Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 24 от 31 ПърваПърва ... 142223242526 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 231 до 240 от общо 304
  1. #231
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Lubol, беше ли сложил мишепредпазители на семейството, което не е образувало кълбо?

  2. #232
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    При преглед на 29,09 в кошера има плътно девет междурамия с пчели, три рамки с разновъзрастово пило (вкл. и яйца), и около 18 - 20 кг мед. При преглед на този кошер на 18,10, пчелите ги няма, по дъното няма нито една загинала пчела, медът си стои, а същото е и с пилото
    Извинявай ,колега ген,някой умишлено е затрил годината за да ме заблуди.Успех в разкриване на мистерията!
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  3. #233
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Зуница, аз също останах с впечатлението, че действието се развива тази година.

  4. #234
    Потребител
    Регистриран
    22.01.2012
    Мнения
    77
    Цитат Първоначално публикувано от iris
    Lubol, беше ли сложил мишепредпазители на семейството, което не е образувало кълбо?
    Да сложил съм мишепредпазител. А и проверих с тел за подмор нямаше следи от някоя случайно вмъкната мишки.

  5. #235
    Наблюдател
    Регистриран
    20.01.2012
    Мнения
    22
    iris, през август семействата са третирани с Варостоп, ако отворя дневника може да посоча и точната дата. Всяка година ги третирам приблизително по едно и също време с разлика до десеттина дни.
    Зуница и аз три години нямам точно обяснение и затова писах във форума. Повече глави повече мнения, а може и друг да се е сблъсквал с проблема. Да ти кажа честно дори по едно време си мислех, че виновни са самолетите, зощото по това време имаше някакви натовски учения на летище Пловдив и всеки ден над пчелина бръмчаха какви ли не самолети и въртолети в продължение на две седмици. Просто съм се вкопчвал в почти всяка причина колкото и невероятна да е тя.

  6. #236
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Правилно би било, след като се е получило това, да направиш едно контролно третиране след варостопа, за да видиш дали действа. Но не с варостоп, а с друго. Скоро мисля, че Сузи беше правила такова третиране с оксалова киселина или перицин, не помня.

    Тези бройки акари, които са паднали след третирането с варостопа и после след като си третирал отново оцелелите, биха могли да паднат и без третиране, просто дето самите пчели са се почесвали и пощили.

  7. #237
    Наблюдател
    Регистриран
    24.02.2011
    Мнения
    10
    Колеги нека да поразсъждаваме в малко по друга посока относно "бягането" на пчелите. Тук не става въпрос за грешки на пчеларя болести и т.н. Тия неща са ясни. Предлагам Ви един друг поглед на проблема. Всички знем, че пчелите се ориентират безпогрешно за своя дом независимо, че може да сме им го сменили с друг цвят или вид. По какво се оринетират нашите пчели? Според мен по магнитните полета на земята, а те в последно време започнаха доста по бързо да се променят и животните не успяват да се приспособят. Това води до деориентация на пчелите и при един хубава слънчев ден през есента се оказва, че не могат да си намерят дома. Още много мога да пиша по темата но Ви предлагам да погледнете няколко материала от Internet. Предполагам ще са Ви интересни. Между другото има доста материали, но аз взех смо първите 3 за да Ви насоча и да поразсъждаваме в тази посока.

    http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%97%...BE%D0%BB%D0%B5

    http://www.mystics.eu/interesni-fakt...na-posoka.html

    http://vasmer.blog.bg/technology/201...no-pole.662682

  8. #238
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.03.2011
    Мнения
    505
    Тва с магнитите е яко...начи ако вленем с постоянен магнит из пчелин, че ги дезориентирам баш къ си требва и ни една нема да си намери къщата :D
    ..ма принципно, даже и да се врътнат полюсите на планетата, тва не е причина за СПК.....ама може и нещо извънземно да ги тресе ?!?!?.....ората обичат световните заговори и мистификации.....особено журналята wink;

    ....а сериозно, може и да има нещо, щом магнитното поле от телефоните ги възбужда и дразни !

    ...и все пак мен си ме глождат едни въпроси, фърлящи малко светлина по въпроса със СПК: колко е била нормалната фира(на брой кошери), при зимуване, сега и преди век (примерно), както и защо да ги е*а, некои пчелари не пипат в плодниците да точат , а зазимяват на рапичен мед и после реват, че пчелите ги нема или измрели ?!?!?!?!?

  9. #239
    Наблюдател
    Регистриран
    24.02.2011
    Мнения
    10
    Това с магнита няма да стане защото магнитните линии са между двата му полюса сиреч двата му края, а не се разхождат между кошерите освен това са доста слаби. А по какви ли причина стотици китове се насочват към сушата и намират смърта си на брега?

  10. #240
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.02.2012
    Мнения
    393
    Китовете се ориентират чрез ултразвуци, а пчелите не.
    Уфф, това, за магнитното поле го гледах преди доста време в един филм. Земното ядро беше спряло да се върти, а гълъбите започнаха да губят ориентация. Някакви ентусиасти обаче слязоха до центъра на Земята, където се оказа, че вместо лава има твърди скали, взривиха няколко бомби и завъртяха ядрото, та всичко си дойде пак на мястото. Ама за СПК не стана дума във филма. :D

    Цитат Първоначално публикувано от evgeni.filimonov
    пчелите малко по малко напускат кошера и намират смъртта си навън, защото при тях е вроден този инстинкт - да не умрат вътре в кошера.
    Предполагам, че при паралич на крилата би се получило нещо подобно. Пък и при други есенни болести. Нозематоза обаче едва ли, защото през есента още не се е развихрила, а през зимата симптомите й ще се разпознаят лесно. Белтъчен глад и изтощение - може би в отделни случаи, защото колкото и пчели да отпаднат в края на есента, все ще останат поне 1-2-3 хил. в кошера, повечето от които ще загинат от изтощение, нозематоза или от студ до края на зимата и голяма част от тях ще бъдат намерени мъртви на дъното на кошера.
    Впрочем, по телевизията съм виждал (мисля че именно в края на зимата) десетки кошери, в които има майка с 200 - 300 пчели и запечатано пило, а останалите пчели били "избягали". Не споменаха обаче повече подробности, или поне не си спомням нищо повече.
    "It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it."
    Sam Levenson

 

 
Страница 24 от 31 ПърваПърва ... 142223242526 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •