Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 10 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 99
  1. #31
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740

    Post

    Благодаря на всички, отзовали се на помощ! И така, какво разбрах: Напръсквам семействата с ароматизатор. Слагам осиротялото семейство като горен корпус, отдолу вестник между двата корпуса. Вестника лекичко го надупчвам. Операцията правя късния следобяд, пчелите ми са кротки. Ако искам и летящите пчели, правя го привечер и се надявам, докато пчелите са затворени и прогризват вестника, да се преориентират.
    Вариант 2 - обединявам директно три семейства - две осиротели и едно най-слабо, да си омешат миризмите. Да ги стръсквам, или направо корпус върху корпус?
    Вариант 3 - него никой не го каза, но го има напоследък из темите. Упоявам привечер двата кошера с етер, обединявам ги в общ корпус /пчели и рамки/ и се надявам етера да им е изтрил паметта за малкото време, през което са упоени. Това може да го направя само като експеримент, колкото да видя какво ще се получи. Предимство - теоретично не губя летящи пчели.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  2. #32
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Не надупчвай вестника, целта е да мине повече време преди да се обединят.

  3. #33
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Благодаря на всички, отзовали се на помощ! И така, какво разбрах: Напръсквам семействата с ароматизатор. Слагам осиротялото семейство като горен корпус, отдолу вестник между двата корпуса. Вестника лекичко го надупчвам. Операцията правя късния следобяд, пчелите ми са кротки. Ако искам и летящите пчели, правя го привечер и се надявам, докато пчелите са затворени и прогризват вестника, да се преориентират.
    Вариант 2 - обединявам директно три семейства - две осиротели и едно най-слабо, да си омешат миризмите. Да ги стръсквам, или направо корпус върху корпус?
    Вариант 3 - него никой не го каза, но го има напоследък из темите. Упоявам привечер двата кошера с етер, обединявам ги в общ корпус /пчели и рамки/ и се надявам етера да им е изтрил паметта за малкото време, през което са упоени. Това може да го направя само като експеримент, колкото да видя какво ще се получи. Предимство - теоретично не губя летящи пчели.
    И 4-то - прибираш празния кошер на сухо за догодина.

  4. #34
    Автор
    Регистриран
    30.08.2011
    Мнения
    116
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Благодаря на всички, отзовали се на помощ! И така, какво разбрах: Напръсквам семействата с ароматизатор. Слагам осиротялото семейство като горен корпус, отдолу вестник между двата корпуса. Вестника лекичко го надупчвам. Операцията правя късния следобяд, пчелите ми са кротки. Ако искам и летящите пчели, правя го привечер и се надявам, докато пчелите са затворени и прогризват вестника, да се преориентират.
    Вариант 2 - обединявам директно три семейства - две осиротели и едно най-слабо, да си омешат миризмите. Да ги стръсквам, или направо корпус върху корпус?
    Вариант 3 - него никой не го каза, но го има напоследък из темите. Упоявам привечер двата кошера с етер, обединявам ги в общ корпус /пчели и рамки/ и се надявам етера да им е изтрил паметта за малкото време, през което са упоени. Това може да го направя само като експеримент, колкото да видя какво ще се получи. Предимство - теоретично не губя летящи пчели.
    ПОЛЗВАЙ ВАРИАНТ 2 :прецени колко пчели имаш и колко корпуса ти трябват другите ги стръскваш и си ти човека три различни миризми никога не са бият по между този вариант съм го изпитал .

  5. #35
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.01.2014
    Мнения
    602
    Пчеларски район
    с.Кривина, София-град
    Има вариант и с глава лук нарязана на ситно върху вестника за обединяване на миризмите. Ако си надупчил леко вестника на следващия ден ще видиш как са изхвърлили лука през прелките пред кошера По това ще разбереш, че вече са се обединили. Лично аз слагам отдолу осиротелия корпус, а отгоре корпуса с работещата майка. Така семейството си остава отгоре и си продължава общото съществуване в горния корпус.
    При пчелите има мед, защото има ред!

  6. #36
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Операцията по обединяването засега се отложи. Успях да купя майки във вторник /май хванах последния влак/, чакам да видя колко ще се приемат. Чак тогава ще обединявам.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  7. #37
    Почетен Автор
    Регистриран
    02.02.2015
    Мнения
    666
    Привет, имам следния въпрос, към колегите, имам три слаби отводки, под 3 междурамия пчели, какво обединение да предприема, за да спася поне една, какво да правя с майките ако ги обединявам в едно. Да уточня работя с ДБ кошери, които не са с отделни дъна и кошерите не са един до друг.

  8. #38
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Аз бих направил плътна преграда от фазер-мукава в единия кошер и бих сложил 2 семейства там. Ако оцелеят и двете напролет само общи магазини нагоре. Пък те ще си изберат коя майка да остане. Хмм а за третата ще трябва Лежак. Или и тя към някой друг по-слаб, за двусемеен. Ама и много си изчакал....

  9. #39
    Почетен Автор
    Регистриран
    02.02.2015
    Мнения
    666
    За изчакването, си имам обяснение, септември месец не изглеждаха толкова зле. Но няма ли да се загубят пчели и да се обезмисли обединението много са далеч един от друг, възможно най лошият вариант на разстояние м/у кошерите ми се падна. Благодаря за бързия отговор.

  10. #40
    Наблюдател
    Регистриран
    25.09.2013
    Мнения
    6
    Пчеларски район
    Гоце Делчев
    Цитат Първоначално публикувано от barkov1982 Виж публикацията
    За изчакването, си имам обяснение, септември месец не изглеждаха толкова зле. Но няма ли да се загубят пчели и да се обезмисли обединението много са далеч един от друг, възможно най лошият вариант на разстояние м/у кошерите ми се падна. Благодаря за бързия отговор.
    Аз бях пред същата дилема как да направя обединението на такива заслабнали семейства.
    Отидах след обяд когато няма летеж, и едното обединение направих като сложих корпус върху корпус, другото взимаш пчелите с тези 3/4 рамки дето ги покриват и ги слагаш до другите в другия кошер.
    Понеже пчелите са почти на кълбо като ги сложиш едни до други си се обединяват без проблем и бои.
    Майките си ги избират сами.

 

 
Страница 4 от 10 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •