Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 31 ПърваПърва 1234513 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 304
  1. #21
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от shikata
    Аз съм на ДБ-12, в района кошерите са много малко,обща бройка не повече от 20, полупланински район с много диви треви цъфтящи и никакви културни посеви на които може да се разчита
    Какво цъфти в края на август и септември.

  2. #22
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Плодовитоста на майката предполага обемна кърмаческа работа

    И разлика в състава на цитоплазмата на яйцето. Яйцата снесени в количества няколко хиляди за денонощие не са същите като на същата майка, когато тя снася по няколко стотин. Същото важи и за старите майки в последната им година. Яйцата нямат същата жизненост, което означава че от тях се излюпват пчели, които могат да извършат по-малък обем работа (ако яйцето беше батерия, би могло да се каже че е произведена с по-малък заряд, от където и с по-кратък живот)
    Тук може да се направи и аналогия с яйцата от кокошки носачки и яйцата от "щастливи кокошки"

    Има още нещо което смятам че може би е способстващ фактор - деформиращият крилата вирус или подобен на него. Той съвсем не се нуждае от вароатоза за да се рапространява - щом веднъж вече се е разпространил в някое семейство ( в питите и меда), достига до майката до търтеите и след това се предава директно на пчелите чрез яйцата ( да, яйцата и спермата могат да пренасят вируси), като загива само част от пилото ( със всичките му последствия след това), а пчелите които оцелеят - остават заразоносители.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  3. #23
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.04.2011
    Мнения
    248
    Цитат Първоначално публикувано от Aleksey
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator
    Цитат Първоначално публикувано от bobmastar
    Колеги имате ли обяснение защо по слабите семейства са по устойчиви и не се разпадат по този начин. Че то август вместо да ги обединяваме за зимата да почнем да ги разделяме.

    Моето предположение е че се разболяват предимно семейства с по-плодовити и стари майки (намалена жизненост на пчелите) - което по правило си е така, независимо за коя болест.
    сведено до минимум)
    Натрупването на огромни количества запаси (мед) винаги е било против законите на Природата.
    Плодовитоста на майката предполага обемна кърмаческа работа,което изтущава пчелите.Можем да добавим и засушаването в края на лятото,което намалява прашеца в природата.Отделянето на инвертаза от пчелите при преработката на нектар или сироп,също затормозява пчелите.Като цяло това води до силна амортизация,която не позволява на пчелите да се подготвят за зимата.
    Може би системата на кошера,пренаселеноста на района и липсата на достатъчно цъфтяща растителност(прашец)са големия проблем.
    За системата на кошера имах в предвид,че в ЛР се развиват по силни семейства,което само по себеси определя по обемна кърмаческа дейност и по голяма нужда от прашец.
    Нека колегите да споделят системата на загиналия кошер и дали района е пренаселен с пч.семейства.
    На мен ми заминаха всички ЛР, които бяха силни. В моя регион пашата тази година беше изключително слаба. За капак не знаех че стръбските ленти не струват и третирах. Умрелите семейства бяха силно опаразитени и с нозематоза. Плодниците не бяха оцапани, имаше 2-3 петна по прелката. Имам един кротък ДБ който също третирах с тези ленти, но абсолютно нищо му няма. Май трябва да си дам ината и да пробвам по-сериозно със система ДБ.

  4. #24
    Наблюдател
    Регистриран
    07.02.2011
    Мнения
    11
    Цитат Първоначално публикувано от Aleksey
    Цитат Първоначално публикувано от shikata
    Аз съм на ДБ-12, в района кошерите са много малко,обща бройка не повече от 20, полупланински район с много диви треви цъфтящи и никакви културни посеви на които може да се разчита
    Какво цъфти в края на август и септември.
    Само разни тръни по полето, като цяла тази сушава година пък почти си нямаше паша по това време.Лошото е че обикаляха пчелите усърдно по гроздето.

  5. #25
    Цитат Първоначално публикувано от advanced
    На мен ми заминаха всички ЛР, които бяха силни. В моя регион пашата тази година беше изключително слаба. За капак не знаех че стръбските ленти не струват и третирах. Умрелите семейства бяха силно опаразитени и с нозематоза. Плодниците не бяха оцапани, имаше 2-3 петна по прелката. Имам един кротък ДБ който също третирах с тези ленти, но абсолютно нищо му няма. Май трябва да си дам ината и да пробвам по-сериозно със система ДБ.
    Модела на кошерите няма никакво значение. Важното е, технологията на работа. С ДБ също може да се "изцеди" майката на максимум, а с ЛР да я стопираш според нуждите и желанията ти. Всичко е въпрос на техники на отглеждане, а не на модела на кошера.

  6. #26
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Обяснение - не, такова никой не може да ти даде. Просто е факт че слабите на пръв поглед семейства като цяло са по-устойчиви на всякакъв вид болести.
    Моето предположение е че се разболяват предимно семейства с по-плодовити и стари майки (намалена жизненост на пчелите) - което по правило си е така, независимо за коя болест.
    Или може би по-слабите семейства имат по-ниски нива на патогените (събрали са по-малко мед и са посещавали по-малко цветчета, по-малко е участието им в грабежа на други кошери и т.н. - внасянето на пестициди, инсектицити и патогени, в кошера е сведено до минимум)
    Натрупването на огромни количества запаси (мед) винаги е било против законите на Природата.[/quote]

    ТОВА Е ИСТИНАТА и това е отговора на въпроса, ЗАЩО НАЙ СИЛНИТЕ СЕМЕЙСТВА ЗАГИВАТ ПЪРВИ.
    Те внасят чрез прашеца и нектара тези отрови които на пръв поглед не са опасни за семействата, но те се натрупват в питите и в един момент стават отровни, например в края на сезона или може би следващата година. И така силни и здрави семейства изведнъж загиват, а слабите остискват.

  7. #27
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    advanced , инат в пчеларството - само когато трябва да вземеш решение дали да продължиш . Ако не се лъжа ти с тоя ДБ май най-малко се занимава през годината ? На мен досега семейство в ДБ кошер /разбра ли че у Србско им викали бугарка ?/ не ми е умирало , може би щото не съм ги правил супер силни , не знам . Знам едно - преди зимата - прилична майка и 12-15 кила мед и после може и нищо /ама наистина нищо , даже някой път и дъното не съм чистил , срамота/ и на лято пак има доволно медец за мен , па ако тръгне да рои , айде на две през средата . И никакви чудеса . Докато за ЛР има десетки книги , безброй филми и филмчета , кое от кое по-чудни, ноо ... Няколко случая имам на есенна и зимно-пролетна смъртност на най-силни и добивни семейства , някои по мои грешки , други без видима причина. Поради което при равни други условия от ЛР мога да се откажа , но от ДБ - никога .
    А , и от медовици и помощни семейства вече съм се отказал , нещо не ме радват .

  8. #28
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.04.2011
    Мнения
    248
    Да, има няма 2 пъти за ленти, 1-2 пъти ги го проверих дали ще се рои. ЛР съм ги отварял ако не всяка седмица то през седмица. Но тази година ще експериментирам, ще закарам 3 ДБ в едното ми село дето ходя 3-4 пъти лятото да видя какво ще се получи в сравнение с ЛР които ще държа тук наблизо за да ги малтретирам често.
    Тази година беше доста суха и много слаба от към мед, ЛР бяха много силни и си бяха изпапали меда по средата на юли и хапеха всичко дето мърда. ДБ поне ми даде малко, но все пак си оцапах пръстите.

    Няма да се откажа от едната система понеже имам инвентар. Ще ги мъча а с времето ще ми стане ясно кое как и защо.

  9. #29
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Цитат Първоначално публикувано от advanced
    Тази година беше доста суха и много слаба от към мед, ЛР бяха много силни и си бяха изпапали меда по средата на юли и хапеха всичко дето мърда. ДБ поне ми даде малко, но все пак си оцапах пръстите.
    От това не се разбира с колко мед си ги зазимил.В загиналите кошери има ли пълни пити с мед?Мъртвите пчели забити в питите ли са или разсипани по дъното?
    Има ли зрънца захар по дъното?Къде са мъртвите в горния или в долния корпус?Има още много въпроси отговорите на които ще те доближат до истината за загубата на семействата.Няма да давам възможни отговори за да не те заблудя."Заинати" се да разбереш причината, защото "Най-големия враг на пчелите е пчеларят."

  10. #30
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.04.2011
    Мнения
    248
    Мед си имаха, бяха забити в питите 10-20 пчели, бяха разпечатвали, всички останали бяха на дъното заради гравитацията
    Но аз ги изследвах, Нозематоза, Вароатроза. Всичко е ясно темата е приключена за мен.

 

 
Страница 3 от 31 ПърваПърва 1234513 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •