Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 5 от 10 ПърваПърва ... 34567 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 41 до 50 от общо 99
  1. #41
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Има и друг вариант. Ако не ти е студен района, ако не знаеш какво е минус 10-15 градуса, остави ги така. Останали са само пчелите които ще презимуват и Януари-Февруари ще започнат да отглеждат новите. Ако са здрави и имат достатъчно храна, подмора ще бъде минимален, почти незабележим. А за загуба на пчели от преместването, вече го дават доста да захлажда, така че облитането няма да е скоро.

  2. #42
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Барков, от тез отводки така както са няма кой знае какво да очакваш, така че можеш да експериментираш. Колегите преди мен ти предложиха разумни варианти, нещо и от мен. Ако имаш някой 12 рамков, направи му по една допълнителна малка прелка и на двете страници. Вътре плътни прегради от долу до горе и горе отделни капачета. Настанявай смело и внимателно отводчиците вътре. Най-важно е зимата да имат храна над кълбенцата. Напролет живот и здраве, едната отводка може да отиде при някое осиротяло семейство или т.н., другите две ги развиваш заедно до първите паши и както дойде, според зависи.

    П.п. Мисля, че това го имаше и при Радоев, в "Календарния..." - зазимяване на резервни майки.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  3. #43
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от jordanov Виж публикацията
    Барков, от тез отводки така както са няма кой знае какво да очакваш, така че можеш да експериментираш. Колегите преди мен ти предложиха разумни варианти, нещо и от мен. Ако имаш някой 12 рамков, направи му по една допълнителна малка прелка и на двете страници. Вътре плътни прегради от долу до горе и горе отделни капачета. Настанявай смело и внимателно отводчиците вътре. Най-важно е зимата да имат храна над кълбенцата. Напролет живот и здраве, едната отводка може да отиде при някое осиротяло семейство или т.н., другите две ги развиваш заедно до първите паши и както дойде, според зависи.

    П.п. Мисля, че това го имаше и при Радоев, в "Календарния..." - зазимяване на резервни майки.
    И като последен стадий на всички тези маневри, след застудяването ги смиташ и изхвърляш, кошерите обгаряш и чакаш рояци.

  4. #44
    Заслужил Автор
    Регистриран
    03.01.2016
    Мнения
    338
    Пчеларски район
    Павликени
    Може и във фибранен нуклеус с противоположни входове разделен с плътна преграда_фазер и отгоре на всяко семейство по един пакет храна.

  5. #45
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    И като последен стадий на всички тези маневри, след застудяването ги смиташ и изхвърляш, кошерите обгаряш и чакаш рояци.
    Съвсем възможно. Божа работа.
    Ти имаш ли вариант? Благодаря.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  6. #46
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Аз като пълен лайк в тази област бих направил нещо друго. Щях да събера и трите отводки в един кошер. Както е писано в форума, но няма кой да прочете, при събирането на три миризми пчелите не се бият и благодарение на пчелар от Варна, по негово мнение майките остават живи до март месец, когато си избират една от тях, а другите спират да ги хранят. То май и в някоя книга го бях чел, но с моя нищожен опит, не знам дали не се бъркам :-):-):-)

  7. #47
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от jordanov Виж публикацията
    Съвсем възможно. Божа работа.
    Ти имаш ли вариант? Благодаря.
    Имам. Горелката и готово. И десет да ги събереш пак ще са същия боклук. Те майките им, ако бяха кадърни нямаше да са в това положение по това време. Е, ако това е заслуга на пчеларя то това е друг въпрос и за е.. е той, но пчелите пак заминават за спиртен извлек. Ако се направят някои манипулации с тях се набавят знания, но когато ги имаш действаш по първия начин за да спреш някои заболявания които спохождат слабите семейства и при благоприятни условия се развиват и натискат и силните. Така си спестяваме главоболието да се занимаваме с тях.
    Други въпроси г-н Йорданов?

  8. #48
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Много черногледо това последното. Предполагам никой в природата не е виждал 12 рамкова хралупа. Аз въобще не съм виждал хралупи. Само на клипчета, и всички като обем са.....нищожни. Следователно и пчелите вътре. А иначе всички (почти всички) твърдят, че са виждали пчели заселили се ... някъде. И живеят с години, без намеса на човек, третиране, подхранване. Така, че малко оптимизъм не е излишен.
    П.П. Въпрос от мен ако може: кои болести в пчелното семейство се развиват през зимата.

  9. #49
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Аз като пълен лайк в тази област бих направил нещо друго. Щях да събера и трите отводки в един кошер. Както е писано в форума, но няма кой да прочете, при събирането на три миризми пчелите не се бият и благодарение на пчелар от Варна, по негово мнение майките остават живи до март месец, когато си избират една от тях, а другите спират да ги хранят. То май и в някоя книга го бях чел, но с моя нищожен опит, не знам дали не се бъркам :-):-):-)
    Това за 3 миризми го знаем това за многото майки сме го чели но практикувал ли си го-гложде ме любопитство.
    Е затова го обичам пчеларството гъдел за интелекта.Няколко противоположни мнения и то от не кой да е и всеки е прав.
    А според мен човека може да изчака до февруари преди да ги подкара с горелката.Ама си е мое мнение.

  10. #50
    Заслужил Автор
    Регистриран
    22.03.2014
    Мнения
    295
    Пчеларски район
    Ямболски
    Прав е колегата Соларис 60,че ако бяха майките къдърни в друго състояние щяха да бъдат семействата.Аз знам от един 75 годишен пчелар че пчелите са си твой и каквото ти решиш си го направи.Пробвай па каквото стане.Ако не напролет с начале.

 

 
Страница 5 от 10 ПърваПърва ... 34567 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •