Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 23 от 31 ПърваПърва ... 132122232425 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 221 до 230 от общо 304
  1. #221
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Ген, тука има едни статии от П и К :
    http://pchelari.com/forum/showthread...=5829#post5829

  2. #222
    Заслужил Автор
    Регистриран
    10.01.2011
    Мнения
    209
    Пчеларски район
    Свищов
    Ген, миналата година и на мен ми изчезна семейство есента-писах за проблема http://pchelari.com/forum/showthread...=7921#post7921.
    Тая година на същото място си направих отводка,която много добре си се разви-кошера вдясно.

    Не мисля,че магнитното поле ги е накарало да изчезнат.

  3. #223
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Ако тия полета имат максимум точно под кошера, не е лошо да копнеш може и гърне злато да излезе.Шегувам се.
    Описаното в ПиК е търсене на вода с багети.Вярвай ми по-вече от половината хора могат да ползват багетите с успех.Два от кошерите ми са над водна жила и няма разлика в развитието им спрямо другите.Стоят на местата си поне 10 години.
    Най-вероятно е болест и е добре кошера да се обеззарази с горелка.Меда да не се дава на пчели и питите да се претопят ,а рамките да се обгорят.
    Остава загадката защо осите са изяли пилото, а не са пипнали меда?Къде е майката?
    Много са "изстинали" следите , за по-точно предположение.
    Но от обеззаразяването вреда няма.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  4. #224
    Осите са хищни насекоми, така, че е напълно нормално да предпочетат пилото пред меда. През 2007 г. и аз имах не един такъв случай. Вероятно причината е някаква болест, която може и да е последица от опаразитяване с акари, но сами по себе си, те едва ли са причината.

    Много хора твърдят, че през есента и зимата пчелите бягат от кошерите си, заради акара. Аз обаче не съм чувал, някой да е видял бягащ (летящ) рой през този период от годината. Ако има такъв, нека сподели и да докаже такова твърдение.

  5. #225
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Относно СИП, не ви ли се е струвало, че при температури когато няма излитащи пчели, и минавате покрай кошерите, виждате единични пчели напусакащи кошера.
    Аз съм виждал и си мисля, силно семеийство, гледа пило, има нужда от вода, а то какво било - пчелите малко по малко напускат кошера и намират смъртта си навън, защото при тях е вроден този инстинкт - да не умрат вътре в кошера.
    Причините може да са много, вароа, натрупани отрови в кошера, уморени и изтощени пчели от късно преработване на захар или късно отглеждане на пило и така - кошера остава празен. Само размишлявам, не искам да се налагам.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  6. #226
    Потребител
    Регистриран
    17.01.2012
    Мнения
    73
    Цитат Първоначално публикувано от evgeni.filimonov
    Относно СИП, не ви ли се е струвало, че при температури когато няма излитащи пчели, и минавате покрай кошерите, виждате единични пчели напусакащи кошера.
    Аз съм виждал и си мисля, силно семеийство, гледа пило, има нужда от вода, а то какво било - пчелите малко по малко напускат кошера и намират смъртта си навън, защото при тях е вроден този инстинкт - да не умрат вътре в кошера.
    Причините може да са много, вароа, натрупани отрови в кошера, уморени и изтощени пчели от късно преработване на захар или късно отглеждане на пило и така - кошера остава празен. Само размишлявам, не искам да се налагам.
    Абсолютно същото нещо се случва и при мен. Съмнявам се, че е от лентите Варотом, защото миналата година третирах с друг препарат и не съм имал такива проблеми. Дано да не измрат всичките до пролетта, защото не е нормално толкова рано да имаш умрели семейства, а моите станаха вече 5 от общо 90. Ако има някой друг да се съмнява във Варотома нека пише.

  7. #227
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Осите са хищни насекоми, така, че е напълно нормално да предпочетат пилото пред меда.
    Сигурно предпочитат месото ,а защо им слагаме в капаните мед и оцет?След като са изяли пилото защо са спряли пред меда?Едва ли са се уяли толкова ,че да не искат мед? Октомври беше добър за летеж месец и почти три седмици меда стои непокътнат.Пчелите от другите кошери не летят ли?Всички се оплакваме от нападения и грабеж, а в тоя кошер стоят непокътнати пити.Губи се някъде връзката.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  8. #228
    Наблюдател
    Регистриран
    20.01.2012
    Мнения
    22
    Колега, зуница! Прочети внимателно какво съм написал. Става въпрос за случай от 2009 г. и понеже си водя редовни записки за дневните температури, летеж, облитане и т.н. то в периода, през който това семейство изчезна, средната температура в района е 18 градуса. Никъде не съм споменал, че осите не са хапвали и от меда. Отговорих на въпрос какво е било пилото и за да съм максимално обективен споменах, че понеже в кошера влизат оси е възможно да са изяли откритото пило.След като установих празният кошер, питите с повече мед прехвърлих в отводките и нито една от тях не се разболя или прояви признаци на някакво заболяване, но е факт, че в кошер без охрана и достатъчно мед за зимуване на силно семейство нямаше нито една пчела при температура от 22 градуса.

  9. #229
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Ген, с какво третира тогава /края на август/ и предишните години това семейство, освен със сироп с чай от мащерка. Попитах веднъж и може би си отговорил някъде, но аз не намерих отговор.

  10. #230
    Автор
    Регистриран
    27.01.2012
    Мнения
    139
    Засегне ли се темата за изчезналите пчели -едва ли някой ще даде обоснован и точен отговор.Според мен причината не е в третирането и грешка на пчеларя.

 

 
Страница 23 от 31 ПърваПърва ... 132122232425 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •