Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 25 от 31 ПърваПърва ... 152324252627 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 241 до 250 от общо 304
  1. #241
    Заслужил Автор
    Регистриран
    31.01.2012
    Мнения
    481
    Пчеларски район
    Южен централен
    Колеги! Много неща четете и гледате ,и много изводи си правите. Съветватвам ви да търсите повече научни источници и да отсявате нещата.В нета мажеш да намериш какво ли не.

  2. #242
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Защо не си пиеш биричката, вместо да ги правиш тези коментари.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  3. #243
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Айде и аз да вляза в списъка на потърпевшите.
    Онзи ден ходих да изчистя снега от прелките и ми направи впечатление, че на два кошера няма разтопен сняг пред мишепредпазителите. Почуках - нищо. По-силно, пак нищо. Надигнах капака и изненадааа - няма никой. Извадих питите - на дъното имаше 2 шепи пчели и 5-10 оси. По питите имаше още 10-20 мъртви пчели и 4-5 оси.
    Във втория, ми направи впечатление, че на дъното преобладаваха крила, глави и коремчета, но нямаше никакви екскременти от мишки. И в двата кошера имаше поне по 10кг мед.
    Когато им слагах мишепредпазителите - края на октомври, ми направи впечатление че в тези два кошера влизат доста оси и заложих капани с сироп и оцет, а в следобедните часове пчелите масово се облитаха. Или поне аз си мислех че това правят.
    Когато ги зазимявах, и двата кошера бяха над срдено-силните - по 4-5 рамки с пчели.
    Може ли някой да ми каже, ако майката е загинала по някаква причина преди или повреме на зимуването, след колко време ще загине цялото семейство?
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  4. #244
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Това,че ти е направило впечатление, че пчелите са се облитали хубаво, не означава, че това е било точно така. Вероятно кошерите са станали жертва на кражба. Дори и майките да са загинали в по-късна есен в семейството са останали достатъчно пчели, които даже иха иззимили при нормални условия. Друг е въпроса, ако майките са загинали в края на лятото. Тогава в семейството няма достатъчно зимни пчели, но пък тогава те щяха да си създадат млада майка. Осите са опасен вредител на пчелите. При по-сериозно нападение биха ликвидирали кошера, още поече, че в по-късна есен осите летят при доста по ниски температури - такива при които пчелите са доста лениви и не могат да се бранят добре.Другия вариант е някакво заболяване, но то може да бъде доказано донякъде само в лаборатория. При мен също имаше една две жертви на нападение в края на лятото и нчалото на есента. Кошерите бяха обрани до шушка и то в период в който не съм отварял и не съм подхранвал.

  5. #245
    Потребител
    Регистриран
    17.01.2012
    Мнения
    73
    Здравейте, колеги. Имам проблем и ще се радвам, ако някой може да ми даде съвет. На прелките на кошерите имам много умрели пчели по 1-2 шепи.В кошерите има достатъчно храна, все още са живи, но ме притеснява големия подмор.Есента съм третирал с Варотом, следвал съм упътването на опаковката и не мога да си обясня този голям подмор.

  6. #246
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Много отдавна и на много места се коментира съмнителната полза от третирането с "Варотом". Даже и във филма "За пчелите и хората" се отделя особено внимание на това.
    Working....

  7. #247
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от valeriboikov
    Здравейте, колеги. Имам проблем и ще се радвам, ако някой може да ми даде съвет. На прелките на кошерите имам много умрели пчели по 1-2 шепи.В кошерите има достатъчно храна, все още са живи, но ме притеснява големия подмор.Есента съм третирал с Варотом, следвал съм упътването на опаковката и не мога да си обясня този голям подмор.
    http://scientificbeekeeping.com/the-...-circuit-2009/

    Това което те интерисува е каренцето под една от снимките. Този както и още няколко (заедно или по отделно ) са симптомите свързани/предшестващи CCD.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  8. #248
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Цитат Първоначално публикувано от valeriboikov
    Здравейте, колеги. Имам проблем и ще се радвам, ако някой може да ми даде съвет. На прелките на кошерите имам много умрели пчели по 1-2 шепи.В кошерите има достатъчно храна, все още са живи, но ме притеснява големия подмор.Есента съм третирал с Варотом, следвал съм упътването на опаковката и не мога да си обясня този голям подмор.
    Колега, за да се притесняваш от това , че подмора е вследствие на третирането с Варотом, е трябвало да прегледаш подмора и ако на всяка трета пчела има кърлеж, значи виновен е Варотома. Но ако не видиш кърлеж, значи си зазимил семействата със стари пчели, или не си стеснил или не си се справил с вентилацията. Влагата основно мори пчелите посред зима. Това е доказано.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  9. #249
    Наблюдател
    Регистриран
    18.03.2012
    Мнения
    17
    Колеги от 1985 година се занимавам с пчеларство-отначало помагах на баща ми ,а по-късно и самостоятелно.Вече за трета поредна година губя по 30-40%от семействата си и вече съм на път да се отказвам.ССD ме преследва непрекъснато.Още на 01.12 имах загубени две семейства ,а към 25.12 вече са шест.За 25 години стаж не са ми измирали толкова кошери както през последните три зими.Миналата година носих във ветеринарната служба,а чрез тях в някаква лаборатория пчели и пити за проверка и заключението беше,че пчелите са здрави и вероятно са загинали от глад и студ.Глупости-в кошерите , в които имаше пчели макар и малко имаше 12-15 кг.качествен мед.Сега за разлика от м.г. няма и пчели за да занеса за проверка.В един преброих 25 пчели в другите малко повече.Направо съм отчаян тотално.За двадесет и повече години съм загубил 10 семейства според дневниците, който сме водили-сега за три зими 42 семейства.Отчайващо!!!

  10. #250
    Наблюдател
    Регистриран
    08.11.2011
    Мнения
    44
    Цитат Първоначално публикувано от valeriboikov
    Здравейте, колеги. Имам проблем и ще се радвам, ако някой може да ми даде съвет. На прелките на кошерите имам много умрели пчели по 1-2 шепи.В кошерите има достатъчно храна, все още са живи, но ме притеснява големия подмор.Есента съм третирал с Варотом, следвал съм упътването на опаковката и не мога да си обясня този голям подмор.
    Азбих направил следното :
    1. Свиване на гнездото според останалите пчели .
    2. Махане на пилото ако има такова.
    3 .Поръсване на пчелите с някакъв заместител на прашец например соево брашно.
    4. Затопляне както си пише в по-старите книги.

 

 
Страница 25 от 31 ПърваПърва ... 152324252627 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •