Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 13 от 17 ПърваПърва ... 31112131415 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 121 до 130 от общо 164
  1. #121
    Автор
    Регистриран
    08.01.2014
    Мнения
    173
    Пчеларски район
    област Плевен
    n_markov, миналата година пак си питал за такава подмяна на майките. Ето я тямата http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=3110 . Писал съм и отговор там.

  2. #122
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    722
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от freelancer_bg Виж публикацията
    n_markov, миналата година пак си питал за такава подмяна на майките. Ето я тямата http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=3110 . Писал съм и отговор там.
    Deja vu

  3. #123
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.12.2017
    Мнения
    601
    Пчеларски район
    Кирково .Кърджали
    Малко късно съм решил да гледам пчели.Не е лесно,но е интересно.На 8-ия ден след излюпването, 2 едри млади майки заобиколени от шепа пчели, на съседни пити в средата на гнездото и на през 1 от тях,на 9-10дни маточник,(бях добавял прясно пило).След 5 дни,пило на 1рамка,колкото цигарена кутия.Маточника прояден,но майката не я видях.След 2седмици слабо яйцеснасяне,отново наличие на 5-6 дневен единствен маточник.Това са факти,а какви са причините?Извинявам се,ако някъде съм се уплел.Помогнете ми да разбера причините да се случи това!

  4. #124
    Заслужил Автор
    Регистриран
    23.11.2014
    Мнения
    290
    Пчеларски район
    krivodol
    Същия проблем,на кошер правещ самосмяна изведох майката в отводка,отводката заложи нова самосмяна,на дата погледнах само рамката с маточника-излюпен.Отварям след време,старата там,и два незапечатани сзмосменни...

  5. #125
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Цитат Първоначално публикувано от miroslav70 Виж публикацията
    Същия проблем,на кошер правещ самосмяна изведох майката в отводка,отводката заложи нова самосмяна,на дата погледнах само рамката с маточника-излюпен.Отварям след време,старата там,и два незапечатани самосменни...
    Тази година и при мен има същия случай, но с малката разлика, че младата самосменна майка беше наредила 4 пити пило, а на последната пита заложен единствен маточник скрит ниско долу отстрани...
    Взех Соломоново решение, колкото и да ми харесва работата на младата майка: пчелите си разбират от работата за разлика от нас...
    Иначе една стара майка отделена на отводка началото на април ме изненада неприятно. Беше развила семейството от 2 междурамия на 6-7, и отварям вчера и виждам класическа яка търтовка.... Просто я изтръсках в другия двор и летящата налетя на една близка отводчица с 4-5 междурамия пчели, която последствие получи магазин..

  6. #126
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.12.2017
    Мнения
    601
    Пчеларски район
    Кирково .Кърджали
    Проблема с едно семейство продължава.Отводка направена в началото на месец май.При преглед на 28 май,2 добре изглеждащи новоизлюпени майки и наличие на не едър запечатан маточник.Оставих всичко така,нали казват,че пчелите знаят най добре,какво да правят.Направи ми впечатление,че излюпените маточници на втория ден разрушени.Един колега преди време писа,че оставали по–вече от седмица.На 18.06на двете страни на една питапило на площ от 150кв. см и такова яйцеснасяне до вчера27.08.Забравих да кажа ,чемного пъти тьрсих майката с цел да я маркирам,но колкото и да упорствах не мо жах да я открия.Вчера около обяд,рекох да погледна,как работи този кошер и се приближих до прелката.Не мина и минута,когато се приземипчела с големина на работничка,влачейкипредпо агам ,,сватбено було",само,че на дупето.Понеже ми е за първи път,изобщо не реагирах.Тя кацна в средата ,пробяга 10 см към мен и сигурно се уплаши и полетя напред.Така получих отговори на въпроса,защо не мога да я видя и защо е толкова пилото и дали,не трябваше при хубавите майки да унищожа останалия маточник.

  7. #127
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от mici-92 Виж публикацията
    Проблема с едно семейство продължава.Отводка направена в началото на месец май.При преглед на 28 май,2 добре изглеждащи новоизлюпени майки и наличие на не едър запечатан маточник.Оставих всичко така,нали казват,че пчелите знаят най добре,какво да правят.Направи ми впечатление,че излюпените маточници на втория ден разрушени.Един колега преди време писа,че оставали по–вече от седмица.На 18.06на двете страни на една питапило на площ от 150кв. см и такова яйцеснасяне до вчера27.08.Забравих да кажа ,чемного пъти тьрсих майката с цел да я маркирам,но колкото и да упорствах не мо жах да я открия.Вчера около обяд,рекох да погледна,как работи този кошер и се приближих до прелката.Не мина и минута,когато се приземипчела с големина на работничка,влачейкипредпо агам ,,сватбено було",само,че на дупето.Понеже ми е за първи път,изобщо не реагирах.Тя кацна в средата ,пробяга 10 см към мен и сигурно се уплаши и полетя напред.Така получих отговори на въпроса,защо не мога да я видя и защо е толкова пилото и дали,не трябваше при хубавите майки да унищожа останалия маточник.
    Има вероятност да е излязъл някакъв рой от първите майки, а сега да се е появила нова от маточника за който споменаваш, вече оплодена. Сега остава да изчакаш 5-6 до 10 дни за яйца.

  8. #128
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.12.2017
    Мнения
    601
    Пчеларски район
    Кирково .Кърджали
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Има вероятност да е излязъл някакъв рой от първите майки, а сега да се е появила нова от маточника за който споменаваш, вече оплодена. Сега остава да изчакаш 5-6 до 10 дни за яйца.
    Тази дребна майка обитава кошера и осеменява още от 18май.Не съм я виждал,но мисля,че тя е причината,въпреки добрите условия,от 3месеца осеменява по една пита.Преди 3дни проверих и имаше запечатано ,на 5–6дни ипрясно пило.Всичкото на 1рамка.Предполагам,че този брачен полет не е първи и се питам,след като се уплаши,дали ще се прибере отново.Бях взел решение да я сменям и съжалявам,че не я смачках на прелката,защото трудно,ще я открия на рамката.

  9. #129
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от mici-92 Виж публикацията
    Тази дребна майка обитава кошера и осеменява още от 18май.Не съм я виждал,но мисля,че тя е причината,въпреки добрите условия,от 3месеца осеменява по една пита.Преди 3дни проверих и имаше запечатано ,на 5–6дни ипрясно пило.Всичкото на 1рамка.Предполагам,че този брачен полет не е първи и се питам,след като се уплаши,дали ще се прибере отново.Бях взел решение да я сменям и съжалявам,че не я смачках на прелката,защото трудно,ще я открия на рамката.
    Остави я, че времето напредна и няма време за повече манипулации. Напролет, ако изживее зимата ще правиш експерименти.
    Това с многото търтеи и повторното оплождане, аз лично не съм съгласен. Защото не съм го виждал.

  10. #130
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Цитат Първоначално публикувано от mici-92 Виж публикацията
    Тази дребна майка обитава кошера и осеменява още от 18май.Не съм я виждал,но мисля,че тя е причината,въпреки добрите условия,от 3месеца осеменява по една пита.Преди 3дни проверих и имаше запечатано ,на 5–6дни ипрясно пило.Всичкото на 1рамка.Предполагам,че този брачен полет не е първи и се питам,след като се уплаши,дали ще се прибере отново.Бях взел решение да я сменям и съжалявам,че не я смачках на прелката,защото трудно,ще я открия на рамката.
    Според мен проблема е друг. Когато майката е "кекава" пчелите правят самосмяна. Обаче кофтито е когато почнат да правят на самосменната майка самосмяна. Става един порочен кръг и майките почти винаги излизат една след друга дребни и "куци". Според мен това семейство е влязло точно в такъв режим и бълва самосменни "кекави" и дребни майки една след друга...

 

 
Страница 13 от 17 ПърваПърва ... 31112131415 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •