Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 8 от 10 ПърваПърва ... 678910 ПоследнаПоследна
Резултати от 71 до 80 от общо 99
  1. #71
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от mici-92 Виж публикацията
    Имам 1 въпрос!Когато две семейства са разделени с мрежа и в двете има по една майка,съществували вероятност,пчелите на някое семейство,вследствие на по-силните феромони на една от майките,да унищожат собствената?Моля за коментар!
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Сигурно имаш предвид при зазимяване, защото в активния сезон няма проблем.
    Когато са с мрежа е на 100%. Не я убиват, просто не я хранят и тя загива. Когато са с плътна преграда живеят активно, но ако прелките са на близко разстояние през зимните облитания част от пчелите налитат при майката с по силни феромони. Ако семейството е слабо се присъединяват напълно.
    Възможни са и други вариации.

  2. #72
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.12.2017
    Мнения
    601
    Пчеларски район
    Кирково .Кърджали
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Когато са с мрежа е на 100%. Не я убиват, просто не я хранят и тя загива. Когато са с плътна преграда живеят активно, но ако прелките са на близко разстояние през зимните облитания част от пчелите налитат при майката с по силни феромони. Ако семейството е слабо се присъединяват напълно.
    Възможни са и други вариации.
    Извинявай за невежеството,но това принудително гладуване,веднага след като м/у семействата се сложи мрежа ли започва или напред във времето,примерно след седмица?

  3. #73
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от mici-92 Виж публикацията
    Извинявай за невежеството,но това принудително гладуване,веднага след като м/у семействата се сложи мрежа ли започва или напред във времето,примерно след седмица?
    Зависи от феромоните на майките. Колкото повече се различават по сила, толкова по - бързо става номера.

  4. #74
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    650
    Здравейте колеги. Понеже тази година имам много рояци и мисля че са само с неоплодени майки. Дефакто изтървал съм първите (понеже на прегледа няма никакви яйца, затова мисля че не са със старите майки) , ще ми се сега да видя тези рояци които са на по 4-5 рамки, да видя как се развиват и преди слънчогледа да ги обединя повечето. Имам и две отводки, които също мисля да обединя ... Поради тази причина за дадан блат искам да ви попитам кога е най-подходящо и по какъв начин. Досега съм обединявал само осиротяло с друго семейство с майка ... По същия начин ли се подхожда и с тези които имат майки ... На по-слабото семейство с нетолкова добра майка им я махам и след 1 час обединявам вечер. Така ли се прави и има ли някакви особености ? ? Става въпрос за Дадан-Блат..

  5. #75
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.08.2017
    Мнения
    891
    Пчеларски район
    планета Земя
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    Здравейте колеги. Понеже тази година имам много рояци и мисля че са само с неоплодени майки. Дефакто изтървал съм първите (понеже на прегледа няма никакви яйца, затова мисля че не са със старите майки) , ще ми се сега да видя тези рояци които са на по 4-5 рамки, да видя как се развиват и преди слънчогледа да ги обединя повечето. Имам и две отводки, които също мисля да обединя ... Поради тази причина за дадан блат искам да ви попитам кога е най-подходящо и по какъв начин. Досега съм обединявал само осиротяло с друго семейство с майка ... По същия начин ли се подхожда и с тези които имат майки ... На по-слабото семейство с нетолкова добра майка им я махам и след 1 час обединявам вечер. Така ли се прави и има ли някакви особености ? ? Става въпрос за Дадан-Блат..
    Мога да споделя какво аз бих направил. Ако са едно до друго семействата, накапвам ги с ракия и двете,подпушвам и ги отмествам. На тяхно място поставям плодника, стените и дъното на който съм натъркал с маточина. Прехвълям рамките с пчелите на по-силното семейство и изтръсквам корпуса/нуклеуса отгоре за да съм сигурен, че не съм загубил майката. Отмествам на поне десетина метра опразнения, а най добре да се прибере, щото ако е наблизо го надушват и се връщат в него летящите. Прехвърлям и по-слабия по същият начин. Не търся и не махам майки, защото това с "по-добрата" майка е ала-бала според мен, особено когато става дума за ройчета или отводки. Напръсквам отново с ракията и ги затварям. Може и капка-две масло от лимонена трева ако не ме домързи. Сега, ако хипотетично приемем, че държа да премахна "по-калпавата майка" (с цялата условност на това понятие), то я намирам, премахвам и обединявам без да чакам. Ако са на различни места двете семейства, ги обединявам на мястото на по-силното.
    Това с махането на майката и чакането да усетят че са осиротели би трябвало да се прави при смяна на майката и определено 1 час ще е малко. По-скоро 3-4 и натам.
    Не твърдя че е най-правилната тази технология, но пък съм сигурен и че не е най-грешната

  6. #76
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    650
    Може би всъщност трябва да попитам, дали е редно преди слънчогледа да се обединяват рояците .. Просто заради сезона. И въобще има ли смисъл да ги обединявам че да се получи силно семество за слънчогледа и то въпроса е дали ще бъде силно ...

    Мисля утре наобед или когато имам време да подготвя 2 двойки семейства - рояци, като махна колкото може пити излишни да ги стесня. После това което ще направя вечерта е по-слабия рой ще го сложа директно при по силния. Като силното семейство ще го напръскам с ракия малко, ще махна преградната дъска и ще го завия с вестник отстрани и отгоре с пробити дупки. И до него ще сложа слабия рой питите и ще тръсна пчелите. Ще ръся там с ракия колкото мога, а самия вестник и него леко ...
    Слабото семейство което отива при силното, остава без изход, понеже е затворено и така се обединяват, като пригризат вестника.
    Аз така съм обединявал, и сега мисля да го направя така, понеже нямам свободни кошери, ни един .. ) .. Въпроса ми е дали е правилно .

  7. #77
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    Може би всъщност трябва да попитам, дали е редно преди слънчогледа да се обединяват рояците .. Просто заради сезона. И въобще има ли смисъл да ги обединявам че да се получи силно семество за слънчогледа и то въпроса е дали ще бъде силно ...

    Мисля утре наобед или когато имам време да подготвя 2 двойки семейства - рояци, като махна колкото може пити излишни да ги стесня. После това което ще направя вечерта е по-слабия рой ще го сложа директно при по силния. Като силното семейство ще го напръскам с ракия малко, ще махна преградната дъска и ще го завия с вестник отстрани и отгоре с пробити дупки. И до него ще сложа слабия рой питите и ще тръсна пчелите. Ще ръся там с ракия колкото мога, а самия вестник и него леко ...
    Слабото семейство което отива при силното, остава без изход, понеже е затворено и така се обединяват, като пригризат вестника.
    Аз така съм обединявал, и сега мисля да го направя така, понеже нямам свободни кошери, ни един .. ) .. Въпроса ми е дали е правилно .
    Само две семейства се обединяват при паша иначе си е тото. Полза едва ли ще има от това обединение а и от което и да е, нещо противоестествено е

  8. #78
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    650
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Само две семейства се обединяват при паша иначе си е тото. Полза едва ли ще има от това обединение а и от което и да е, нещо противоестествено е
    Аз реших да не ги обединявам (поне засега), ще ги оставя да се развиват до кошери и ще направя 200 кошера и аз .. Днес ще ходя да си купя един, понеже имам един 7 рамков, в който съм сложил един рой и вече му отеснява, а пък нямам даже и магазин за него.

  9. #79
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    Аз реших да не ги обединявам (поне засега), ще ги оставя да се развиват до кошери и ще направя 200 кошера и аз .. Днес ще ходя да си купя един, понеже имам един 7 рамков, в който съм сложил един рой и вече му отеснява, а пък нямам даже и магазин за него.
    Слушай сега тия излишните ги изими и рано напролет продай за нормални пари. Всяка пролет рано има търсене.Остави колко ти трябват и те така.

  10. #80
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,219
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Слушай сега тия излишните ги изими и рано напролет продай за нормални пари. Всяка пролет рано има търсене.Остави колко ти трябват и те така.
    Ако ще се продават, не е ли по-добре сега?
    Че до напролет, я камилата, я камиларя.

 

 
Страница 8 от 10 ПърваПърва ... 678910 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •