Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 5 от 40 ПърваПърва ... 3456715 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 41 до 50 от общо 400

Тема: ЗАХАР

  1. #41
    Автор
    Регистриран
    21.01.2012
    Мнения
    136
    Някои има ли представа Турската захар качествена ли е?
    На мен Турция ми е близо и мога да ходя да си купувам по няколко чувала.
    Но съм купувал и ми се струва че нее толкова сладка като нашата, и едва ли не има друг вкус.

    Искам да питам купекия мед този наи ефтиния дето нее мед, става ли за подхранване?
    1 буркан 900гр. е на цена 3.50лв., а после може да си ползвап и буркана ;-)

  2. #42
    Кой може да ти каже. По принцип, ако е това което пише на буркана - мед + глюкозо фруктозен сироп, би трябвало да може. Такова е и съдържанието на нектара - гроздова, плодова захар и захароза.
    Има обаче винаги една опасност, да са го разтапяли на по-висока от допустимата температура, или да са използвали киселини за инвертиане на захароза, която да продават като мед. И в двата случая се увеличава драстично нивото на ХидроксиМетилФорфурол-а, който е вреден не само за хората, но и за пчелите.

    Може би един път, като изключение, при условие че имаш малко кошери и нямаш мед, може да го ползваш. Все пак за да стигне до хранителната мрежа се очаква да има някакъв контрол, а точно ХМФ се мери за меда.
    "Спокойствие и само спокойствие" - Карлсон който живее на покрива.

  3. #43
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    "Някои има ли представа Турската захар качествена ли е?
    На мен Турция ми е близо и мога да ходя да си купувам по няколко чувала.
    Но съм купувал и ми се струва че нее толкова сладка като нашата, и едва ли не има друг вкус. "

    Лесно можеш да установиш дали е по малко сладка или не със най-простия захаромер от 1 лв. Има ги във всяка железария. Слагаш еднакво количество българска и турска захар в еднакво количество вода, мериш и сравняваш резултатите.
    В интерес на истината в България съм попадал на много по-малко сладка захар от колкото трябва да е. Предполага се, че трябва да е почти 100 % тоест ако разбъркаш 4 чаши вода и една чаша захар би било нормално една пета от разтвора да е захар или с други думи 20 обемни процента. Точно в такива единици мерят и обикновените захаромери. За мое голямо разочарование никога не се получава 20% а винаги по-малко, което според мен означа, че захарта има примеси които си купуваме пре-скъпичко.

  4. #44
    Наблюдател
    Регистриран
    08.04.2012
    Мнения
    29
    Здравейте,

    Търся захар, но за по-малко от 2лв не намерам (София).

    След последното мнение се замислих... това е добра идея, да измервам захарността! Поне като ще е скъпа захарта, да е качествена...


    ПП: Търся и буркани, капачки (над 200бр като количества).

  5. #45
    Цитат Първоначално публикувано от taurus
    Здравейте,

    Търся захар, но за по-малко от 2лв не намерам (София).

    След последното мнение се замислих... това е добра идея, да измервам захарността! Поне като ще е скъпа захарта, да е качествена...


    ПП: Търся и буркани, капачки (над 200бр като количества).
    В Пенито вчера 1.89, в ЦБА 1.99-1.25
    А как се мери захарността ? Наистина би рябвало по-скъпата захар да е по-добра..........знам ли....?
    Тази земя, по която тъпча сега,
    тази земя, която пролетен вятър пробужда,
    тази земя – не е моя земя,
    тази земя, простете, е чужда.

  6. #46
    Автор
    Регистриран
    22.05.2011
    Мнения
    139
    На пакета трябва да пише калоричността на 100 грама.Хубавата захар за подхранване на пчелите трябва да има 390/макар,че евтината е 345/Това е разковничето,макар че повечето колеги не обръщат внимание на това.С други думи казано излиза,че за килограм разликата става доста голяма/3900,3450/При преработка на сиропа в зависимост от калоричността се губи около 120 грама заради тази разлика.Смея да твърдя,че същото се получава и при варенето на ракията.От едната захар се получава около 725 мл.ракия,а от другата около 600 милилитра/говоря за килограм захар/.Ако на пакета не е изписана каларичността,то се счита за 340 на 100 грама от продукта.

  7. #47
    Цитат Първоначално публикувано от taurus
    Здравейте,

    Търся захар, но за по-малко от 2лв не намерам (София).

    След последното мнение се замислих... това е добра идея, да измервам захарността! Поне като ще е скъпа захарта, да е качествена...


    ПП: Търся и буркани, капачки (над 200бр като количества).
    В Метро купих преди няколко дни по 1.79лв на пакета пише ЗАХИРА а бурканите бяха по 0.59лв

  8. #48
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    315
    В дебат по устни въпроси към Европейска комисия по време на пленарната сесия, евродепутатите обсъдиха настоящото управление на сектора на захарта в ЕС. В дискусията участва и българският евродепутат Мария Габриел (ЕНП/ГЕРБ), която идентифицира в писмено изказване ситуацията в България.

    „Факт е, че вследствие на провежданите от 2007 г. насам реформи, моята страна България почти престава да произвежда захар и се превръща във вносител на сурова захар, която се рафинира и малка част се изнася, другата остава за вътрешно потребление. Страната разполага с национална квота само за производство на изоглюкоза, квотата ни за захарно цвекло е закрита.”, отбеляза Мария Габриел.

    Тя информира, че на територията на България функционират шест одобрени "постоянни рафиньори" на сурова тръстикова захар и едно предприятие, производител на изоглюкоза. Българските захарни рафинерии работят при ниски нива на капацитет, защото не разполагат с достатъчно сурова захар за рафиниране поради ниските нива на внос на суровина от трети страни, ползващи се от преференциални споразумения. В допълнение г-жа Габриел изтъкна, че производството на захар и захарни изделия през периода 2005-2011 г. спада, цените на произвежданите продукти, включително рафинираната захар, растат. Предвид ограниченията за максимална цена на изнасяната захар, производителите формират печалбата си най-вече с надценката на захарта за вътрешно потребление. „Смятам, че е необходимо преразглеждане на механизмите за управление на производството на захар, балансиран подход за съчетаване на трите модела на производство в конкурентна среда. Нужно е постигане на по-голяма справедливост в сектора "Захар" на ЕС.”, заключи Мария Габриел.
    Постоянно ме преследват умни мисли...но аз съм по-бърз

  9. #49
    Заслужил Автор
    Регистриран
    22.12.2011
    Мнения
    420
    Понеже идва времето на сиропа,цената на захарта в Г. Оряховица франко "Захарни заводи" - магазина в дясно преди портала в момента е 1.84 лв. Продава се в 25 кг чували за 46 лв.чувала.Води се захар за ракия.Всяка година вземам от нея и я ползвам за сиропите август и април
    Чух и забравих. Видях и запомних. Преживях и разбрах. Конфуций

  10. #50
    Потребител
    Регистриран
    22.01.2012
    Мнения
    77
    В момента в метро има захар ЗАХИРА на цена 1.85 лв/кг в разфасовки по 1. кг.

 

 
Страница 5 от 40 ПърваПърва ... 3456715 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •