Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 5 от 20 ПърваПърва ... 3456715 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 41 до 50 от общо 200
  1. #41
    Забранен
    Регистриран
    30.04.2013
    Мнения
    415
    Аз не третирам с пестициди, и забелязвам различно отношение на пчелите към акара. Едни го почистват от телата си и от пилото, други не го правят. Това го виждам от падналите акари през мрежестото дъно. Няма да им помагам с пестициди.

  2. #42
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Това се получава редовно в различни области на България, през 2014 в Странджа планина имаше загуби над 50% на отделните пчелини от акар, но то какви ли не приказки се изприказваха . Единственото хубаво нещо е, че се запазиха семействата поддържащи по малко акар.

  3. #43
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    В „Практическо пчеларство“ от 83г. пише, че на третата година от опаразитяването семейството загива или напуска кошера. Сигурно са оставяли нетретирани кошери щом го твърдят. Пише още, че 1970, 1976, 1978 е имало силно опаразитяване. Сигурно е нещо като цикличност.
    П.П. Още тогава споменават мравчената киселина и тимола за борба с кърлежа. Ама не ги хвалят много, повече хвалят препаратите. Имам и по-ново издание и ще го проверя-дали е преписано 1към1 от старото или има нещо променено.

  4. #44
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Като не третираш за акар се били ройли по често пише в някой статии на Ранди Оливър така се борели с акарите ама това е мнение на Ранди Оливър аз си нямам на идея как е.
    Пчелите на тъщата от 2000г. до 2014г. с Варостоп аз от 2014 до сега пак с Варостоп + ОК и са си живи засега за на пред нямам идея.

  5. #45
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Чудя се чел съм по спомени че пчели с добро хигиенно поведение чистят работническото пило от акари но не и търтиевото (може да съм в грешка).Та тези майки с какви търтей ще се чивтосат за да се предаде този ген на следващото поколение.
    Заразяването с акари става именно с търтейте.

  6. #46
    Заслужил Автор
    Регистриран
    18.11.2013
    Мнения
    487
    Пчеларски район
    с.Просена
    Лошо много лошо .Защо не полагате грижи това не хуманно . Много комерсиално от ваша страна има една поговорка "Давай за да вземаш"
    Милен Михов

  7. #47
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    И на мен не ми се вярва тоя кърлеж 1958-1960г. да е излязал от Индонезия и да е превзел света. И 1964г. блядките да го откриват. (това по спомен от прочетеното за кърлежа). Все пак Фарар е правил хиляди изследвания и експерименти и зад него е било едва ли не цялото хАмериканско правителство и да не са забелязали кърлежа. Фарар е живял и работил преди втората световна. (това пак по спомен от прочетеното).
    П.П. И мен ме блазни мисълта да НЕ третирам. Ама за сега съм на “вълна“ 1 третиране годишно (есента) един вид леко подпомагане. Да не е хепептен на пустопаш.

  8. #48
    Забранен
    Регистриран
    21.06.2015
    Мнения
    1,068
    Пчеларски район
    Златоград
    Цитат Първоначално публикувано от Валентин. Виж публикацията
    И на мен не ми се вярва тоя кърлеж 1958-1960г. да е излязал от Индонезия и да е превзел света. И 1964г. блядките да го откриват. (това по спомен от прочетеното за кърлежа). Все пак Фарар е правил хиляди изследвания и експерименти и зад него е било едва ли не цялото хАмериканско правителство и да не са забелязали кърлежа. Фарар е живял и работил преди втората световна. (това пак по спомен от прочетеното).
    В България е забелязан през 1967 година. 90 процента от снесените яйца на акара са в търтеевото пило. Аз си мисля, че ние май се стараем да направим акара устойчив на препарати, а не пчелите устойчиви на акара, в този ред на мисли селектираме акар резистентен на препарати и халтави и слаби пчели, които не могат да се справят с болестите сами.
    От това дето съм чел знам, че само женските акари могат да преживеят зимата и есенното третиране е срещу тях насочено мъжките тъй или инак не доживяват пролетта. акара трябва да се атакува при люпенето на търтеевото пило тогава е уязвим много.

  9. #49
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.06.2014
    Мнения
    466
    Пчеларски район
    гр Aприлци
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Като не третираш за акар се били ройли по често пише в някой статии на Ранди Оливър така се борели с акарите ама това е мнение на Ранди Оливър аз си нямам на идея как е.
    Пчелите на тъщата от 2000г. до 2014г. с Варостоп аз от 2014 до сега пак с Варостоп + ОК и са си живи засега за на пред нямам идея.
    Гоше, то като изключиш Варостоп -а положението ще си е пак същото !

  10. #50
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от vasilevsa Виж публикацията
    В България е забелязан през 1967 година. 90 процента от снесените яйца на акара са в търтеевото пило. Аз си мисля, че ние май се стараем да направим акара устойчив на препарати, а не пчелите устойчиви на акара, в този ред на мисли селектираме акар резистентен на препарати и халтави и слаби пчели, които не могат да се справят с болестите сами.
    Ачка а ти като не третираш ако не си с японка (ако само допуснем че не върши работа ) и пчелите имат акар като се роят като се е....ат
    и като си ходят на гости (търтейте се желани гости през активният сезон) то ти няма ли да заразиш околните пчелини и дивите рояци с акар.

 

 
Страница 5 от 20 ПърваПърва ... 3456715 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •