Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 17 от 31 ПърваПърва ... 7151617181927 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 161 до 170 от общо 304
  1. #161
    Цитат Първоначално публикувано от iris
    Против зимното отваряне на семействата може да бъде само пчелар-догматик или самоуверен пчелар.

    И единият и другият вид не са от полза за пчелите си.
    Не съм догматик, нито еретик. Не съм самоуверен, нито суеверен. Просто си върша работата както трябва. Създавам и отглеждам само силни семейства, затова съм и уверен - през зимата семействата се оставят на спокойствие. Имат достатъчно храна, много пчели и кошера е топъл.
    Не ги притеснявам поне до средата на м. Март.
    "Колкото повече,толкова повече". - Мечо Пух

  2. #162
    Нападението е неприятна гледка тази година го изпитах с тази разлика от ситуацията на Евгени че беше по рано август месец и успях да възстановя семействата. И както ми каза един възрастен пчелар никой не е застрахован от нападение дори най големия професионалист така че аз не бих го критикувал в никакъв случай! Иначе и аз като Лежаков не отварям семействата след последното даване на сироп докато не дойде време за питки края на януари
    Si sapis, sis apis. (Ако си умен, бъди трудолюбив като пчела.) Луций Аней Сенека

  3. #163
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Колега,evgeni.filimonov,
    Прав си.Нападение и последствието от него, гладна смърт.Преди години имах подобен случай.Какво е предизвикало нападението ще се сетиш по-късно, ако сега ти убягва.Отварянето си е риск късно есен.
    А за да не отварям зимата при лошо време и за да съм спокоен ,още на 17.11.2012г.след О.К. поставих питките.Докато стигне кълбото до тях ще е февруари и ще е време да се поставят, а те ще са си на мястото.Ако по-рано стигне, ще е спасение.И в двата случая не пипам в снега.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  4. #164
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Та...да си дойдем на думата за "ранното зимно хранене". Колегата Лежаков категорично го отрича, но той работи с...лежаци!
    Working....

  5. #165
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    867
    А също така този кошер след третирането е преместен на ново място.

    Предполагам, че това е причинило гибелта на семейството-преместването на ново място. Пчелите помнят старото място на кошера и при облитане не са се върнали на новото му място. В кошера са останали малко пчели, в следствие на което са станали жертва на нападение.

  6. #166
    Потребител
    Регистриран
    16.04.2012
    Мнения
    90
    Цитат Първоначално публикувано от evgeni.filimonov
    Миналата събота го отворих и имаше дебели венци, даже на някои от килийките имаше дупчици. Не вярвам за 5 дни така да са си обрали меда. Сигурен съм че е кражба. Аз съм от тези пчелари, които ровят по често кошерите и знам много добре с колко мед съм ги зазимил, а още повече в началото на ноември третирах с ОК и видях запасите.
    Аз мисля че ОК е причината.Миналата година и аз след третирането/накапване/на слаби семейства имах подобен случай.
    Всичко трябва да се прави толкова просто,колкото е възможно.Но не по-просто. Алберт Айнщайн

  7. #167
    Цитат Първоначално публикувано от vanHanegem
    Та...да си дойдем на думата за "ранното зимно хранене". Колегата Лежаков категорично го отрича, но той работи с...лежаци!
    За зимното хранене си има тема. А иначе, Гената много правилно си е установил причините. Грешката му е била, че е оставил прекалено голям вход. Това че питите са повече също не е проблем.

  8. #168
    Потребител
    Регистриран
    22.01.2012
    Мнения
    77
    Сега, като чета мисля че трябва да преслушам и аз моите със слушалките. средата на октомври имаха доста пило, на 2-3 пити колкото длан от двете страни. Притеснявам се че температурата доста дълго се задържа около и над 8 градуса. И вместо да носят мед от крайните към центъра може да гледат пило, което ще иска консумация на повече мед.И може да има изненада

    P.S.Иначе гледам че семействата се облитат и то доста активно като ги напече.

  9. #169
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    315
    Вътре в пчелина ли ги рамества кошерите колега Евгени ?
    Постоянно ме преследват умни мисли...но аз съм по-бърз

  10. #170
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Цитат Първоначално публикувано от volodq
    Аз мисля че ОК е причината.Миналата година и аз след третирането/накапване/на слаби семейства имах подобен случай.
    Не е оксаловата киселина, Евгени е третирал с изпарител.

    Фатално е било преместването. Пчелите бяха активни до преди 2 дена.

 

 
Страница 17 от 31 ПърваПърва ... 7151617181927 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •