Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 15 от 29 ПърваПърва ... 5131415161725 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 141 до 150 от общо 286
  1. #141
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Много безсмислен спор, дали ще сложиш 1кг. или 1.1кг. няма значение пак си е 1:1, пчелите няма да го премерят и да го върнат ако не е точно.

  2. #142
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Когато се смесят 1 кг. захар и 1 кг. вода, получават се 2 кг. сироп. Няма как да е по друг начин - маса не се създава, не се и губи. Тъй като обаче при разтварянето на захарта нейните молекули влизат между молекулите на водата, получава се нова течност, която е по-плътна и по-тежка и е с обем 1.6 литра.

    За да не се обърква човек с различната плътност и различното тегло на различните флуиди, хубаво е винаги да работи и да изчислява съотношенията само в тегло (в килограми). Когато се работи само с килограми, не възникват никакви обърквания при смесванията в различно съотношение. Теглото (масата) не се създава и не се губи при чисто химическите реакции или смеси на различни разтвори.

  3. #143
    Автор
    Регистриран
    14.10.2010
    Мнения
    135
    То за съотношението е ясно.Въпроса е да се знае точно това, че при смесването на 1кг. захар и 1 литър вода, се получава около 1,6 литра сироп 1:1.
    По този начин човек може да си пресметне, колко вода и колко захар трябва да смеси, за да се получат необходимите му литри захарен сироп 1:1.
    Защото ако му трябват 10 литра(по 0,5 литра за 20 семейства) и смеси 5 кг. захар и 5 литра вода, ще остане изненадан , ако не се съобразява с горенаписаното.
    Може да ви изглежда елементарно, но май не всеки се замисля.Пример- статия във вестник Пчели за приготвяне на разтвор, за третиране с ОК.
    Ето рецептата за сиропа:
    "Приготвя се един литър захарен сироп в концентрация 60%, т.е. 600г. захар и 400 мл. вода".
    Май няма да е един литър .
    "Българинът ще стане велик гражданин на света в деня, когато зареже най-долното си качество – винаги да гледа да мине тънко и да не си плати справедливо за това, което получава."
    Атанас Буров

  4. #144
    Заслужил Автор
    Регистриран
    25.06.2013
    Мнения
    349
    Пчеларски район
    Брезник
    Цитат Първоначално публикувано от Ruslan Виж публикацията
    То за съотношението е ясно.Въпроса е да се знае точно това, че при смесването на 1кг. захар и 1 литър вода, се получава около 1,6 литра сироп 1:1.
    По този начин човек може да си пресметне, колко вода и колко захар трябва да смеси, за да се получат необходимите му литри захарен сироп 1:1.
    Защото ако му трябват 10 литра(по 0,5 литра за 20 семейства) и смеси 5 кг. захар и 5 литра вода, ще остане изненадан , ако не се съобразява с горенаписаното.
    Може да ви изглежда елементарно, но май не всеки се замисля.Пример- статия във вестник Пчели за приготвяне на разтвор, за третиране с ОК.
    Ето рецептата за сиропа:
    "Приготвя се един литър захарен сироп в концентрация 60%, т.е. 600г. захар и 400 мл. вода".
    Май няма да е един литър .
    Точно, затова разръчках темата

  5. #145
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Цитат Първоначално публикувано от vlado 9 Виж публикацията
    Точно, затова разръчках темата
    Е като ръчкаш, ръчкай с правилния въпрос.
    Това, за което говори Руслан е съотношение 1:1,5 . Че по вестниците пишат с грешки е ясно. При това съотношение мисля, че се получава около 800 мл. сироп. Ако ще слагаш примерно 30 гр. оксалова киселина на 1 литър сироп, то можеш да си направиш бакалската сметка, колко оксалова киселина е необходима за 800 мл. сироп.

  6. #146
    Заслужил Автор
    Регистриран
    25.06.2013
    Мнения
    349
    Пчеларски район
    Брезник
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    Е като ръчкаш, ръчкай с правилния въпрос.
    Това, за което говори Руслан е съотношение 1:1,5 . Че по вестниците пишат с грешки е ясно. При това съотношение мисля, че се получава около 800 мл. сироп. Ако ще слагаш примерно 30 гр. оксалова киселина на 1 литър сироп, то можеш да си направиш бакалската сметка, колко оксалова киселина е необходима за 800 мл. сироп.
    Не си прочел въпроса ми,чети както и където трябва, и тогава ме напътстваи как да ръчкам

  7. #147
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Цитат Първоначално публикувано от vlado 9 Виж публикацията
    Не си прочел въпроса ми,чети както и където трябва, и тогава ме напътстваи как да ръчкам
    Аз много точно си чета, вероятно ти не цитираш както и каквото трябва

  8. #148
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Подхранвахте ли вече с меден (не захарен) сироп, аз вчера пробвах на 12 кошера по 150- 200 грама - 9 са го дигнали до капка, а 3 до половината ?

  9. #149
    Заслужил Автор
    Регистриран
    25.06.2013
    Мнения
    349
    Пчеларски район
    Брезник
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    Аз много точно си чета, вероятно ти не цитираш както и каквото трябва
    Не се натоварваи, не си длъжен да ми отговаряш на въпроса

  10. #150
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030

    Цитат Първоначално публикувано от vlado 9 Виж публикацията
    Не се натоварваи, не си длъжен да ми отговаряш на въпроса
    О.К., щом си рекъл

 

 
Страница 15 от 29 ПърваПърва ... 5131415161725 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •