Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 17 от 20 ПърваПърва ... 71516171819 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 161 до 170 от общо 200
  1. #161
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Та да си дойдем на думата. Има ли качества, които да дефинират понятието устойчиви на вароатозата пчели, или това въобще е нон сенс?
    Има много такива:
    - по-слаба привлекателност на пилото към акарите ( камуфлаж). Когато инфестирана пита пило се се даде на VSH семейство, най-лесно може да се види, че акарите не се разпределят пропорционално по цялата площ на пилото, а има отделни клъстери, по-силно опаразитени от други. Моите наблюдения досега, на всички семейства в които съм виждал акара да отказва да се възпроизвежда, са били все такива които захранват слабо личинките. И обратното - млекарките по правило са като магнит за акарите и наесен това се вижда.

    - подтискане на възпроизводството (SMR) - женския влиза в количката, но или не се възпроизвежда (не снася яйца) или бива погребан под първата кожа от какавидирането.

    - по-бързо развитие на пило. Само няколко часа по-кратко развитие намаляват възпроизводството с 30℅ ( няма време за втория женски акар от котилото). Времето може да бъде скъсено реално с ДНИ. Има потенциал в една друга насока.

    - пощене ( grooming & allogrooming)
    - VSH


    И още други, които не ми идват на акъл в момента.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  2. #162
    Автор
    Регистриран
    20.03.2015
    Мнения
    108
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Има много такива:
    - по-слаба привлекателност на пилото към акарите ( камуфлаж). Когато инфестирана пита пило се се даде на VSH семейство, най-лесно може да се види, че акарите не се разпределят пропорционално по цялата площ на пилото, а има отделни клъстери, по-силно опаразитени от други. Моите наблюдения досега, на всички семейства в които съм виждал акара да отказва да се възпроизвежда, са били все такива които захранват слабо личинките. И обратното - млекарките по правило са като магнит за акарите и наесен това се вижда.

    - подтискане на възпроизводството (SMR) - женския влиза в количката, но или не се възпроизвежда (не снася яйца) или бива погребан под първата кожа от какавидирането.

    - по-бързо развитие на пило. Само няколко часа по-кратко развитие намаляват възпроизводството с 30℅ ( няма време за втория женски акар от котилото). Времето може да бъде скъсено реално с ДНИ. Има потенциал в една друга насока.

    - пощене ( grooming & allogrooming)
    - VSH


    И още други, които не ми идват на акъл в момента.
    Имах възможност да видя това груминг поведение не отдавна.Чак сега разбирам за какво я дърпаха така настървено тая пчела и се катереха върху нея по три-четири.А тя не правеше нищо само си дърпаше хоботчето през почти цялото време - около 20 минути.Попаднах на този клип и ми просветна за какво е било всичко това макар че на пчелата не се виждаше акар.
    https://www.youtube.com/watch?v=Zd464K3u5aA
    Другото което надблюдавах е пчела с акар на гърба там където не може да го достигне.Въртеше се като луда и се опитваше да го махне.Други пчели се суетяха около и върху нея но като чели не разбираха как да и помогнат.После пчелата влезе в кошера и така и не разбрах дали го свалиха от нея.Тези семейства са по една и съща майчина линия - от див рояк.

  3. #163
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.11.2011
    Мнения
    314
    Пчеларски район
    Русе
    Аз също доста често виждам по прелките 4-5 пчели да пощят една и все съм се чудил има ли общо с акара.Набюдавал съм ги доста пъти, но до сега не съм виждал по пчелата, която пощят да има акар.А може и вече да е бил свален, когато аз съм се появил.

  4. #164
    Автор
    Регистриран
    20.03.2015
    Мнения
    108
    Honey Bee Worker versus Varroa Mite


    https://www.youtube.com/watch?v=Ew2NTu1gdII

  5. #165
    Забранен
    Регистриран
    30.04.2013
    Мнения
    415
    Цитат Първоначално публикувано от Triballi Виж публикацията
    Honey Bee Worker versus Varroa Mite


    https://www.youtube.com/watch?v=Ew2NTu1gdII
    Това го наблюдавах днес. Върху една пчела имаше около 7-8 пчели, които я блъскаха, качваха се върху нея, дърпаха я насам натам, пъркаха с криле около нея, и т.н. както в клипа.
    Но, ако това е заради акар, аз такъв не видях. Пчелите бяха над прелката, и лазеха над нея. В един момент се успокоиха и всички се прибраха в кошера.

  6. #166
    Забранен
    Регистриран
    30.04.2013
    Мнения
    415
    Може би има отношение към акара, защото под мрежестите дъна има паднали акари, но това сигурно става вътре в кошера. Върху прелката нямам паднали акари.

  7. #167
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Слави 13 , в друга тема пишеш , че не си отварял кошерите отдавна , а разчиташ състоянието по полиетилена в чекмеджето .
    Освен восъчни люспи и кристали мед , виждал ли си паднали акари ?

  8. #168
    Забранен
    Регистриран
    30.04.2013
    Мнения
    415
    Цитат Първоначално публикувано от delta.e Виж публикацията
    Слави 13 , в друга тема пишеш , че не си отварял кошерите отдавна , а разчиташ състоянието по полиетилена в чекмеджето .
    Освен восъчни люспи и кристали мед , виждал ли си паднали акари ?
    Много акари има по найлона. Бяха стотици преди около месец, стотици паднали за една седмица през целия август. Сега са десетки за една седмица - в края на септември.
    Не съм ползвал лекарства които се продават.

  9. #169
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Изпревари ме с отговора .
    Благодаря .

  10. #170
    Забранен
    Регистриран
    21.06.2015
    Мнения
    1,068
    Пчеларски район
    Златоград
    Цитат Първоначално публикувано от slavi 13 Виж публикацията
    Много акари има по найлона. Бяха стотици преди около месец, стотици паднали за една седмица през целия август. Сега са десетки за една седмица - в края на септември.
    Не съм ползвал лекарства които се продават.
    Опитай с етерично масло от евкалипт.

 

 
Страница 17 от 20 ПърваПърва ... 71516171819 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 5 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 5 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •