Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 11 от 20 ПърваПърва ... 910111213 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 101 до 110 от общо 200
  1. #101
    Автор
    Регистриран
    08.01.2014
    Мнения
    173
    Пчеларски район
    област Плевен
    Triballi, пчелар съм от три години. Все още нямам загинал кошер. На пчеличките давам сироп със седемте биодинамични билки по Мария Тун и Рудолф Щайнер - коприва, хвощ, дъбова кора, лайка, глухарче, валерияна и бял равнец. Един -два пъти съм им правил и с мащерка и дива мента. В тези сиропи слагам вит. Ц и витамин Б 12, Б комплекс (Б50), добавям и етерични масла разбъркани предварително в лъжица-две мед (за да се емулсифират). Етеричните масла са лимонова трева, чаено дърво, евкалипт, мента и гаултерия. Тези сиропи давам за стимулиране на майката на пролет, преди да сложа магазините и в края на сезона, след като извадя меда за стимулиране на майката и засилване на имунната система. Пръскам и по 1-2 пъти през сезона по рецептата на Скутелатора. Тази година поръсвах и рамките със смлян див пелин. Слагах и по една капачка от буркан с тимол и няколко капки евкалипт в тимолените кристали, така сублимира по-бавно. Това е от моята практика, лентични и други лекарства не ползвам.

  2. #102
    Забранен
    Регистриран
    21.06.2015
    Мнения
    1,068
    Пчеларски район
    Златоград
    Цитат Първоначално публикувано от freelancer_bg Виж публикацията
    Triballi, пчелар съм от три години. Все още нямам загинал кошер. На пчеличките давам сироп със седемте биодинамични билки по Мария Тун и Рудолф Щайнер - коприва, хвощ, дъбова кора, лайка, глухарче, валерияна и бял равнец. Един -два пъти съм им правил и с мащерка и дива мента. В тези сиропи слагам вит. Ц и витамин Б 12, Б комплекс (Б50), добавям и етерични масла разбъркани предварително в лъжица-две мед (за да се емулсифират). Етеричните масла са лимонова трева, чаено дърво, евкалипт, мента и гаултерия. Тези сиропи давам за стимулиране на майката на пролет, преди да сложа магазините и в края на сезона, след като извадя меда за стимулиране на майката и засилване на имунната система. Пръскам и по 1-2 пъти през сезона по рецептата на Скутелатора. Тази година поръсвах и рамките със смлян див пелин. Слагах и по една капачка от буркан с тимол и няколко капки евкалипт в тимолените кристали, така сублимира по-бавно. Това е от моята практика, лентични и други лекарства не ползвам.
    Незнам дали си наясно Марине, но четох в руски форум, че в Австралия няма акар, тъй като не можел да понася миризмата на евкалипт. Така, че си им давай евкалиптово масло в сиропеца, особено по това време. Ако даваш по-често евкалиптово масло мога да ти кажа, че рецептата на Дони няма да ти е нужна хич.

  3. #103
    Наблюдател
    Регистриран
    23.08.2016
    Мнения
    1
    Пчеларски район
    Burgas
    Много ми е интересно,как се справят с акара пчелите в природата.

  4. #104
    Заслужил Автор
    Регистриран
    31.01.2012
    Мнения
    481
    Пчеларски район
    Южен централен
    Препоръчайте нещо за родилните мъки на майката.

  5. #105
    Заслужил Автор
    Регистриран
    18.11.2013
    Мнения
    487
    Пчеларски район
    с.Просена
    Евкалиптовото масло в какви пропорции го подавате.
    Милен Михов

  6. #106
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Цитат Първоначално публикувано от srg Виж публикацията
    Препоръчайте нещо за родилните мъки на майката.
    Епидурална блокада.
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  7. #107
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Цитат Първоначално публикувано от PKS Виж публикацията
    Много ми е интересно,как се справят с акара пчелите в природата.
    Нарича се Синдром на празната хралупа.
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  8. #108
    Автор
    Регистриран
    20.03.2015
    Мнения
    108
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Ами практикувай като повечето природни пчелари с САЩ, тогава. Повечето от тях работят като отсранители на рояци ( предимно африканизирани). На всеки загинал кошер има 10 други уловени, с които кошера да се напълни отново.

    Действайте смело - в гората рояци колкото щеш, само трябва някой да ги лови.

    Другия вариант е да действате като Bee Weaver или John Kefuss. Пък може и така:
    http://www.saunalahti.fi/lunden/varroakertomus.html
    Сегашните ми майки са точно от диво семейство.Това семейство го следя от около три години и оцелява за разлика от две други които не оцеляха зимата но в едната хралупа се засели друг рояк и преживя миналата зима.Но засега не бързам и карам по-бавно със опитите и се опитвам да разуча чуждия опит пък ще видим.Макар че и третирането с билки ми допада.Може би един ден тенденцията към селекция на устоичиви пчели ще е доста по обширна в световен мащаб а и използването на биодинамичните средства.Това не е изгодно явно за бизнеса на производителите на медикаменти за вароатозата и заболяванията.

  9. #109
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от Triballi Виж публикацията
    Сегашните ми майки са точно от диво семейство.Това семейство го следя от около три години и оцелява за разлика от две други които не оцеляха зимата но в едната хралупа се засели друг рояк и преживя миналата зима.Но засега не бързам и карам по-бавно със опитите и се опитвам да разуча чуждия опит пък ще видим.Макар че и третирането с билки ми допада.Може би един ден тенденцията към селекция на устоичиви пчели ще е доста по обширна в световен мащаб а и използването на биодинамичните средства.Това не е изгодно явно за бизнеса на производителите на медикаменти за вароатозата и заболяванията.
    Проблемът не е да намериш устойчиви пчели, проблема е да ги запазиш, като в същото време внасяш нови гени, защото след няколко поколения затворен ген басейн ще започнат да събират мед от бетон и до светят в тъмното (в кръга на шегата).
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  10. #110
    Автор
    Регистриран
    20.03.2015
    Мнения
    108
    Цитат Първоначално публикувано от m_pchelari Виж публикацията
    Ако решим да трепем акара с 5 килограмов чук, той определено няма да изгради резистентност, но дали няма да прояви поведенческа адаптация към 5 килограмовия чук така щото всеки път да ни е по-трудно да го уцелваме.

    https://youtu.be/fE4emUMyOWs?t=19m1s



    http://www.elgon.es/diary/?p=880
    Това че пчелите се учат едни от други съм го срещал като информация и е много интересно.Доста неща не знаем за тези създания.Като цяло на хората им трябва повече уважение към всичко.Благодаря!

 

 
Страница 11 от 20 ПърваПърва ... 910111213 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •