Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 12 от 29 ПърваПърва ... 2101112131422 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 111 до 120 от общо 286
  1. #111
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Започнах да храня веднага след като извадих меда от последната паша, но захарен сироп 1:3 захар - вода, през ден по 400 грама.
    Вчера (17 дни след като започнах да храня) направих преглед има си и ларви и запечатано пило.
    Основните семейства имат по 7-8 пити с пило а отводките по 5-6.
    Страх ме беше да не задръстят майката, но няма такова нещо.

  2. #112
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Малко редичък ти е сиропа. Така стимулираш пчелите да накарат майката да увеличи яйцеснасянето като симулираш паша. Това не е грешка, защото сега се създават зимните пчели. Когато обаче става дума за дозапасяване сиропа е добре да е 1/1

  3. #113
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Имам мед, оставих повече от необходимото.

  4. #114
    Наблюдател
    Регистриран
    11.02.2014
    Мнения
    1
    Здравейте. Искам да попитам възможно ли е по сред зима ако се подхранват пчелите с питки и те се слагат в хранилката, а не направо в/у рамките и пчелите видимо си вземат от там, ако стане студено рязко да измрът от това че ги караме да ходят до хранилката и да изразходват повече енергия. Защото има такъв случай и се чудя понеже съм и новобранец дали е възмойно да е от по далечното позициониране на храната което не е много далеч но все пак.

  5. #115
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    Преди 20-и години, нямаше масово готова храна и пчеларите си приготвяха в 99% сами питките. Ние също ги поставяхме както и много други в хранилките от захарен сироп, като се махаше междинната преградка. Подранването се извършваше винаги след 10.02. Не сме имали умрял по тази причина кошер, далече от кълбото. Помисли; майката на каква възраст е, хранителните запаси-меда колко е и какъв. Може и някакво заболяване, да е причината.

  6. #116
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от toliooo1 Виж публикацията
    Здравейте. Искам да попитам възможно ли е по сред зима ако се подхранват пчелите с питки и те се слагат в хранилката, а не направо в/у рамките и пчелите видимо си вземат от там, ако стане студено рязко да измрът от това че ги караме да ходят до хранилката и да изразходват повече енергия. Защото има такъв случай и се чудя понеже съм и новобранец дали е възмойно да е от по далечното позициониране на храната което не е много далеч но все пак.
    Ако е студено пчелите няма да се качват в хранилката, според мен друг проблем няма.

  7. #117
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Кога и защо слагаме питки?
    Зимата.Сиреч когато пчелите не са подвижни и храната трябва да е максимално достъпна.Сироп по обясними причини зиме в хранилките не наливаме.Колегата Nik_m го е написал "Ако е студено пчелите няма да се качват в хранилката, според мен друг проблем няма."
    А май целта е да подхраним по някакви причини.Ако храната е недостъпна защо да я даваме?
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  8. #118
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Смисъл, че няма да и навреди, но няма и да и помогне ако паднат температурите.
    Друго се питам, толкова ли е сложно да се повдигне таблата или кавото е, да се пуснат няколко струики дим за да слезнат пчелите ако е необходимо и да се сложижи питката на рамките.

  9. #119
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Практики и начини много, въпрос и на личен стил понякога. Единия комшия, на 77 години, открай време е на ДБ 12, практиката му е по-опростена и от моята и миналата година ми скри шапката с добив. От последното вадене, пълни за всеки кошер по една хранилка с мед и прибира в шкафа. Сега по това време, слага направо хранилката върху таблата, като я изядат, минава на сироп. Един или два пъти, щото пенсията му е малка и захарта я взема на тетрадка.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  10. #120
    Заслужил Автор
    Регистриран
    25.06.2013
    Мнения
    349
    Пчеларски район
    Брезник
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Друго се питам, толкова ли е сложно да се повдигне таблата или кавото е, да се пуснат няколко струики дим за да слезнат пчелите ако е необходимо и да се сложижи питката на рамките.
    Ми НЕ ,вчера при мен беше 14-15 С, отваряне,подпушване,почист ване с рамкоповдигача на надстроиките на питите,поставяне на питките,въздушна целувка и затваряне,макс 3-4минути на кошер.Между другото на 850-860м надморска височина е пчелина ,пчелите носеха прашец ,жълтеникав и то не малко ???

 

 
Страница 12 от 29 ПърваПърва ... 2101112131422 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •