Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 15 от 31 ПърваПърва ... 5131415161725 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 141 до 150 от общо 304
  1. #141
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Когато има принос на прашец подхранването със сироп може да започне. Сега има обилен принос всичко е разцъфнало, така че спокойно можеш да сипваш по малко сироп.

  2. #142
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.02.2011
    Мнения
    569
    Пчеларски район
    Резерват "Северозапад"
    За смъртността- при мен от 19бр. зазимени иззимуваха 14 бр. Загубих 3бр. поради това, че въпреки пълните втори корпуси не се бяха качили там. Освен тези 3бр още 2 бр. семейства ми загубиха майки поради което ги обединих с други.Такива загуби според мен са НЕДОПУСТИМИ!. Не търся вина в тежката зима, лошото международно положение или тежката икономическа криза, а в мен /респективно - пчеларя/. След като при някой колеги с по 70-80бр пчелни семейства при сходни условия има по 1-3 бр. загуба , то какво да коментираме.... Защо при едни да може, а при други -не! В случай, че на време си бях подхранил семействата и имах запасни майки вероятността да загубя някое семейство граничи с НУЛА! А колкото до подхранването сега подхранвам с разпечатан мед от пити/ имам достатъчно от загубените семейства/, а след седмица две мисля да им дам и по 2-3 хранилки със захарен сироп в съотношение 1:1 с вода. През миналата година при по-слабите семейства по това време им давах и стартовит, от който съм доволен.

  3. #143
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Цитат Първоначално публикувано от kando
    Да явно ще чакаме близо 100% смъртност, за да се признае CCD.

    п.п. след дъжд качулка е Българска поговорка и много обичаме да си я повтаряме, баш така правим след дъжд качулка.
    Кандо, за CCD-то ли се интересуваш ? Този отвратителен синдром е дошъл по нашите земи още преди Баязид Светкавицата и понастоящем Затрива хубавата ни държавица. Някога мъдрият ни народ го е нарекъл ГГЗ. Отявлената ми свенливост и присъствието на дами във форума не ми позволяват да го изпиша с думички, колкото и да ми се иска.

    Чуваш че по Белене имало смъртност. А колко хиляди кошера има в града и около него, някой казва ли? От града през АЕЦа за 10-12 км покрай пътя до дигата има поне 5-6 пчелина с по 100-200 и нагоре сандъци /един до друг в редички/, из между тях 7-8 седемметрови платформи двуетажни, в района на Свилоза поне 300, на разклона при Ореш и там май са около 200. Срещу тях има няколко десетки хиляди дка, гледани по МОДЕРНА агротехнология и обрасли отводнителни канали. Гори няма, между дигата и Дунава са тополи, цъфнали дървета не се виждат, рапица май няма, има жита, тук таме засят слънчоглед и огромни царевични полета по които в близките години едва ли ще се покаже някоя тревичка. Знам че острова и Южна Румъния са наблизо , ама то и там сигурно има пчели. Колегите със сигурност са професионалисти, за добивите не знам , много съм любопитен обаче да кажат как става зазимяването при тях . Е, при тия условия 50 % смъртност на семействата и 80-90% на отводките са си в реда на нещата, според мен.

    П.п. Кошерите на покрива на х-л "Хилтън" със сигурност са в пъти по-добре от кошерите в някои стопанства около Белене.

  4. #144
    колеги ще ви кажа моите пчели как оцеляха зимата.на 31 юли катастрофирах с мотора. цяла зима изкарах по болници и операции.нито са зазимвани моите кошери нито нищо.Само захар им е сипвал баща ми няколко пъти август.Пролета когато се пооправих реших да ги прегледам когато бяха първите хубави дни.Когато отидох до кошерите нито дъната нито хранилките им бяха вдигнати.Нямаше преградни дъски, абе с една дума като за лятото.Дори ленти не им е слагал есента защото го е страх от пчели.А нямаше кой да ги зазими есента. Започнах да отварям един по един кошерите и се бях отчаял че дори и един няма да има оцелял.За моя изненада всички кошери си бяха наред, пчели бол, майките снасят пило на поразия само дето им бяха намалели запасите до минимум от мед.Дадох им мед и ги затворих, почнах да ги гледам по добре когато започнаха да цъфтят овошките и семействата се развиват нормално.Дори в най скоро време ще направя 3 отводки, за целта си търсех 3 кошера че още не ми се е въстановила ръката и не мога да си ги направя.Бях пуснал и тема дори за кошери в форума, Но един човек в Берковица ми предложи 3 кошера по 50 лв с 1 магазин и боядисани (чисто нови) така че обявата за втора употреба в форума отпада за сега.Та идеята ми е при положение че моите не са зазимявани и гледани цяло лято и есен заради катастрофата и оцеляха а на иво който е пчелар от много години и е гледал неговите добре са умряли зимата.Търся логиката в това но не я нямирам, освен това че според мен от много гледане пчелите се изнежват и им се нарушава имунитета.От 6 кошера и шесте оцеляха и в шесте майките са наред.(за сега де)

  5. #145
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Гилъне, аз няколко пъти ти казах, че щом са нашироко в дадани и наоколо не е пренаселено с кошери и нищо да не правиш по тях, мед пак ще вадиш, само паша да има. Това го знам от собствен опит. Гледай само сега да не ги объркаш с отводките, първо виж пашата как ще тръгне и тогава. Внимавай и с храненето, миналата година оттам ти дойдоха проблемите.

  6. #146
    съгласен съм с теб, но сега поне съм наясно как и какво трябва да се прави.мисля да направя 3 отводки тъи като 3 от семеиствата са ми на 10 пити и до седмица, две ще са запълнили корпуса. другите три ще ги храня на макс, че имам за заселване няколко алпииски....

  7. #147
    Наблюдател
    Регистриран
    20.01.2012
    Мнения
    20
    За майките от Ловеч тази година съм тотално разочарован. От 12 зазимени отводки с придадени майки 1 загинала през зимата (февруари) и 3 берат душа. През февруари бяха на 5 рамки и след подхранване с мед и захарен сироп 3-те нямат пило и яйца. Сега са на по две рамки. Майките са почернели и не снасят. От 70 семейства има 1 загинало защото е направило кълбото на место където е нямало много мед. Сега след пролетния преглед пилото е ОК, основно са на по 9-10-11 рамки от които по 5-6 пило. Тази зима беше тежка и разораха рапицата, затова сменяме плана и всички усилия отиват за слънчогледа. Дай боже и акацията и липата да се отчетат. Миналата година акацията се отчете добре. Дано и сега да е така. На всички успех и не унивайте при неблагополучия!

  8. #148
    Наблюдател
    Регистриран
    20.01.2012
    Мнения
    20
    Искам да добавя при всяко неблагополучие или провал да не хвърляте всичко върху природата, пчелите и други причини, а да направите анализ на всички действия, които сте правили.

  9. #149
    хахахах съгласен съм даже в категорията за болести и неприятели по пчелите трябва да се помести болестта ПЧЕЛАРЯ

  10. #150
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв

    Ограбено семейство

    Ето го вече и първото загинало семейство при мен, за съжаление. Ограбено до последната килийка. Пчелите загинали от глад и студ. А мислех есента да го обединя с едно средно по сила семейство, но човек се учи от грешките си.
    Но да знаете, че това време много ги обърка пчелите. На рамката където беше майката и шепата пчели около нея, имаше запечатано пило от двете страни на рамката и доста голяма площ с открито пило, може би половината рамка в предната част и то при това слабо семейство. Предполагам, че при по силните, пилото е доста повече и това означава, че доста по рано трябва да слагаме питките. Ето и някои снимки:


    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

 

 
Страница 15 от 31 ПърваПърва ... 5131415161725 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •