Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 17 ПърваПърва 1234513 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 164
  1. #21
    Потребител
    Регистриран
    29.12.2012
    Мнения
    72
    Някой пробвал ли е "Контролирана самосмяна" ? Тоест, на слабо семейство , старата майка се осакатява и се поставя зрял маточник.Струва ми се горе- долу лесен и евтин метод за подмяна на майките и смятам да го пробвам тази година ,овен ако някой колега с опит да не ме разубеди .

  2. #22
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от търтея Виж публикацията
    Някой пробвал ли е "Контролирана самосмяна" ? Тоест, на слабо семейство , старата майка се осакатява и се поставя зрял маточник.Струва ми се горе- долу лесен и евтин метод за подмяна на майките и смятам да го пробвам тази година ,овен ако някой колега с опит да не ме разубеди .
    На това незнам дали може да се каже самосмяна.Маточника трбва да е в клетка ,иначе майката ще го ликвидира.

  3. #23
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от търтея Виж публикацията
    Някой пробвал ли е "Контролирана самосмяна" ? Тоест, на слабо семейство , старата майка се осакатява и се поставя зрял маточник.Струва ми се горе- долу лесен и евтин метод за подмяна на майките и смятам да го пробвам тази година ,овен ако някой колега с опит да не ме разубеди .
    А ти как мислиш, ще разрушат ли маточника или не?

  4. #24
    Потребител
    Регистриран
    29.12.2012
    Мнения
    72
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    А ти как мислиш, ще разрушат ли маточника или не?
    Наистина има голяма вероятност да го разрушат,но да поясня .Този метод е използван едно време в държавните пчелини,маточника го обвивали с изолирбанд като оставяли отвор долу за излизане на младата майка ,тъй както знаем маточника го разрушават отстрани!

  5. #25
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от търтея Виж публикацията
    Наистина има голяма вероятност да го разрушат,но да поясня .Този метод е използван едно време в държавните пчелини,маточника го обвивали с изолирбанд като оставяли отвор долу за излизане на младата майка ,тъй както знаем маточника го разрушават отстрани!
    Когато не искат да сменят майката, дори с ламарина да го обвиеш, пак няма да се получи. Просто ще убият новоизлюпената майка, когато излезе през този отвор.
    Аз знам друг начин. Подобен е на този. Само трябва да размениш майките когато се излюпи новата.

  6. #26
    Потребител
    Регистриран
    18.02.2012
    Мнения
    54
    Пчеларски район
    Свищов, В. Търново
    Един украински пчелар ми сподели, че правел маточник от восък и вкарвал в него оплодена майка. После правил малка дупчица в маточника и винаги са му приемали новата майка. Аз лично не съм го пробвал.

  7. #27
    Потребител
    Регистриран
    30.01.2015
    Мнения
    52
    Пчеларски район
    Обл.Монтана; общ. Лом
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    Когато не искат да сменят майката, дори с ламарина да го обвиеш, пак няма да се получи. Просто ще убият новоизлюпената майка, когато излезе през този отвор.
    Аз знам друг начин. Подобен е на този. Само трябва да размениш майките когато се излюпи новата.
    Така е,но след осакатяването целта е семейството да се почуства застрашено и да изпадне в настроение за самосмяна ,тъй като семейството предполага се е слабо и самосмяна по естествен път е трудна се поставя маточник.Не знам само дали не е по-добре да се изчака малко,например маточника да се постави на следващия ден.

  8. #28
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от kopdoB Виж публикацията
    Така е,но след осакатяването целта е семейството да се почуства застрашено и да изпадне в настроение за самосмяна ,тъй като семейството предполага се е слабо и самосмяна по естествен път е трудна се поставя маточник.Не знам само дали не е по-добре да се изчака малко,например маточника да се постави на следващия ден.
    Тогава за какво да я осакатяваш - направо я махаш и слагаш маточника на другия ден. По този начин съкращаваш времето, че те докато разберат, а я разберат, я не и месеца отлетя, че и повече.

  9. #29
    Потребител
    Регистриран
    29.12.2012
    Мнения
    72
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    Тогава за какво да я осакатяваш - направо я махаш и слагаш маточника на другия ден. По този начин съкращаваш времето, че те докато разберат, а я разберат, я не и месеца отлетя, че и повече.
    Нещо не можем да се разберем,целта е да се предизвика самосмяна но с наш маточник и да не се спира яйцеснасянето и в семейството за известно време да работят двете майки.

  10. #30
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от търтея Виж публикацията
    Нещо не можем да се разберем,целта е да се предизвика самосмяна но с наш маточник и да не се спира яйцеснасянето и в семейството за известно време да работят двете майки.
    Ех че кеф.Ама много рядко се случва.Това от моя опит де .Дори и при нормална самосмяна ,най често новата убива старата.

 

 
Страница 3 от 17 ПърваПърва 1234513 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •