Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 19 от 29 ПърваПърва ... 91718192021 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 181 до 190 от общо 286
  1. #181
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Първоначалната употреба на тимола е именно като консервант. 1 г. на 50 л. са достатъчни за да предотврати ферментацията
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  2. #182
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Според някакво изследване от 1925г. цитирано вьв чужд пчеларски форум най-малко подмор през зимата е имало при подхранване с обикновен сироп следвано от инвертиран сироп с ензими и най-зле са презимували на инвертиран сироп с лиминена киселина. Дали вьобще е имало открита инвертаза тогава незнам. Пьк и условията са били сьвсем различни.

    Днешните изследвания обаче са меко казано зависими. Това от сайта на Пчелит твьрди, че тяхната инвертаза е по-добра от всичко на пазара включително и немските. Сьщо се твьрди, че в някои инвертирани сиропи пчелите добавят още инвертаза. От което следва, че пчелите са капризни сьщества и угодия нямат.

  3. #183
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Първоначалната употреба на тимола е именно като консервант. 1 г. на 50 л. са достатъчни за да предотврати ферментацията
    Защо тогава много пчелари твърдят, че не може да има седмично зареждане, защото сиропа вкисва??? Този факт не е ли известен?
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  4. #184
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Българските пчелари (дъртите) не знаят какво е това тимол, пък ти искаш и да са го пробвали дали действа. Има и много други консерванти които съм срещал в българската пчеларска практика - примерно натриев бензоат.

    Пък дали тимола ще продотврати ферментацията - всеки може сам да пробва - да напълни 1л сироп в бутилка, да добави някакво количество тимол разтворен с алкохол (въпреки че това не е най-добрият начин за смесване със сиропа) и да го остави за 10 дни на слънце.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  5. #185
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Натриевия бензоат и аз го ползвам, като си правя кисели краставички през лятото - да не превкиснат.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  6. #186
    Наблюдател
    Регистриран
    26.02.2014
    Мнения
    15
    Пчеларски район
    общ. Долни Дъбник, обл. Плевен
    Натриевият бензоат определено има канцерогенно действие - желателно е да не се употребява.Някои хора ползват вместо него калиев сорбат.

  7. #187
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Абе хора, на мене сиропа не ми се вкисва. Как си изхитрявате да го направите вашият такъв, щото да се вкисва? Да не би да има различни видове захар или знам ли?
    При мене се храни 2 пъти в седмицата. Има си дни, в които само се храни, и нищо друго не се прави. Разтварят се два тона сироп в машини за декристализация на мед (имат бъркалки и разтварянето става много бърззо), и след това се пълнят два бидона от по 1 тон и после се разкарват по пчелините. На място се налива в туби и за нула време се разпределя по кошери. Имам обаче пчелини или кошери, в които сиропа се е задържал по много-много време, и не се е вкисвал, с изключение на един единствен случай в цялата история, но и тогава си беше съмнително за вкисване ли говорим или за нещо друго.

    Иначе това с тимола против вкисване ми хареса. Веднага го приемам на въоръжение, ако е вярно, и ако е безопасно за пчелите.

  8. #188
    Наблюдател
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    47
    От коя захар ползвате г-н Матеев ако не е тайна?

  9. #189
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Нямам представа. Мисля че е полска, чешка или сръбска. Просто пролетта ми преложиха да ми доставят един тир на изгодна цена и аз се съгласих. Купих го мисля че на 1.13 или 1.17 килото (това ми се върти в главата). Тогава тези цени изглеждаха много изгодно.

    Преди обаче да го купя ми пратиха 3-4 пакета със захар от различни видове. Моите пчелари я прегледаха и пробваха. Преценихме скоростта на разтваряне. Гледахме да е с по-ситни кристали, да е по-бяла, по-чиста и т.н.. Дори сам си направих изследване на захарността с рефрактометър. В резултат на това "проучване" с много колебания си избрах единия вид захар, и впоследствие се оказа, че не съм сгрешил. Да ви кажа честно обаче, много се притеснявах от това мое решение, и се бях подготвил психически да допусна грешка и да купя захар, която е фалшива. Дори си бях разработил варианти как ще се оттървам от нея с минимални загуби, ако съм сбъркал. Съдбата обаче този път беше на моя страна и се сдобих с великолепна захар.

  10. #190
    Наблюдател
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    47
    ЗНАМ ЧЕ НЕ Е ТУКА МЯСТОТО но искам да ви попитам още нещо понеже пчеларстваме в един район с какво третирате кошерите против вароатоза и как точно провеждате третирането –препарати ,време на третиране и др.

 

 
Страница 19 от 29 ПърваПърва ... 91718192021 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •