Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 29 от 31 ПърваПърва ... 192728293031 ПоследнаПоследна
Резултати от 281 до 290 от общо 304
  1. #281
    Наблюдател
    Регистриран
    26.02.2012
    Мнения
    21
    До Михаил 76–"Местните дъртаци" предполагам са ти помагали много докато се научиш да разпознаваш търтея от пчелата,станал си капацитет в тази област и сипеш квалификации на ляво и дясно."Пази боже сляпо да прогледа" Огледай се,ослушай се и ако проумяваш какво се дискутира–кажи си мнението,но не се опитвай да си надскочиш сянката.Никога няма да успееш!!! А "Местните дъртаци" няма да престанат да ти помагат!?За тях"злата памет" е непозната. А Варостопа не се слага не се слага само"ей така".Не си спомням кой колега посъветва някого "да си преброи умрелите пчели и акарите под тях" независимо че при прегледа да не е открил нито един акар.Успехи в "пчеларствуването" младо момче и умната.

  2. #282
    Потребител
    Регистриран
    13.12.2012
    Мнения
    86
    Джордан,в нашето семейство от 54-та година не сме оставали без пчели-аз съм потомствен пчелар,освен частните пчели,за които се грижеше предимно дядо ми,майка и татко работеха на държавен пчелин,не само работехме,но и живеехме там!Аз там съм роден.От 7-ем годишен нашите ме вдигаха в 4 часа сутринта да залагам апарати за пчелна отрова,после цял ден стържех със бръснарски ножчета по стъкълцата за 1 грам пчелна отрова.Освен това вадихме и мляко с клечица издялана като шпатула.Прашеца го събирахме с външни прашецоуловители,докато поставя последният(на 315 кошера)ставаше време да събирам на първите .За мед,восък и клей-няма да говорим.Защо си мислиш,че като казвам,,дъртаци,,аз ги обиждам-аз със всички тах се разбирам чудесно,като поръчвам лентички от Примавет-поръчвам и за тях,като взимам основи-вземем и за тях,ходим си по пчелините и си обменяме опит.Но за свиването на гнездото и за необходимостта от строителна рамка още спорим.Далеч съм от мисълта чрез този форум да обидя някой.

  3. #283
    Заслужил Автор
    Регистриран
    28.01.2011
    Мнения
    216
    Цитат Първоначално публикувано от apis_59
    Колеги от 1985 година се занимавам с пчеларство-отначало помагах на баща ми ,а по-късно и самостоятелно.Вече за трета поредна година губя по 30-40%от семействата си и вече съм на път да се отказвам.ССD ме преследва непрекъснато.Още на 01.12 имах загубени две семейства ,а към 25.12 вече са шест.За 25 години стаж не са ми измирали толкова кошери както през последните три зими.Миналата година носих във ветеринарната служба,а чрез тях в някаква лаборатория пчели и пити за проверка и заключението беше,че пчелите са здрави и вероятно са загинали от глад и студ.Глупости-в кошерите , в които имаше пчели макар и малко имаше 12-15 кг.качествен мед.Сега за разлика от м.г. няма и пчели за да занеса за проверка.В един преброих 25 пчели в другите малко повече.Направо съм отчаян тотално.За двадесет и повече години съм загубил 10 семейства според дневниците, който сме водили-сега за три зими 42 семейства.Отчайващо!!!
    привет,
    къде пчеларстваш в кай район?

  4. #284
    Наблюдател
    Регистриран
    05.01.2013
    Мнения
    1

    Загинали семейства.

    Здравейте. Имам 12 кошера които гледам в нас и вчера реших да проверя какво е положението. С изненада открих, че 5 от тях са умрели, при положение, че имат много мед в кошерите. Мисля че са умрели още при първия студ защото в някои кошери въобще не е ядено от меда. Кошерите имат майки, в някои от тях има още пило.

    Има ли някой представа защо се е случило така? Моля помогнете.

  5. #285
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Ако беше направил някоя снимка, щеше да ни помогнеш.
    Кажи поне на колко рамки бяха семействата, къде са запасите. Подмора къде е и колко е, има ли пчели набити в килийките. С какво третира семействата против кърлежа? Над пилото имали ли са мед, защото ако меда е в страни, при студа те заради пилото, което трябва да топлят, не могат да стигнат до страничните запаси и така загиват. Грехота е кошери, които са ти вкъщи, да загинат толкова чмного семейства. Би трябвало поне веднъж седмично да прилепиш ухо до корпуса и да чуеш шума на пчелите. При всички случаи при възникнали проблеми, пчелите са разтревожени и бръмчат различно от нормално зимувалите. Виж също ако хоботчетата на пчелите са извадени навън и пчелите ако са се сгръчили, може и да са отровени.
    Съжалявам много за случилото се, това е неприятно, загубата на семейства.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  6. #286
    Наблюдател
    Регистриран
    09.01.2013
    Мнения
    4
    Колеги някои от вас имали изпразнени кошери без подмор само 10тина пчелички по рамките? И знаете ли на какво се дължи.Имам 1 такъв случаи за сега таз годишна отводка с нова майка даде към 15кг. мед зазимен на 7р.с достатъчно мед на едната рамка има пило 10см. в диаметър пило на същата рамка има около 2кг. мед а на съседната 2/3 е пълна. Дъното е чисто няма 1-на пчеличка, третирах с екостоп?
    1 пчеларко дружество много доволни пчелари.Много дружества нито 1 доволен пчелар.

  7. #287
    Наблюдател
    Регистриран
    09.01.2013
    Мнения
    4
    Има един друг колега с 3такива кошера ,но се видяхме на бързо и не можахма да говорим по подробно.
    1 пчеларко дружество много доволни пчелари.Много дружества нито 1 доволен пчелар.

  8. #288
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    252
    А не смятате ли , че може нещо да е "почистило" подмора ?
    Невсичко с две бузи е лице !

  9. #289
    Потребител
    Регистриран
    23.06.2012
    Мнения
    65
    Кошери, които имат повече място на мишопредпазителите осигуряват място за естествена чистка на подмора от пчелите през по-топлите дни Моите си чистят подмора сами

  10. #290
    Автор
    Регистриран
    30.08.2011
    Мнения
    116
    Има колега и други, поне аз познавам 7 пчелари които са им останали само кошерите и те са третирали с лентите варостоп и варотом .

 

 
Страница 29 от 31 ПърваПърва ... 192728293031 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •