при силно надградените пити става малко мачкане на пчели при работа,а и така ако нараниш/дернеш в нещо питата (без да искаш ... примерно при пренасяне) започва да капе мед на всякъде и .... а е става мацана.

    Рамки със по-широки летви не съм пробвал поради същата причина,заради която и разпечатвам "до рамка" - центрофугата.

    И да речем,при магазинна ДБ рамка няма проблем със тежеста - но при по-голяма рамка,въпроса може да стане малко по-различен.В смисъл гледам пишете за 5-7 килограма на рамка - а малко или много,такава тежест натоварва повече самата рамка,което е предпоставка за разковаването и усукването и (предполагам,че със по-широки летви този проблем,а и по-горе изброените ще бъдат решени или поне смекчени).

    п.п.за протокола - наистина така успявам да избегна,качване на майката във магазините.

    п.п.2 и сега се замислих - дали този номер,ще е успешен при двумайчино отглеждане (в ДБ),защото при всичките ми опити до сега съм разчитал и ползвам ХР.

  2. #22
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    865
    Един от недостатъците на широката рамка е, че меда зрее по-бавно в по-дълбоките килийки. Надграждането на килийките в различните пити не е винаги еднакво и при местене на пити от едно място на друго, понякога се допират и притискат, където не трябва.

  3. #23
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Цитат Първоначално публикувано от valaz
    Един от недостатъците на широката рамка е, че меда зрее по-бавно в по-дълбоките килийки. Надграждането на килийките в различните пити не е винаги еднакво и при местене на пити от едно място на друго, понякога се допират и притискат, където не трябва.
    Това изказване доказва, че си виждал широка рамка ....на снимка! Или така са ти казвали специалисти, които работят без основи и само с дъбови летви!!!

  4. #24
    Заслужил Автор
    Регистриран
    25.06.2013
    Мнения
    349
    Пчеларски район
    Брезник
    Искам да попитам колегите който работят с широка рамка до колко е подходяща за работа с Фарар. По точно ако е по широка страничната летва на рамките, колко сантиметрае оптимално, за да не са много дълбоки килийките така, че майката да може да снася в тях.

  5. #25
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Прочетох нещо интересно във връзка с широката рамка.В тази книжка : http://www.book.store.bg/p113946/pch...shpiurgin.html се говори за съмнения,че меда в широките пити е с повишена влажност и не трябва да се прекалява с тях поради съображения от вкисване.Моля колегите които имат опит с такива пити да споделят има ли основания за подобни съмнения.
    Който управлява знанието,управлява всичко!
    "С пари можеш да си купиш къща,но не можеш да създадеш дом,с пари можеш да имаш компания,но не и приятели,с пари можеш да си купиш лекарства,но не и здраве!" - китайска поговорка...
    "Повечето хора не искат свобода, защото е отговорност, а те се страхуват от нея" Зигмунд Фройд

  6. #26
    Автор
    Регистриран
    21.10.2012
    Мнения
    151
    Цитат Първоначално публикувано от kando Виж публикацията
    Никога не съм ползвал рамки със по-широки летви.Работя само със 10 рамкови ДБ (12 рамковите малко по малко ги отиквам) и често слагам 9 вместо 10 рамки в магазина,но не заради майката,а защото така просто се работи по-лесно.

    Когато слагам първия магазин за годината зареждам със 10 рамки и след като видимо натикат мед,слагам втори магазин със 9 рамки под него - и вече от тук насетне,ако пашата продължава или следващата,която очаквам е след само няколко дена,всеки следващ магазин го зареждам със 9 рамки и слагам под първия,като така се стремя да избегна прекаленото "издуване" на питите.

    Честно казано,до сега не съм забелязал това да влияе на медодобива,но наистина си има и малките недостатъци (според мед) - точно за това гледам да не допусна силно надграждане на килийките,лично на мен това ми създава някои неудобства и усложнения на работата.Аз не обичам силно надградени пити,така разпечатването се затруднява,допълнително се събира много разпечатка със мед и трябва повече дни да чакам да се отцеди - и не на последно,при силно надградените пити става малко мачкане на пчели при работа,а и така ако нараниш/дернеш в нещо питата (без да искаш ... примерно при пренасяне) започва да капе мед на всякъде и .... а е става мацана.

    Рамки със по-широки летви не съм пробвал поради същата причина,заради която и разпечатвам "до рамка" - центрофугата.

    п.п.за протокола - наистина така успявам да избегна,качване на майката във магазините.

    п.п.2 и сега се замислих - дали този номер,ще е успешен при двумайчино отглеждане (в ДБ),защото при всичките ми опити до сега съм разчитал и ползвам ХР.
    Работя с по 9 рамки в магазина и според мен всички недостатъци които изтъкваш аз смятам за предимство
    1 по лесно разпечатване и значително по бързо
    2 от отпечатките се събира значително количество восък
    3 майката почти никога не се качва да осеменява в магазина
    4 с по малко рамки еднакво количество мед
    и при внимателна работа няма проблем със смачкването на пчели или разтичането не мед на всякъде
    най обичам силно надградените пити
    П.П.разпечатките във ваната със ситото !
    по голямото количество мед което остава в тях излиза още докато разпечатваш

  7. #27
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.05.2014
    Мнения
    334
    Пчеларски район
    Айтос
    И аз обичам силно надградените пити, та дори си мисля за магазинни рамки с тясна 20мм летва а да ги изрязвам по-дълбоко за повече восък!....

  8. #28
    Заслужил Автор
    Регистриран
    31.01.2012
    Мнения
    481
    Пчеларски район
    Южен централен
    Не разполагам с дастатъчно празни рамки все още за да слагам по два три магазина и затова при главната паша вдигам периодично запечатани и почти пълни рамки в горен корпус или магазин / работя с 10р ДБ/. Доло слагам основи или празни рамки до 9 бр. Горе меда си достига необходимата влажнаст и пчелите понякога силно ги надграждат, но като се внимава....... Не намирам причини да ги оганичавам.Напротив - мисля че се спестява работа, особенно при липса на инвентар.

  9. #29
    Наблюдател
    Регистриран
    17.05.2015
    Мнения
    4
    Здравейте колеги! Кажете ми от къде мога да си купя този тип рамка?

  10. #30
    Здравейте.
    Аз , също от към 5 години насам слагам с по една рамка по малко в магазините си.Такива рамки са удоволствие за разпечтаване с нож(няма го буткането с вилицата), добития восък от разпечатките е добре дошъл за мен , след това отива за основи с доплащане.При мен наблюдавам обаче следното нещо , когато в магазина слагам основи за градеж и в семейството има млада майка която интензивно снася се случва така , че пчелите да не могат да разширят достатъчно бързо килийките на рамката и майката да я осемени.
    Не е важно да знаеш всичко, важното е да знаеш къде да го намериш.
    Алберт Айнщайн.

 

 
Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •