Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Резултати от 1 до 7 от общо 7
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    04.08.2014
    Мнения
    22
    Пчеларски район
    враца

    отводки с оплодени майки

    Понеже съм нов пчелар и тази година ми се падна да се грижа сам за кошерите имам едно питане.
    Поръчал съм за 15,05 10 майки и мислех да и сложа пити със запечатено пило но дядо ми каза че трябва питите да са без пило защото като има пило и младите пчели които го топлят ще обият майката мислеики си че си имат маика като имат пило и моля за съвет.

  2. #2
    Почетен Автор
    Регистриран
    08.01.2012
    Мнения
    535
    Пчеларски район
    Ямбол
    Три часа преди придаването на майката правя отводка от всичкото зряло пило + пчелите върху тях. Така остават само млади пчели. Слагаш клетката някаде по средата над рамките. Успеха при така придаване на майката е почти 100 процентов. Когато се излюпи поколението от младата майка, старото семейство може да го върнеш, махайки му майката.
    Успех ,никой не се е родил научен!

  3. #3
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от zrsk Виж публикацията
    Понеже съм нов пчелар и тази година ми се падна да се грижа сам за кошерите имам едно питане.
    Поръчал съм за 15,05 10 майки и мислех да и сложа пити със запечатено пило но дядо ми каза че трябва питите да са без пило защото като има пило и младите пчели които го топлят ще обият майката мислеики си че си имат маика като имат пило и моля за съвет.
    Два дни наред, един и същ въпрос - упорит си...
    Има много условности които не си уточнил - искаш да си направиш 10 нови пчелни семейства(отводчици), но от колко семеейства(с колко семейства разполагаш, какво им е състоянието - силата, количеството пило); къде ще ги разположиш - в непосредственна близост до старите семейства или на нов пчелин, примерно отдалечен на 5-6-10 км по въздушен път от старото място, и още въпроси могат да се измислят ама да минем към въпроса ти...
    Предполагам ще ги разположеш на същият пчелин където са, и кошерите ти сигурно са ДБ(Дадан Блат).
    Аз бих процедирал така:
    1. Намирам старата майка на семейството донор, от които ще правиш отводката, ако имаш място в кошера отделяш я заедно с питата в единият край, или може да я поставиш в преносно съндъче - по този начин ще си сигурен, че в новосъздаденото семейство няма да има майка.
    2. Ще сложа една пита с мед и прашец, и две пити с разновъзрастова пило или една със запечатано(от което в следващите няколко дни, предстои да започнат да се люпят млади пчели) и една с открито пило; ще стръскам в кошера където ще се създава новото семейство и пчелите от две пити с открито пило(разновъзрастово пило) - това го правя защото няма да затварям новият кошер; ще добавя още една пита с мед(намират ми се някоя и друга в склада); и преградна дъска.
    3. Поставям кутийката с майката между две рамки или се пуска провесена на конец(обикновенно между рамките с пилото), но без да чупя крачетат на кутийката.
    4. Оставям входа на кошера отворен съвсем малко не повече от сантиметър, и наливам сиропче(ежедневно).
    5. На третият ден отварям да проверя какво е поведението на пчелите(как се държат към майката в кутийката), а също и проверявам за маточници(в 99% от случаите би трябвало да има), почиствам ги като внимавам да не остане някой, и ако пчелите са спокойни, ще счупя и двете крачета на клетката, ако ли не може само едното(това което е за пчелите), а може и още ден-два да изчакам.плодължава се със сиропа ежедневно.
    6. След няколко дни ще проверя дали майката е започнала да осеменява, добавям рамка с восъчна основа(това може да се направи и при счупването на крачетата на клетката за майката), и така дабавяш рамки с восъчни основи и храниш докато стане нормално(силно) семейство.
    Има и друг начин, можеш да изведеш старата майка в нова отводка(най-добре в непосредственна близост до старият кошер), а в на семейството да поставиш новата майка(и пак по този начин за 3+ дни без да чупиш креченцата на клетката, след това внимателна проверка и почистване на маточниците и тогава ги чупиш). Този метод лично за мен гарантира доста висок процент на успеваемост при приемането на новата майка(стига да е оплодена).
    Варианти колегите могат да ти дадад още много - всичко е въпрос на творчество...

    п.п. Намери един компютър на дядо си и го "вкарай" във форума....


  4. #4
    Наблюдател
    Регистриран
    04.08.2014
    Мнения
    22
    Пчеларски район
    враца
    В момента имам 36бр дб кошери от който 14 много силни и мога да извадя пити и пчели 2 слаби и останалите са средна работа до момента. Ще ги правя отводките на същото място и преди сме правили отводки но с маточници днес два утре един чакаме глидаме има ли майка няма ли и отнема време което аз го нямам и реших по лесния начин с оплодени майки просто дядката ме посаветва да сложа пити без пило иначе има вероятност да не приемат майката а той гледа пчели от 20г и до сега няма загуба на кошер само търтовки понякога на пролет но ги спасява е той гледа и 10 кошера .
    Значи да слагам спокойно пчели с пило.

  5. #5
    Наблюдател
    Регистриран
    04.08.2014
    Мнения
    22
    Пчеларски район
    враца
    Цитат Първоначално публикувано от iskren Виж публикацията
    Г-н Мъдрецо, аз не се дразня, ама ти с твоя коефициент 4,21 си няколко нива над академиците, и е нормално - нали сте набори с дядо му, много ясно че ще го "съветваш" консервативно...
    А, иначе ако всичко му се получи, около седмица след като майките са приети и започнат да осеменяват - да им придаде пита с люпещи те пчели(от другите кошери), сироп ежедневно, и след още няколко дни пак пита с люпещи се пчели - и ще са пушка за слънчогледа, стига да има, щото то във Враца има предимно Балкан...

    Те са на 25км от града там има от всичко по много без рапица,но със сиропа ще е трудно да е ежадневна щото се ходи през няколко дни там,

  6. #6
    Наблюдател
    Регистриран
    04.08.2014
    Мнения
    22
    Пчеларски район
    враца
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Колкото и да те е яд ,ще те стигна.Писах за такива ,като теб да ме пропускат ,но май е метено.Хубави съвети даваш и аз не ги оспорвам.Колегата има възможност да избира ,как да постъпи.Единствено е лошо /според мен/ ,че се съмнява в съветите на дядо си ,защото не е умен ,като пишещите тук.
    Не точно съмнявам до сега сме работили само по неговите препоръки но ако са със пило както каза колегата по бързо ще се развият и за това реших да споделя тезата му да я коментират и но опитни пчелари защото той не е работил с готови майки а си ги е правил сам от пити с маточници.

  7. #7
    Наблюдател
    Регистриран
    04.08.2014
    Мнения
    22
    Пчеларски район
    враца
    Да споделя какъв е резултатът от отводките .
    Сложих все пак две пити с пило и пчели и две пити с мед и понеже колегата с майките излезе малко несериозен както каза той не си ми само ти на главата ми ги прати след 7 дни след като съм отделил отводките.
    Естествено бяха ноправили маточници изчистих ги сложих майките и след два дни освободих тези който не бяха излезли сами и след седмица резолтатът от 10 кошера 9 бяха с прясно пило .
    На два три кошера тръсках млади пчели че бяха много слаби а единя беше нападнат и изяден всичкият мед от него но сега са ок на по 8пити

 

 

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •