Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 18 от 31 ПърваПърва ... 8161718192028 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 171 до 180 от общо 304
  1. #171
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Така, имам 10 семейства, вече 9. Половината са на друго място и ги третирах с изпарител, другите са ми в двора на вилата, тях третирах чрез накапване и то още преди месец. Искам да видя дали има разлика. Не мисля, че причината е ОК. Другите семейства са наред. Преместването го направих преди 2 седмици, при нас е полупланински район и е доста студено от доста време насам. Няма почти никакъв летеж. Използвах един студен ден и преместих семейството , което беше в другия край на двора и го поставих до останалите. Не ми се вярва, че е останало без пчели по тази причина, отдавна ги следя и виждам, че пчелите на всички семейства не правят полети , а само пазят входа, няма почти никакъв летеж, освен миналата събота, когато беше много топло. Бях там и виждах какво става, ходих и до предишното място, където беше кошера, не видях върнали се пчели. Но видях как пчели идваха и си отиваха в една посока и то към съседен пчелин. Виждал съм семейство загинало от глад, но по ъглите на питите и в крайните пити има остатъци от мед, а тук от 7 рамки, имаше само десетина килийки с прашец , и него са изнесли, и нито една килийка с мед. Миналата събота имаше дебели венци по питите, не ми се вярва това слабо семейство да изяде всичко това за 6 дни.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  2. #172
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Цитат Първоначално публикувано от зуница
    Колега,evgeni.filimonov,
    Прав си.Нападение и последствието от него, гладна смърт.Преди години имах подобен случай.Какво е предизвикало нападението ще се сетиш по-късно, ако сега ти убягва.Отварянето си е риск късно есен.

    Отварянето беше точно за 10 секунди и при температура 8-10 градуса, чета форумите и инструкциите за третиране с ОК.

    А за да не отварям зимата при лошо време и за да съм спокоен ,още на 17.11.2012г.след О.К. поставих питките.Докато стигне кълбото до тях ще е февруари и ще е време да се поставят, а те ще са си на мястото.Ако по-рано стигне, ще е спасение.И в двата случая не пипам в снега.
    Това е много интересна идея, за пръв път ли го правиш или от години. Ако е от години, кажи си впечатленията. Много специалисти са против ранното слагане на питки, защото това било външна храна и не трябва да се бърза.
    Аз съм планирал за средата на януари по една питка Апифонда - 2.5 кг на семейство.
    Истината е в оставянето за зимуване само на силни семейства, подсигурени с дебели венци, които да стигнат минимум до средата на януари.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  3. #173
    Заслужил Автор
    Регистриран
    22.12.2011
    Мнения
    420
    Гена, всеки даде предположение, разбира се всичко се върти около кражбите , но допускаш ли главния виновник е да са осите
    Чух и забравих. Видях и запомних. Преживях и разбрах. Конфуций

  4. #174
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Ами, няма разчленени трупове на пчели а и имам капани за оси. Влизат единични оси, но те си влизат по всички кошери, но са малко, не е както разправя колегата за загиналите 5 семейства, нападнати от оси.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  5. #175
    Наблюдател
    Регистриран
    18.03.2012
    Мнения
    17
    Колеги, в нашия райн вече има повече от 10 изчезнали семейсвта.А е адва началото на декември.До миналата година СПК се наблюдаваше след 10-ти януари,а сега....

  6. #176
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.07.2011
    Мнения
    675
    Цитат Първоначално публикувано от apis_59
    Колеги, в нашия райн вече има повече от 10 изчезнали семейсвта.А е адва началото на декември.До миналата година СПК се наблюдаваше след 10-ти януари,а сега....
    Кой е вашият район?

  7. #177
    Наблюдател
    Регистриран
    18.03.2012
    Мнения
    17

    Загинало семейство

    Червен бряг- Плевенска област

  8. #178
    Потребител
    Регистриран
    22.01.2012
    Мнения
    77
    Днес преслушах кошерите си имаше 1-2 семейства които не звучаха добре. Чуваха се отделни звуци на пчели. При почукване увеличаваха се рязко и не спадаха както на другите. Единият кошер го отвориш вдигнах само възглавницата, видях че има мед, а кълбо не беше се образувало. Пчелите бяха пръснати по всички пити. И го затворих веднага. Проверих с тел за остатъци на дъното за подмор изкарах само 3-4 пчелички. Затоплих още малко и ги оставих.
    Дайте някакви причини за това състояние.

    P.S. Кошерите ми са ДБ, днес температурата беше около 0 градуса.

  9. #179
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Може да са много пълни питите и затова да не са могли да сформират едно голямо кълбо, а са направили няколко малки.

  10. #180
    Като да е без майка ми се струва. Разбира се само по-това обяснение, едва ли някой може да е категоричен.

 

 
Страница 18 от 31 ПърваПърва ... 8161718192028 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •