Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 10 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 99
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    11.04.2015
    Мнения
    5
    Пчеларски район
    с. Врачеш, общ. Ботевград, обл. София

    Обединяване на семейства

    Здравейте колеги. Най-после се престраших да се регистрирам във форума от 2 години отглеждам 6 броя ДБ семейства 10 рамкови и още имам доста неизвестни. До преди два дена едно семейство все още няма пило майка има, но не снася. Слагах му контролна рамка с пресни яйца, но пчелите ги запечатаха и не залагат маточник. До това семейство на 50 см. от него имам друго семейство на 7 рамки. Четири рамки пило, 2 мед и 1 мед и прашец. Слабото семейство е с около 4 рамки пчели и реших да ги обединя. Намерих калпавата майка и я отстраних, напръсках и двете семейства с разредена ракия и нарязах лук, с който поръсих дъното на по-силното семейство. Прехвърлих 3 рамки с пчели от по-слабото към по-силното семейство, а останалите ги изтръсках в него. Въпросът ми към вас е: правилно ли съм постъпил и дали на вече обединеното семейство, което стана на 10 рамки трябва да сложа по-рано магазин? Предварително ви благодаря за отговорите, които ще дадете.

  2. #2
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.04.2013
    Мнения
    774
    Пчеларски район
    Варна
    Добре дошъл .

    На мен лично ми звучи добре , това което си направил . Лично аз лук никога не съм ползвал , но с ракия ги черпя като обединявам .Добре щеше да е леко да отместиш кошера, в който ги слагаш към стария им , за да не отидат летящите пчели в друг , но не е голяма загуба .

    Колкото до магазин , ще слагаш когато има нещо от което да го напълнят

  3. #3
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Цитат Първоначално публикувано от ivan.k Виж публикацията
    напръсках и двете семейства с разредена ракия и нарязах лук, с който поръсих дъното на по-силното семейство. Прехвърлих 3 рамки с пчели от по-слабото към по-силното семейство, а останалите ги изтръсках в него. Въпросът ми към вас е: правилно ли съм постъпил и дали на вече обединеното семейство, което стана на 10 рамки трябва да сложа по-рано магазин? Предварително ви благодаря за отговорите, които ще дадете.
    Когато обединяваш две семейства за да няма борба и жертви слагаш един вестник над силното и отгоре слагаш слабото без майка може да надупчиш вестника така пчелите постепенно ще проядат вестника и ще се обединят .

  4. #4
    Наблюдател
    Регистриран
    11.04.2015
    Мнения
    5
    Пчеларски район
    с. Врачеш, общ. Ботевград, обл. София
    Благодаря за отговора ,не че бързам за магазин но се притеснявам като обема на кошера е почти изпълнен да невземат да мислят за глупости.Може би въпроса ми е елементарен но от 2 г. както вече споменах се уча от книги и този прекрасен форум.Друго си е на практика или вещ в занаята да те посъветва па макар и по форума.

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Всичко добре ,ама какви ракии и какви лукове?В кой век живеете?Сега има ароматизатори -400мл. за по левче.Стига поне за пет години.Пръска се по летвите на рамките и стените на кошера.Аз за да ми е спокойно ,затварям майката с клетка.

  6. #6
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.04.2013
    Мнения
    774
    Пчеларски район
    Варна
    Цитат Първоначално публикувано от радо Виж публикацията
    Когато обединяваш две семейства за да няма борба и жертви слагаш един вестник над силното и отгоре слагаш слабото без майка може да надупчиш вестника така пчелите постепенно ще проядат вестника и ще се обединят .
    Метода с вестник е перфектен наистина .Така обединявам и аз вече , понеже съм на л.р .

    Но колегата е с даданблат и ще му е трудно по този начин.

  7. #7
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Цитат Първоначално публикувано от iliew Виж публикацията
    Метода с вестник е перфектен наистина .Така обединявам и аз вече , понеже съм на л.р .

    Но колегата е с даданблат и ще му е трудно по този начин.
    10 рамков предполагам с подвижно дъно.

  8. #8
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.04.2013
    Мнения
    774
    Пчеларски район
    Варна
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Всичко добре ,ама какви ракии и какви лукове?В кой век живеете?Сега има ароматизатори -400мл. за по левче.Стига поне за пет години.Пръска се по летвите на рамките и стените на кошера.Аз за да ми е спокойно ,затварям майката с клетка.
    Спрей за левче !

    Ходи го обясни на баща ми , човека си има ракия и всеки лев му е скъп

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от iliew Виж публикацията
    Спрей за левче !

    Ходи го обясни на баща ми , човека си има ракия и всеки лев му е скъп
    Ама ти май си лош син.Баща ти не чете ли тук?Виж моите ми казаха ,къде тук- там да натискам копчетата .Е преди това ми бутнаха един бракуван компютър.Да знаеш --помага.

  10. #10
    Наблюдател
    Регистриран
    26.12.2012
    Мнения
    32
    Пчеларски район
    София
    За това време на годината, това са куп излишни процедури.

 

 
Страница 1 от 10 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •