Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 31 12311 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 304
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    16.02.2011
    Мнения
    3

    ЗАГИНАЛО СЕМЕЙСТВО

    Имам 10 кошера в Ихтиманско аз съм от така наречените съботно неделни пчелари и досега се справям добре,но тази зима за пръв път ми загина кошер като странното беше че имаше към 15-17 кг. мед,а в кошера имаше една шепа умряли пчели със майката,а предишния път когато времето беше топло 12-15 градуса всичко беше наред и се облиташе много добре,и имаше много пчели. на съседите поне на единия положението беше същото а на другия разказваше по съшия начин,като това ни бяха най-силните кошери,лично на мене винаги ми даваше по 20-25 кг.мед и в най-слабите години като това за нас е много т.к пашата е много слаба и почти нищо не се сее.
    Ако някой може да даде идея ще съм много благодарен.

  2. #2
    Може би облитането което си наблюдавал да е било всъщност нападение от други кошери?! Но пък ти твърдиш че имало 15-17 кг мед непокътнат....На мене ми умря едно семейство така но се оказа че още през есента е загубило майката и е зизимило с много малко при това стари пчели които докъм Нова година бяха измрели на дъното.....

  3. #3
    Наблюдател
    Регистриран
    16.02.2011
    Мнения
    3
    Не сигурен съм че не е било нападение,защото го отварях а на прелката пчелите които пазят си бяха там а и не се биеха .Това ми беше най -силния кошер,а и майката беше нова сменена със синичко оцветена,а есента имаше най -много пчели.

  4. #4
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554
    Цитат Първоначално публикувано от Borislav Hristov
    Не сигурен съм че не е било нападение.
    Характерния и най-точен белег при нападение е,изцапана прелка,почерняла и следи от восък по нея.При нормално състояние на с-то,тези белези липсват.

  5. #5
    За съжаление, през последните години често се наблюдават такива случаи. Най-силните семейства през предходния сезон умират. Обяснението е, че пчелите са били преуморени от работа и зимните пчели, които са отгледали са били не достатъчно хранени с млечице и съответно не достатъчно качествени. А и като цяло са били малко, повечето са били стари, които е нормално да не доживеят пролетта. Дали и в твоя случай това е причина не бих могъл да кажа, но явлението си е факт.

  6. #6
    Наблюдател
    Регистриран
    21.02.2011
    Мнения
    48
    Същият проблем,най- силния ми кошер през топлите дни на януари излиза да се облита а миналата седмица установих че пчелите ги няма. sadsmile;
    Имаше една шепа пчели по дъното а беше на 9 пити, най- интересното е че питите са си пълни с мед които нито е вкиснат нито захаросан.От него лятото направих 2 рояка които са си живи и здрави а най- силния изчезна,направо съм бесен. next_mad; next_mad;

  7. #7
    хммм....и на мен тази зима по идентичен начин ми загина едно добро семейство........

  8. #8
    Наблюдател
    Регистриран
    07.02.2011
    Мнения
    11
    И аз съм следващия със същия случай, преди седмица и нещо достатъчно пчели на топлото време влизаха, излизаха, а днес една шепа умряли на дъното и десетина по питите с мед даже някои бяха наполовината мушнати в разпечатени килийки с мед, мед има предостатъчно.Единственот което ми направи впечатление е че в снега само пред този кошер имаше много следи от птици, на нещо с големината на кос.Дали има някаква вероятност някоя птица да се е изучила да ходи да почуква и да ги вади после една по една(направо се вкарах във филми )

  9. #9
    Шика, най-вероятно птицата е ходила да яде подмора. Аз през втората половина на Август третирах със супер стрипс. На 13 ноември, третирах с оксалова киселина. Не съм правил обстоен преглед, но всички семейства изглеждаха добре. На 17 декември, при прослушване в един от кошерите не чух нищо. Отворих го. Беше умрял, но имаше около 50 пчели на една от питите и не повече от 20 на дъното. През 2007 ми се случи същото, но тогава от 29, оцеля само 1. Дано сега не е така.

  10. #10
    Забравих да спомена, че в кошера имаше 2,5 пити с прашец и над 15 кг. мед.
    Аз лично нямам обяснение, освен разни догатки. Но определено причината не е акар. Миналата година са третирани по същия начин, а през годината не съм забелязвал акари по тях. Това съвсем не означава, че ги няма изобщо, но поне няма голяма инвазия.

 

 
Страница 1 от 31 12311 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •