Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 16 от 31 ПърваПърва ... 6141516171826 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 151 до 160 от общо 304
  1. #151
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Не искам да прозвучи като упрек или даване на акъл като "след дъжд качулка", ама зимното отваряне с цел проверка за наличие на пило и наличие на медени венци, трябва да стане практика, за да бъдат избегнати такива загуби.

    Много интересно е каква е първопричината за този резултат. Евгени, нямаш ли наблюдения? Предположения? Третирания?

  2. #152
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Още миналата седмица в събота времето беше страхотно и този кошер направи страхотно облитане, поне аз си мислех че е облитане - явно е било нападение. Въпросното облитане продължи прекалено дълго - до късния следобед. Всички други кошери се прибраха, а от този влизаха и излизаха пчели и тръгваха в определена посока - към кошерите на комшийката. Заблудих се, защото нямаше никаква борба и никакви трупове пред кошера. Реших да го отворя и масово ме налетяха, успях да вдигна две рамки по които имаше само запечатан мед - венци. Затворих го набързо и му намалих входа на 1 см. Сега като отидох , реших да го прослушам със слушалката и видях че входа е задръстен от умрели пчели и разбрах, че е загинало семейството. В събота на обед го отворих и видях това, което е на снимките. Изхвърлих всички пчели, изтъргах клея от рамките и прибрах кошера с рамките в склада. Пчелите са третирани два пъти, проверих подмора и не видях нито един кърлеж. Според мен е трябвало повече да го стесня това семейство, за да може пчелите да покриват по добре рамките и също така да му намаля входа още при зазимяването. Може би е имало и тиха кражба и постепенно да са му изнесли повечето мед и понеже е слабо и е пазело пилото и е останало далеч от запасите и така да е загинало. Наистина последните пчелички с майката са загинали високо горе под горната летва.
    Жалко че не го прибрах веднага на топло, защото по обед като отидох да видя подмора, част от пчеличките се бяха размърдали......
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  3. #153
    Автор
    Регистриран
    27.01.2012
    Мнения
    139

    Re: Ограбено семейство

    Цитат Първоначално публикувано от evgeni.filimonov
    Е Ограбено до последната килийка. Пчелите загинали от глад и студ.
    Няма признаци на кражба ,изяли са си меда и са умрели.Факта че има пчели заврени в килийките говори за това,отпечатките на дъното показват слаби запаси.Няма и разгризани килийки.

  4. #154
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Миналата събота го отворих и имаше дебели венци, даже на някои от килийките имаше дупчици. Не вярвам за 5 дни така да са си обрали меда. Сигурен съм че е кражба. Аз съм от тези пчелари, които ровят по често кошерите и знам много добре с колко мед съм ги зазимил, а още повече в началото на ноември третирах с ОК и видях запасите.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  5. #155
    Цитат Първоначално публикувано от iris
    зимното отваряне с цел проверка за наличие на пило и наличие на медени венци, трябва да стане практика, за да бъдат избегнати такива загуби.
    "Зимното отваряне с цел проверка", не е било и не трябва да става практика.Месеци подред подготвяме семействата за зимата и накрая ги зазимяваме.Най-лошото според мен е да ги отваряме след това.

    Смятам ,че причината за кражбата е спомената от потърпевшия - "Аз съм от тези пчелари, които ровят по често кошерите".
    "Колкото повече,толкова повече". - Мечо Пух

  6. #156
    Наблюдател
    Регистриран
    18.03.2012
    Мнения
    17

    Загинало семейство

    И при мен има загинало семейство ,но за разлика от Евгени при мен пчелите ги няма.Имаше цифром и словом 25 пчели в горния заден ъгъл на предпоследната рамка.Третирах с варостоп като на по-силно семейство съм слагал по 5 лентички ,а на отвотките по 3-4 в зависимост от силата.Това семейство беше средно и му сложих 4 бр.Зазимено е на 7 пити.По 2 отляво и дясно пълни и по средата 3 на венец.Бях му сложил и парцали за затопляне и го покрих отгоре с платно.Третирах и с нозестат и...изненада-а-а-а.Медът си стой, липсва само част от незапечатания,а пчелите ги няма.ЕВгени,мисля ,че късното пило е признак на някакво заболяване ,което ти е обягнало някакси.Майката се бори да възстанови болните пчели и да засили за зимата семейството.А времето според мен им пречи до толкова ,че сега вместо да подремват те вътре са по-активни и консумират повече мед ,а това ще им се отрази по-късно през зимата.Пропуснах да кажа ,че след третирането с варостоп по прелетните дъски и по сенниците на кошерите имаше много акари,което много ме зарадва.

  7. #157
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Цитат Първоначално публикувано от Лежаков
    Цитат Първоначално публикувано от iris
    зимното отваряне с цел проверка за наличие на пило и наличие на медени венци, трябва да стане практика, за да бъдат избегнати такива загуби.
    "Зимното отваряне с цел проверка", не е било и не трябва да става практика.Месеци подред подготвяме семействата за зимата и накрая ги зазимяваме.Най-лошото според мен е да ги отваряме след това.

    Смятам ,че причината за кражбата е спомената от потърпевшия - "Аз съм от тези пчелари, които ровят по често кошерите".
    Не е това проблема г-н Лежаков, ако беше така, всичките ми семейства щяха да са в подобно състояние.
    Все пак тази кражба става един месец след последното отваряне и то за третиране с ОК чрез накапване. Така, че едва ли аз съм я предизвикал.
    А също така този кошер след третирането е преместен на ново място.
    Не искам да се оправдавам, само извличам поуки от тези грешки и те са, че не трябва да се зазимяват слаби семейства, че трябва силно да се стеснят такива и последно - силно да се намали и входа на кошера.
    Късното пило го отдавам на това, че майката е млада и напориста, а и есента си беше доста топла.
    Вече София побеля, така че да се надявам , че пчелите ще се кротнат.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  8. #158
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Гена,преди 2 месеца спомена ,че вече няма пило.Като гледам майката нее маркирана-недопускаш ли,че от редовното ровене из кошерите неси гътнал майката и тази на снимката да е млада затова да има пило.Другите кошери иматли и пило.

  9. #159
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Не допускам, защото тази която беше я смениха самите те. Другите не съм ги гледал, но някои носеха прашец.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  10. #160
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Против зимното отваряне на семействата може да бъде или пчелар-догматик, или самоуверен пчелар.

    И единият и другият вид не са от полза за пчелите си.

 

 
Страница 16 от 31 ПърваПърва ... 6141516171826 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •