Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 10 от 20 ПърваПърва ... 89101112 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 91 до 100 от общо 200
  1. #91
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    [QUOTE=Юрий Цветков;105617 От тогава не съм третирал с нищо, а семействата са почти 5 пъти повече.[/QUOTE]

    Юри щом казваш че не си третирал и нямаш проблем значи е така не го подлагам и на грам съмнение само мога да предполагам защо нямаш проблеми с акара почти съм убеден че е заради начина на отглеждане, най вероятно ползваш и биотехнически методи а зависи и от местната географията и гъстота на пчелните семейства около теб.

    Но колко пчелара четящи този форум имат твоите знания и практика и дали пчелари отглеждащи пчелите си по стандартният начин биха нямали проблем ако спрят да третират срещу Вароатозата.
    Този пост е редактиран от Георги 1974; 30.08.2016 в 20:56. Причина: правопис

  2. #92
    Всъщност, не правя абсолютно нищо. Не ползвам строителна рамка. Имам 1/4 мрежесто дъно зад прелката, но това с цел вентилация, а не заради акара. В момента в селото където са кошерите има над 1000, като са се удвоили за последните 2-3 години. Не знам каква е точната причина, но за себе си съм убеден, че пчелите могат да се справят и сами, стига пчеларя да не им пречи. Със сигурност ще има и такива които няма да успеят, но какво от това. Другото което правя е, че не ни им отнемам нито грам от прашеца, не ги принуждавам да събират клей и не ги храня. Гледам винаги да имат поне 10-15 кг мед в кошера, целодишно.

  3. #93
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Юрий Цветков Виж публикацията
    Не знам каква е точната причина, но за себе си съм убеден, че пчелите могат да се справят и сами, стига пчеларя да не им пречи. Със сигурност ще има и такива които няма да успеят, но какво от това. Другото което правя е, че не ни им отнемам нито грам от прашеца, не ги принуждавам да събират клей и не ги храня. Гледам винаги да имат поне 10-15 кг мед в кошера, целодишно.

    Точно това имах в предвид

    а и колко пчелара зазимяват с 30кг. мед и не ги ровичкат кажи речи 2/3 от годината а и през другото време.
    Ако нещо се закучи ти ще се усетиш навреме, Василевса също но много други не.
    Между другото от тази година аз изцяло си промених начина на отглеждане на пчелите, преди време правех нещо подобно без да знам че е правилно (или поне така мисля) усетих се че бъркам и започнах да умувам по въпроса.Разрових се в архива и по прочетох мненията на пчелари от преди време по теми които ме интересуват и които съм си ги поставил в мастер клас (твоите също) допитах се до някой от тях и под тяхно влияние а и на руските мозъци си промених кардинално подхода и начина на пчелоотглеждане.

    Какво ще стане не знам да сме живи и здрави ще разберем.

  4. #94
    Автор
    Регистриран
    30.08.2011
    Мнения
    116
    На осем девет дена желателно е да направиш преглед, за да няма някой кошер да мисли за роене и да има ХРАНА е най важно друго не ма какво да са ровичкат за удоволствие.

  5. #95
    Автор
    Регистриран
    20.03.2015
    Мнения
    108
    http://www.bjornapiaries.com/queensbees.html

    За пчелните майки и пчели на Бьорн



    Бьорн селектира тяхната продукция от презимувал кошери в Пенсилвания, които не са били третирани. Новият разплоден матерял от други северни развъдчици се оценява и приема за въвеждане в нашите линии. Това осигурява по-високо ниво на генетично разнообразие и хибридна жизненост. Нашите разплодници използвани за производство на майки са избрани през пролетта на базата на висок стандарт на прилаганите критерии. Ние продаваме доказани линии, които са били събрани заедно от много източници, и селектирани с течение на времето.

    Изкуствено осеменени майки

    Изкуствено осеменените майки предлагат един по-добър начин за контролиране на генетичната селекция с правилният научен опит и контрол на място. Но изкуствено осеменяване е трудоемко, и майките се продават на висока цена A / I майки трябва да се вземат под внимание от тези, които искат да подобрят и развъждат техни собствени майки A / I майки не траят толкова дълго, колкото свободно осеменените, и трябва да се използват първата или втората година като разплодни. Те трябва да се съхраняват в нуклеуси за ограничаване яиценосноста на майките за осигуряване на по дълъг живот на яиценосност.Пчелините Бйорн предлагат персонализирани услуги за осеменяване. Моля, обадете се за допълнителна информация.





    Свободно осеменени майки



    Това са мсйки които предлагаме за вашата ежедневна употреба и стандартно производството на мед.
    ...
    Свободното чифтосване изисква насищане със селектирани търтей в непосредствена близост на вашите разплодни пчелини. Това е, което Бйорн се стреми да постигне, от като ние започнахме да развъждаме пчели. Ние разглеждаме това по този начин .... в природата, само най-силните търтеите се чифтосват с майката. Болните, заразените, и слаби обикновено не се чифтосват с, тъй като наистина това е оцеляването на по-силния. Търтеите може да се конкурира със сто и повече други за шанса да се чифтосват в зона за оплождане. Природата има начин за предаване на най-силните генетиката, и тези, които по-малко страдат от вирусни и бактериални проблеми.




    Отделят ли всички развъдчици, време да се изградят разплоден пункт с насищане на търтей и някакъв вид контрол над тяхната генетика. Отговорът е ясно "Не". Ето защо някои мислят изкуственото осеменяване и други преки пътища може да бъдат по-добър начин, различен от това, което природата е предвидила. За Бьорн пчелините, ние мислим като програма за качеството на чифтосване, осигурявайки А/ I майки, и предлагане на различни цени майки и за двете естествено, заплодени и изкуствено осеменени, е най-добрият подход за нашия бизнес. Това позволява на нашите клиенти да избират въз основа на техните нужди. И ние не трябва да злепоставя един тип програма в опити да продаваме етин тип майки за сметка на другият. За повече информация относно качеството на нашите развъдна програма, моля, прочетете допълнителна информация в долната част на тази страница.







    Презимували без третиране тествани майки



    Бйорн не държат своите пчели на юг. Ние зимуваме всички наши пчели в Пенсилвания. Всички наши кошери са нетретирани. Естествено загиване на най-слабите генетически, комбинирана с всички неща, които оказват влияние на пчелите, оставяме само най-силните и с най-добре подбрана генетиката да преминат от една година към следващата. Това е състав, който избираме за размножаването всяка година. Тестваните без третиране презимували майки са това, което ние оценяваме и избираме нашият разплоден материал от всяка пролет. Те са майките от които,по-малките производители и любители пчелари биха искали да изградят своя линия.

  6. #96
    Автор
    Регистриран
    20.03.2015
    Мнения
    108
    Цитат Първоначално публикувано от freelancer_bg Виж публикацията
    Аз като се замисля, се чудя, защо искате да изключите търтеите от веригата и да осеменявате инструментално. Нали търтеите от силноопаразитените семейства ще са слаби, защото са били смукани от много акари още в килийката. Тези от третираните семейства може пък да са станали стерилни от химията. Излиза ,че майката има най-голям шанс да се оплоди от търтеи, които са от нетретирани и неопаразитени семейства. Те са алфа мъжкарите. В този ред на мисли самият акар налага селекционно напрежение на търтеите и в един момент ще си види сам сметката като останат само търтеи от здрави и нетретирани семейства, които ще разпръснат ценните си гени, чрез свободното оплождане на пчелни майки.

    Сега като се замисля, голям шанс да оплодят майката имат и търтеите от семействата тренирани с биологични методи - органични киселини, етерични масла, билки ... Тези търтеи нямат гени за резистентност към акара, а в същото време са силни и плодовити. И какво излиза ...., че третирането с натурални средства в крайна сметка ни вреди, защото произвежда силни търтети с гени, в които няма информация как да се борят сами пчелите с акара.

    И извода какъв е, или третираш с химия или не третираш въобще :D Toчно обратното на това, което аз правя, защото аз тренирам семействата си само с билки, етерични масла и ОК.
    Би ли споделил с какви билки третираш и от колко време го практикуваш.Също е важно и дозите да споменеш.
    Аз тая година съм на билкова отвара - мащерка,равнец,валеряна,жъ ткантарьон,мента,лайка,чуб рика,коприва.Дадох по 2-3 хранилки Август началото и сега Септември.Като дози - чай на вкус като за мен.Преди години зимувах отводка на чай от липа и малко коприва(може би и жълт кантарьон слагах по малко) и това им давах постоянно със сиропа за запасяване.Нямаше проблем но другата есен ги оставих без третиране и останаха една шепа пчели с майката а другите незнам-това ако не бъркам беше през Септември(нямаше мъртви пчели доколкото помня) - вероятно избягали заради опаразитяването.Тогава четях разни неща за синдром на празния кошер и че не знаят точно на какво се дължи.Вароатозата е в основата на такива бягства на семейства ми се струва поне при нас.

  7. #97
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Ами практикувай като повечето природни пчелари с САЩ, тогава. Повечето от тях работят като отсранители на рояци ( предимно африканизирани). На всеки загинал кошер има 10 други уловени, с които кошера да се напълни отново.

    Действайте смело - в гората рояци колкото щеш, само трябва някой да ги лови.

    Другия вариант е да действате като Bee Weaver или John Kefuss. Пък може и така:
    http://www.saunalahti.fi/lunden/varroakertomus.html
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  8. #98
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Винаги може по-добре.

  9. #99
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Ползването на меки акарициди, които се явяват етеричните масла и билките,според мен,дава възможност на добрите гени да оцеляват в съжителство с акара,а неустойчивите отпадат от само себе си.Целта ми не е да отстраня акара,а по-скоро да повиша имунния статус на семействата.Каква е ползата като събориш всички акари,след като са заразили повечето пчели?
    Който управлява знанието,управлява всичко!
    "С пари можеш да си купиш къща,но не можеш да създадеш дом,с пари можеш да имаш компания,но не и приятели,с пари можеш да си купиш лекарства,но не и здраве!" - китайска поговорка...
    "Повечето хора не искат свобода, защото е отговорност, а те се страхуват от нея" Зигмунд Фройд

  10. #100
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Ако решим да трепем акара с 5 килограмов чук, той определено няма да изгради резистентност, но дали няма да прояви поведенческа адаптация към 5 килограмовия чук така щото всеки път да ни е по-трудно да го уцелваме.

    https://youtu.be/fE4emUMyOWs?t=19m1s

    Learning and teaching

    Today we understand that adaptation of bees to fighting Varroa isn’t only selection breeding, natural or beekeepers’, for changing the DNA composition, but also epigenеtic adaptation, the change of expression of the DNA as a result of changed environmental pressure on the bees. This turns the focus to the importance of locally adapted bee stock. Now research is going on with a third adaptation step, how bees learn how to deal with challenges and how they pass on this knowledge to other bees, worker bees to worker bees.
    Hans-Otto caught a carniolan swarm of not resistant large bees that choose one of his swarm traps for their new home. After establishing this swarm in one of his apiaries he shifted its place with one of his resistant colonies. So this nonresistant colony received the field bees of a resistant colony. Afterwards they both behaved like resistant colonies.
    One year he bough buckfast virgin queens not selected for Varroa resistance. He put them in splits made from his bees. The virgins mated in his apiaries. These splits were spread out in different apiaries of his. For two years they kept their colonies working fine and resistant to mites as good as his other colonies.
    Now these two experiments absolutely are food for thought.
    http://www.elgon.es/diary/?p=880
    Винаги може по-добре.

 

 
Страница 10 от 20 ПърваПърва ... 89101112 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •