Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Резултати от 1 до 9 от общо 9
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    17.07.2023
    Мнения
    30

    Прибиране на кошер

    Здравейте,

    удачно ли е да се прибират кошери - имам няколко в полето, за сега скрити в зеленина, но през зимата ще е оголено и ще се виждат отдалече, пък все ще се намери някой шегаджия да ходи да ги ритне от келешлък :-) Опция ли е да си ги прибера и напролет пак да ги изкарам или ще се стресират много?

    ако е опция - целия ли кошер да го вдигам или да го пренасям с нуклеуси> (от 3 месеца съм пчелар

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,242
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    На какво разстояние, ще ги пренасяш?

  3. #3
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    676
    Цитат Първоначално публикувано от meduza Виж публикацията
    Здравейте,

    удачно ли е да се прибират кошери - имам няколко в полето, за сега скрити в зеленина, но през зимата ще е оголено и ще се виждат отдалече, пък все ще се намери някой шегаджия да ходи да ги ритне от келешлък :-) Опция ли е да си ги прибера и напролет пак да ги изкарам или ще се стресират много?

    ако е опция - целия ли кошер да го вдигам или да го пренасям с нуклеуси> (от 3 месеца съм пчелар
    Келешите не ходят по нивите, дори и те имат респект от пчелите. Единствено е целенасочено някой да ги открадне. Но честно да ти кажа с тази цена на меда и тн .. както и труда, вече ме съмнява някой да ги пипне. Остави ги така и ако ти ги откраднат, ела при мен ще ти подаря няколко, без това се чудя как да ги намаля

  4. #4
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.04.2021
    Мнения
    851
    Пчеларски район
    Брезово

  5. #5
    Наблюдател
    Регистриран
    17.07.2023
    Мнения
    30
    хаха, благодаря

  6. #6
    Наблюдател
    Регистриран
    17.07.2023
    Мнения
    30
    на около 2км.
    мислех да ги прибера декември, когато не излизат много и ги върна началото на март....

  7. #7
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    676
    Цитат Първоначално публикувано от meduza Виж публикацията
    на около 2км.
    мислех да ги прибера декември, когато не излизат много и ги върна началото на март....
    По принцип така както пише, може да ги преместиш когато не летят. Обаче проблема е че те март вече са започнали развитие и точно тогава като ги откараш там, ще загубиш летящите пчели и не знам доколко е ок ... Така и така да взема да прочета и аз това което Ангел пусна

  8. #8
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.04.2021
    Мнения
    851
    Пчеларски район
    Брезово
    Какво ще стане,ако към 21ч.когато пчелите са се прибрали,кошерите се затварят и се местят на новото място?

  9. #9
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    676
    Цитат Първоначално публикувано от Angel Yosifov Виж публикацията
    Какво ще стане,ако към 21ч.когато пчелите са се прибрали,кошерите се затварят и се местят на новото място?
    Ами ти трябва да кажеш ... В интерес на истината аз съм местил кошери на къси разтояния най-безцеремонно и не е имало никакъв проблем, когато има други наблизо, винаги са ги приемали, нито е имало бой нито нищо. Дали е съвместимост по ген, понеже са от моя пчелин не знам и няма как да кажа. Но не е имало и отслабване на семействата ...
    Нямам идея какво ще стане на по-голямо разтояние, като там откъдето се махат няма повече кошери ....

 

 

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •