Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 35
  1. #11
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607
    Миналата година по време на липовата паша пробвах такав вариант, но не с широка рамка, а вместо 12 р в магазина сложих 11 - стандартни , в 10р сложих по 9 р.Хареса ми това, че пчелите надградиха килийките и питите станаха доста по-дебели от обикновено, после при разпечатването с ножа ставаше лесно, вилица не съм използвал.Питите тежаха повече,но при разпечатването ножа го плъгам плътно по рамката и от двете страни и така питата става чудесна за центруфугиране, е восъка и меда в отпечатките е повече.Меда като количество при 12 и 11 рамки според мен е еднакъв, но работата с по-малкото рамки в магазина е по малко, а и по-лесно се разпечатват.За това и тази година пак ще го практикувам така.Това е моя скромен опит.
    Силата присъства там, където работи мисълта.

  2. #12

    Re: широка рамка предимства и недостатъци

    Цитат Първоначално публикувано от scutellator
    За мен има 2 недостатъка - рамките адски много тежат и по-трудно влизат в центруфугата.
    Разпечатването решава този проблем.

  3. #13
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950

    Re: широка рамка предимства и недостатъци

    Цитат Първоначално публикувано от yuri
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator
    За мен има 2 недостатъка - рамките адски много тежат и по-трудно влизат в центруфугата.
    Разпечатването решава този проблем.
    Бих добавил само, че целта на всички е рамките, които ще се центрофугират е именно това - да тежат "адски много", а за влизането им в центофугата - не съм видял някой да се оплаква и да не е намерил начин да ги "вкара" в нея! :D
    Двата недостатъка, които колегата изтъква са.....стремеж на всеки от нас, така че казаното от него го приемам като шега!!!

  4. #14
    Автор
    Регистриран
    08.01.2011
    Мнения
    111
    Пчеларски район
    община Белоградчик
    Продават се рамки,които са с по-широки летвички от стандартните и трудно влизат в центрефугата

  5. #15
    Потребител
    Регистриран
    04.01.2011
    Мнения
    51
    От както се занимавам с пчеларство, в 12 рамковите магазини и корпусите за мед, слагам съответно 11 и 9 рамки. И когато дойде време за вадене на мед усмивката ми е до ушите, когато видя питите издути. Тази година ще пробвам на някои с по 1 по-малко.

  6. #16
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от borislav aleksandrov
    това е една от най добрите широки рамки измисляни някога.
    В един корпус се поставят 4 максимум 5 такива рамки
    Боре, това не е ли рамка за прехвърляне на пчели от тръвни в разборни кошери в която се поставят далаците?

    Ето и линк към източника
    http://www.beesource.com/build-it-yo...tching-frames/
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  7. #17
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от donboneti
    Боре, нещо не мога да схвана как се работи с подобен вид рамки.
    А така и така подхванах темата, Повечето производители на рамки с хофманов разделител произвеждат рамките с ширина 35-36мм. В стари пчеларски книги съм чел че оптималното разстояние е 37,5мм. Какво е вашето мнение и по този въпрос.
    Бонев, трудно е да се отговори на този въпрос еднозначно, защото разтоянието варира.
    За работническо пило нормалното разтояние е не по-малко от 30 мм, докато по-често е 32мм.
    Дано това помогне



    Разтоянието межу питите е индикатор за пчелите какъв размер килийки да строят и обратното. (По-малкото разтояние кара пчелите да строят по-малки килийки, помага им да "видят" бъдещата пита като работническа)

    Стандарта на Хофмановите рамки е 35мм което е един вид компромис между пита за работнически килийки, пита за търтееви килийки и пита за мед. В природата естественото разтояние за работническото пило е 32мм , докато при търеевите килийки то клони към 35мм, а за мед - обикновенно 38мм.

    Ето и една таблица за ширината на питата (не разтоянието м/у центровете на 2 пити) според размера на килийката.

    Cell Size Comb width
    5.555 mm 22.60 mm
    5.375 mm 22.20 mm
    5.210 mm 21.80 mm
    5.060 mm 21.40 mm
    4.925 mm 21.00 mm
    4.805 mm 20.60 mm
    4.700 mm 20.20 mm
    ABC XYZ of Bee Culture 1945 edition Pg 126

    Бонев, в коя книга си го чел? Ще взема и аз да я прочета.
    Според Хубер правилното разтояние е 32мм.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  8. #18
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Бонев, в коя книга си го чел? Ще взема и аз да я прочета.
    Според Хубер правилното разтояние е 32мм.
    В една много стара и дебела българска книга от 60-те години. Един приятел ми я беше дал да я чета, когато започнах да се занимавам с пчеларство преди 7 години. За това и не помня кой и е автора.

  9. #19
    Наблюдател
    Регистриран
    26.03.2011
    Мнения
    1
    Цитат Първоначално публикувано от ivandespotov
    Аз не ползвам от дста време ХР и съм доволен вижте сами,и както каза колегата по горе 35мм рамка тежи 3 и кусур кг!
    http://ivandespotov.snimka.bg/animal...83212.17827568
    как ги градиш тези пити:зареждаш цял магазин с основи или смесено с нормални изградени рамки?

  10. #20
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    248
    Цитат Първоначално публикувано от дебелия
    Цитат Първоначално публикувано от ivandespotov
    Аз не ползвам от дста време ХР и съм доволен вижте сами,и както каза колегата по горе 35мм рамка тежи 3 и кусур кг!
    http://ivandespotov.snimka.bg/animal...83212.17827568
    как ги градиш тези пити:зареждаш цял магазин с основи или смесено с нормални изградени рамки?
    Поставям по една или две наведнъж по време на усилен градеж.

 

 
Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •