Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 9 от 31 ПърваПърва ... 789101119 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 81 до 90 от общо 304
  1. #81
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    252
    Подкрепям изцяло колегата Пламен 3 , точно такае , медът е пречка в процеса терморегулация на пчелното кълбо ! А другите ефекти - като регулатор на околната температура са спорни откъм ползата ! А за зимуване Фарар е най-неподходящата система - практически семейството няма място за сформиране на ефективно кълбо ! Системата можеби щее подходяща за по-мек климат , като край морето примерно , но.....
    Невсичко с две бузи е лице !

  2. #82
    Наблюдател
    Регистриран
    13.06.2011
    Мнения
    46

    Зимуване

    С риск и аз да бъда обвинен в смело изказване, искам да споделя своя опит. При първото затопляне през I-II, 12-14 градуса, аз отварям и изваждам средните, останали без мед рамки, даже и да има по малко снесено на тях. Изваждам и излишните медени отстрани, и за мен те са "буца лед."
    Вярно е, че зимата край морето е мека, ама каква е пролетта? Колко време и слънце са нужни на морската вода за да започне да се стопля?
    А за преминаването зад дъската мисля, че става, ако там са оставени рамки за почистване след центрофугиране или в гнездото няма рамки с достатъчно празни килийки. Един късен преглед е застраховката.
    Нека не прозвучи като хвалба, но за 16 години пчеларство аз нямам загинало семейство. Когато чуя за такова, първото нещо, което ми идва на ум е въпроса Как така? Ти къде беше?

  3. #83
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв

    Re: Зимуване

    Един късен преглед е застраховката.

    ТОВА Е ИСТИНАТА.

  4. #84
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    А за зимуване Фарар е най-неподходящата система - практически семейството няма място за сформиране на ефективно кълбо ! Системата можеби щее подходяща за по-мек климат , като край морето примерно , но.....
    .За 12 години работа с "фарар" нямам и едно загубено семейство.Пчелите са на 1000-1200 м. над нивото на морето.
    Колко са колегите които наистина работят с "фарар"?

  5. #85
    Цитат Първоначално публикувано от Бай Пчеличко
    Подкрепям изцяло колегата Пламен 3 , точно такае , медът е пречка в процеса терморегулация на пчелното кълбо ! А другите ефекти - като регулатор на околната температура са спорни откъм ползата ! А за зимуване Фарар е най-неподходящата система - практически семейството няма място за сформиране на ефективно кълбо ! Системата можеби щее подходяща за по-мек климат , като край морето примерно , но.....
    Убедихте ме колеги. От тази есен махам всичкия мед при зазимяване. Да не им е студено на хайванчетата.

    А за алпийския кошер дали важи също, че е за по-мека зима? Щото и неговата рамка е малка? ????

    Поздрави.
    "Спокойствие и само спокойствие" - Карлсон който живее на покрива.

  6. #86
    Наблюдател
    Регистриран
    24.01.2012
    Мнения
    19
    Ходих да изчистя снега от кошерите за да не се задушат пчелите. Разтревожен съм защото пчелите не спират да жужат поне 15-ина минути след като съм бил до тях . Единствено с ръка махам снега от входа и това е достатъчно да се разтревожат за дълъг период. Възможно ли е вече да гледат пило и така да повишават температурата на гнездото? Проблем ли е това жужене?

  7. #87
    Nic 59
    Guest
    Нормално е да са по шумни при тези темперутири. Ако са по-голяма бройка и шумът е еднакъв /по слабите шумят по силно/ значи всичко е наред. Нямам опит но шумът е различен при глад, болест,липса на майка, влага и т. н.
    Относно спора има ли значение дали зимуват в/у мед или празни пити. При тези температури и още по ниските които се очакват да зимуват в/у мед за сем. е гибел. Практически сега са изяли част от меда и има къде да свият кълбото но такива темпер. Ноември или Декември е опасно. При ниски Т пчелите уплътняват максимално кълбото и навлизат във килийките които трябва да са празни, а ако има мед във тях...........

  8. #88
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    252
    Колеги , имам един лежак , 2 РД и десетина ДБ 10р. Започнах с фарар и още на другата година ги прехвърлих в ДБ , но това сие мое разбиране за нещата , базирано на личните ми наблюдения ! Ако сарказма измества дискусията се обезсмисля форума ! Сигурен съм (лично мнение ) , че в Алпите пчелите едвали ще зимуват по-зле в ДБ от РД , но най-лесно е да избягваме мисленето !

    Колега Пламен 3 , ако погледнеш под капака и няма пчели сега в студа върху рамките , значи няма нещо , което да зависи от теб в момента ! Успех !

    А в Алпите единствено Роже Делон пчеларства с кошерите си ! Другите са на ДБ ! :D :D :D
    Невсичко с две бузи е лице !

  9. #89
    Наблюдател
    Регистриран
    24.01.2012
    Мнения
    19
    Благодаря за отговрите ,сега вече се поуспокоих!

  10. #90
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от Nic 59
    . При ниски Т пчелите уплътняват максимално кълбото и навлизат във килийките които трябва да са празни, а ако има мед във тях...........
    Ники, пчелите могат ли да консумират студен(замръзнал) мед?Колко време могат да изкарат без храна?

 

 
Страница 9 от 31 ПърваПърва ... 789101119 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •