Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 14 от 20 ПърваПърва ... 41213141516 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 131 до 140 от общо 200
  1. #131
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.05.2014
    Мнения
    224
    Нещо не ми е ясно, когато се пише с такава самоувереност - кой решава кои гени са кофти? Да не би да са направяни тестове с ускорен темп за 10 000 години напред, за да може да се каже кои гени са устойчиви и кои не? Да не забравяме, че единствено природата и времето могат да решат! Човека може и да си мисли, че прави "подобрения", а в същото време да "закопава подобрения вид"!

  2. #132
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Aranis Виж публикацията
    Нещо не ми е ясно, когато се пише с такава самоувереност - кой решава кои гени са кофти?.....
    Именно - ти задълба в същината на проблема. Понятията ДОБРО и ЗЛО не са абсолютни, а относителни. Доброто за едни в повечето случаи се оказва зло за други, или пък доброто днес може да се окаже зло утре. Доброто за пчеларите в повечето случаи е зло за пчелите, или пък правейки им уж "добро" днес, не се знае дали това няма да затрие расата им утре.

    Акара Вароа уж прави зло на пчелите, но не се знае с това зло дали не ги прави УСТОЙЧИВИ (резистентни) на разпространяваните от него вируси. И ако утре настъпи някаква световна епидемия от някой от тези вируси, точно пчелите с акар ще оцелеят, а селекционираните пчели за борба с акара ще измрат, защото нямат имунитет към вируса от епидемията.

    Още един пример:
    Александър Македонски добро ли е направил на човечеството или зло?

    От една страна той е облял в кръв 3 контитента, избивайки милиони невинни хора. От друга страна обаче той е разпространил навсякъде тогавашните върхови знания и технологии, ускорявайки по този начин развитието на тези 3 контитента с поне 1000 години. Без него може би все още щяхме да тънем в невежество.

    Та добро ли е направил Александър Македонски или зло? Ами Наполеон? Ами завоюването на Америка, което е изтребило 90% от местното население, ама е дало високи технологии на останалите 10%? Ами средновековното колониално робство, което е проляло много кръв, но в същото време е извадило от първобитно-общинния строй хиляди племена, които иначе и до ден днешен щяха да живеят в каменната ера.

  3. #133
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Според мен никой не може да казва, че на Еди кой си пчелар майките му имали лоши гени. Докато държавата не се включи с взимането на проби/ майки,търтей/от всички региони и не направи нужните изследвания, не може да се наричат майко производители -мошеници. Според думите ти всеки продал пчелно семейство,отводка или майка са такива.

  4. #134
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    ..... Според думите ти всеки продал пчелно семейство,отводка или майка са такива.
    Това ти си го измисли, аз не съм казвал такова нещо. Аз само намекнах, че има майкопроизводители-мошеници, и дори мога да цитирам конкретни имена. Напъни се да се сетиш и ти - обсъждали сме ги във форума.

    Аз съм абсолютно сигурен, че ако утре на мода излезе някаква нова пчела със специални качества, със сигурност тези мошеници ще обявят, че техните също са такива. В това няма нужда да се съмняваш - те и в момента лъжат пчеларите и дори не се срамуват от това. Заради тях ситуацията в България е стигнала до ниво МАСОВА ПСИХОЗА и МАСОВО НЕДОВЕРИЕ.

    Съдя за това по разговорите с моите клиенти. Много често те питат дали майките ми са оплодени. Аз им казвам, че са оплодени, а те пак питат "ама наистина ли са оплодени". Осъзнаваш ли парадокса? Все едно като си купуваш лека кола да попиташ има ли гуми, и като ти кажат да, пак да попиташ "ама наистина ли има гуми".

    Та именно тази психоза е създадена от майкопроизводители-мошеници (лицензирани или не), така че няма смисъл да ми опонираш за неща, които са си самата истина. Такава психоза не се създава за 1 ден - тя се е създавала години наред, дълго време преди аз въобще да си помисля да ставам пчелар. И вместо като щрауси да си крием главата в пясъка, аз предлагам да направим точно обратното - да разберем кои са тези мошеници, и да ги изобличим в публичното пространство.

  5. #135
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Аз имам на предвид самите пчели а не производителите. То човешкия фактор/особенно в България/е в уродлива форма, нея не е коментирам.

  6. #136
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Това ти си го измисли, аз не съм казвал такова нещо. Аз само намекнах, че има майкопроизводители-мошеници, и дори мога да цитирам конкретни имена. Напъни се да се сетиш и ти - обсъждали сме ги във форума.

    Аз съм абсолютно сигурен, че ако утре на мода излезе някаква нова пчела със специални качества, със сигурност тези мошеници ще обявят, че техните също са такива. В това няма нужда да се съмняваш - те и в момента лъжат пчеларите и дори не се срамуват от това. Заради тях ситуацията в България е стигнала до ниво МАСОВА ПСИХОЗА и МАСОВО НЕДОВЕРИЕ.

    Съдя за това по разговорите с моите клиенти. Много често те питат дали майките ми са оплодени. Аз им казвам, че са оплодени, а те пак питат "ама наистина ли са оплодени". Осъзнаваш ли парадокса? Все едно като си купуваш лека кола да попиташ има ли гуми, и като ти кажат да, пак да попиташ "ама наистина ли има гуми".

    Та именно тази психоза е създадена от майкопроизводители-мошеници (лицензирани или не), така че няма смисъл да ми опонираш за неща, които са си самата истина. Такава психоза не се създава за 1 ден - тя се е създавала години наред, дълго време преди аз въобще да си помисля да ставам пчелар. И вместо като щрауси да си крием главата в пясъка, аз предлагам да направим точно обратното - да разберем кои са тези мошеници, и да ги изобличим в публичното пространство.
    Съгласен съм с теб .
    За изобличаването си прав и кажи с какво да помагам .

  7. #137
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Според мен никой не може да казва, че на Еди кой си пчелар майките му имали лоши гени. Докато държавата не се включи с взимането на проби/ майки,търтей/от всички региони и не направи нужните изследвания, не може да се наричат майко производители -мошеници. Според думите ти всеки продал пчелно семейство,отводка или майка са такива.
    Това е ролята на 2те развъдни, а държавата ги контролира, дори повече от нужното.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  8. #138
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Цитат Първоначално публикувано от Дамян Дамянов Виж публикацията
    Това е ролята на 2те развъдни, а държавата ги контролира, дори повече от нужното.
    Там е работата , че никой не контролира .
    Системата е сбърката от самото начало .
    През 1978 искаха да правят три резервата по този въпрос и какво излезе .
    Нищо .

  9. #139
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Дамянов , едва през 1993 се сетиха за запазването на местни пчели .
    И , какво стана - нищо .
    Сега пишете за нещо , което го няма .
    Пчели с устойчиви гени !
    Всичко е мелез от началота на 20-ти век .
    Тогава нашите деди са се хвалили , че внесли ,, Италианки,, и други майки .
    Природата си знае работата !

  10. #140
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,561
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от delta.e Виж публикацията
    Пчели с устойчиви гени !
    Насекомо с устойчиви гени срещу друго насекомо Вароа не е нито микроб, нито вирус той е ектопаразит (външен) то е нещо като бълхите по кучето, въшките и т.н. има ли друго животно с гени който са станали усточиви на друг външен паразит не на микроб мислих мислих и не можах да се сетя(явно ми липсват знания)

 

 
Страница 14 от 20 ПърваПърва ... 41213141516 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •