Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Резултати от 1 до 10 от общо 10
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    18.03.2015
    Мнения
    11

    отводка от малко семейство

    Здравейте Имам 1 кошер с пчелно семейство.Искам да си взема и 2 отводки за хоби.Преди няколко дни затиснах на "учебния кошер" царицата, пчелите заложиха маточници.Едни опитни пчелари ми казаха да разделя на две семейството за да не загубя цариците.Кошера е дадан блат и има 4 пити с пило от 2 страни почти на цялата площ на рамките.Има и 1 пита с мед и 1с мед и прашец.Казаха , че ако ги храня всяка вечер няма да има проблем.Опасявам се да не убия целия кошер.Не искам да вадя мед , но не съм сигурен че ще се развият до зимата. Посъветвайте ме какво да правя.

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от kokolqja Виж публикацията
    Здравейте Имам 1 кошер с пчелно семейство.Искам да си взема и 2 отводки за хоби.Преди няколко дни затиснах на "учебния кошер" царицата, пчелите заложиха маточници.Едни опитни пчелари ми казаха да разделя на две семейството за да не загубя цариците.Кошера е дадан блат и има 4 пити с пило от 2 страни почти на цялата площ на рамките.Има и 1 пита с мед и 1с мед и прашец.Казаха , че ако ги храня всяка вечер няма да има проблем.Опасявам се да не убия целия кошер.Не искам да вадя мед , но не съм сигурен че ще се развият до зимата. Посъветвайте ме какво да правя.
    Остави го да си излюпи нова майка и за зимата ще си ток. Тези съвети които ти ги дават са за напреднали пчелари, че знаят какво да правят с тия калпави отводки, но за начинаещ си е малко риск.

  3. #3
    Потребител
    Регистриран
    15.01.2015
    Мнения
    50
    Пчеларски район
    Русе
    Щом опитни пчелари са те посъветвали, бих ги "изнудил" да ми помагат практически и бих рискувал тогава да разделя на 2. Стига да са склонни към "изнудване" Едновременно с това - много четене!

    п.п. Моя практически опит е половин сезон! Казвам какво бих направил аз!

  4. #4
    Наблюдател
    Регистриран
    18.03.2015
    Мнения
    11
    Стария кошер е дадан блат, преместих го в МК с дълбоко дъно на долна клапа.Ще преправям питити и затова си мисля, че ще се развият на един корпус до зимата.Те само ми казаха какво да направя, няма да дойдат да ми го направят. След 15 дни ще си взема 2 те отводки и ще ги храня заедно.Ако не станат готови зазимата, тъкмо и обединяване ще пробвам. Четох че може да направя така:поставям 2 еднакви кошера от 2те страни на този който ще разделям . И прехвърлям по равен брой пити в двата.Стеснявам с преградна дъска.Къде да е локализирано семейството в единия край или в средата. Затоплящи матеряли какви и каде да сложа.Мислех за фибран но той няма да пуска слънчевата топлина.Питите са така : като застанеш отзад с лице към кошера се падат в дясно.Най дясната от едната страна пило на цяла пита ДБ, отзад към корпуса мед,2ра от двете страни пило ДБ пита,3та мед прашец и тук там пило ДБ пита.Тази аз я поставих, като я изкарах от зад преградната дъска и я отрязах защото беше надградена стесних входа и те са я почистили където е било празно и царицата е снесла.Утрепах я след тази манипулация защото реших да я търся да я видя с очите си да не би като съм слагал питата да съм я утрепал.Тъпа работа де.4та ДБ с пило от 2те страни.5та ДБ с пило от 2те страни.6та МК с пвц основа която не са пипнали и по принцип не исках, но ми казаха да държа нея защото восъчната ще я прегрезът.Смятах като се излюпи пилото и има принос на нектар вече да си сложа восъчна.7ма преградна дъска ДБ.8ма ДБ пита с мед от 2те страни.9та празна пита ДБ.Пчеларите в нашия раьон са странни, когато ги питаш нещо те извъртат винаги посоката на темата към това да те откажат или ликвидират поне комшията де.А тези опитни пчерари са мъж и жена, коитокато ги попитам нещо те винаги са на различно мнение и започват да спорят, така че от тяхните съвети главата ме заболява.Реших да чета книги имам пчеларска енциклопедия в бяло зелено червено и още една книга пчеларство по месеци.Гледам клипчета в ютуб, задавам въпроси на гугъл, пиша във форума.Затова ще се радвам да си намеря учител, който да не ми вика постоянно откажи се.

  5. #5
    Ами не се отказвай. Сложи двата кошера един до друг и раздели питите и пилото по равно в двата. Майката не я търси, а сложи и в двата пита с маточник. Ако случайно младата майка не се оплоди или не се върне от "брачен полет" ще си купиш една готова и ще им я придадеш. И редовно хранене. Няма причина до есента да не се развият в нормални семейства. От теб си зависи. Успех.

  6. #6
    Разбра ли къде ти е грешката да ти остане учебния кошер без майка,пишеш,че си я затиснал,а ако затиснеш и следващата.

  7. #7
    Наблюдател
    Регистриран
    18.03.2015
    Мнения
    11
    Незнам къде е грешката, всеки казва много ги ровиш.Грешката се получи от това , че някъде в нета прочетох че не трябва много да се пушат и когато го отворях пуснах 2кълбета отдолу и две под възглавницата.След това почти не пуших.Майката я затиснах между рамката и корпуса горе където ляга рамката.Сега вече пушвам и пчелите отиват надолу ама кел файда.Кога е добре да направя разделянето.На кой ден от запечатване на маточниците.Някой линк който да ме насочи или някой да обясни подробно как да я направя, ако му се занимава.Честит първи май!

  8. #8
    Почетен Автор
    Регистриран
    08.01.2012
    Мнения
    535
    Пчеларски район
    Ямбол
    Че майката какво е правила отгоре над рамките? Сигурен ли си, че там си я утрепал?

  9. #9
    Автор
    Регистриран
    07.10.2013
    Мнения
    153
    Цитат Първоначално публикувано от kokolqja Виж публикацията
    Незнам къде е грешката, всеки казва много ги ровиш.Грешката се получи от това , че някъде в нета прочетох че не трябва много да се пушат и когато го отворях пуснах 2кълбета отдолу и две под възглавницата.След това почти не пуших.Майката я затиснах между рамката и корпуса горе където ляга рамката.Сега вече пушвам и пчелите отиват надолу ама кел файда.Кога е добре да направя разделянето.На кой ден от запечатване на маточниците.Някой линк който да ме насочи или някой да обясни подробно как да я направя, ако му се занимава.Честит първи май!
    Море знаеш каде е грешката, - не трјабва да ги много ровиш,т.е. често отвараш и т-рвожиш.
    Не трјабва да се много пушат с пушалката, как би ти било на теб да те нјакој напуха с дим.
    Мајката трјабва да пазиш как очите в главата си, нејното нестанване те отназадва един месец, а това е много.
    Кокат нјама какво да работиш, има много филмчета с пчеларски работи да се гладат, свободното време тук крати.
    Много повече ште научиш, откокото да трвожиш пчелките.
    Имај спокојство, да би омал успех

  10. #10
    Наблюдател
    Регистриран
    18.03.2015
    Мнения
    11
    Отворих, изкарах 2 те рамки които бяха зад преградната дъска в съндъче и започнах да предърпвам ислед това да вдигам.Гледам за прясно пило и търся майката.На пред пред ппоследно място на рамката гледам я се гърчи.Взех я в ръце огледах я , не беше истръмбушена , но умираше и я пуснах в кошера като си мислех че може да се саживи.След няколко часа я видях на керемидата пред прелката.

 

 

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •