Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 17 ПърваПърва 123412 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 164
  1. #11
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Каква паша та гони.Ако стане зян майката ,ти 20 еврака знаеш ли колко бири са?
    Не. Не употребявам взривни вещества.

  2. #12
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от zampo Виж публикацията
    Кога е по - удачно и успешно да се сменя майката , преди паша , по време на пашата или след нея , например август ?
    Вече си прочел,моето мнение е август.Защо август;
    "Философията" ми е простичка.Целта ми е да изкарам пчелите с 20-30мин. по рано от тези на съседа.А,това става с млада майка и много пчели-демек силно семейство с млада майка.Колегите предлагат,въвеждането на младата майка да стане в началото на активния сезон демек около 01.05. плюс минус 5 дни-демек в началото на акацията.А,до 01,05. с каква майка стартираш......Варианта да стартираш активното развитие на семействата(около 01..04.) с млада оплодена майка е да си закупиш майката от страна разположена на юг от България.Ами ако въведената майка на 01.05. не се справя-предстои нова смяна на майката,а от там и отслабване на сем.Къде отива сезонът..Докато,ако майката бъде въведена през август имаш време за реакция.Августовската майка ще си подготви семейството за зимуване и ще снесе макс. около 40 000 яйца (не визирам италианките)-демек твърде малко за да я считаме за стара майка.......

  3. #13
    Заслужил Автор
    Регистриран
    10.10.2011
    Мнения
    337
    Пчеларски район
    общ. Братя Даскалови
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    Вече си прочел,моето мнение е август.Защо август;
    "Философията" ми е простичка.Целта ми е да изкарам пчелите с 20-30мин. по рано от тези на съседа.А,това става с млада майка и много пчели-демек силно семейство с млада майка.Колегите предлагат,въвеждането на младата майка да стане в началото на активния сезон демек около 01.05. плюс минус 5 дни-демек в началото на акацията.А,до 01,05. с каква майка стартираш......Варианта да стартираш активното развитие на семействата(около 01..04.) с млада оплодена майка е да си закупиш майката от страна разположена на юг от България.Ами ако въведената майка на 01.05. не се справя-предстои нова смяна на майката,а от там и отслабване на сем.Къде отива сезонът..Докато,ако майката бъде въведена през август имаш време за реакция.Августовската майка ще си подготви семейството за зимуване и ще снесе макс. около 40 000 яйца (не визирам италианките)-демек твърде малко за да я считаме за стара майка.......
    Колега, тук си в голяма заблуда. Най-качествените майки са тези оплодени при върховото развитие на семейството или май-юни. Тогава семействата са силни и отделят голямо внимание на търтеите(те са в изобилие). Докато август биологичната крива на семействата е низходяща, количеството търтеи е по-малко, пчелите заповат да се готвят за зима и нямат това "желание" да си отглежда майка. А и това, че се е оплодила 2 месеца по-рано не я прави по-лоша от августовската.

  4. #14
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от jorors Виж публикацията
    Колега, тук си в голяма заблуда. Най-качествените майки са тези оплодени при върховото развитие на семейството или май-юни. Тогава семействата са силни и отделят голямо внимание на търтеите(те са в изобилие). Докато август биологичната крива на семействата е низходяща, количеството търтеи е по-малко, пчелите заповат да се готвят за зима и нямат това "желание" да си отглежда майка. А и това, че се е оплодила 2 месеца по-рано не я прави по-лоша от августовската.
    Само едно уточнение. Ако кошера е без майка в този период в който казваш, че няма желание за отглеждане на майка, мисля, че точно тогава е с най - голямо желание. Отглежда или пък приема каквато и мърша да му дадеш. Иначе загива.

  5. #15
    Заслужил Автор
    Регистриран
    10.10.2011
    Мнения
    337
    Пчеларски район
    общ. Братя Даскалови
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    Само едно уточнение. Ако кошера е без майка в този период в който казваш, че няма желание за отглеждане на майка, мисля, че точно тогава е с най - голямо желание. Приема каквато и мърша да му дадеш. Иначе загива.
    Да, така е! Частен случай.

  6. #16
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.02.2011
    Мнения
    569
    Пчеларски район
    Резерват "Северозапад"
    Цитат Първоначално публикувано от zampo Виж публикацията
    Кога е по - удачно и успешно да се сменя майката , преди паша , по време на пашата или след нея , например август ?
    На 100% споделям мнението на колегата Ангел Йосифов, като само ще допълня, че смяната на майката през август в случай, че няма паша крие и малко по-голям риск от това същата да не бъде приета. Възможно най-малкия риск от неприемане на майката които ми е известен е придаването й чрез нуклеус и уеднаквяване на миризмите им с основното семейство.
    Keep Walking...

  7. #17
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от zayo Виж публикацията
    На 100% споделям мнението на колегата Ангел Йосифов, като само ще допълня, че смяната на майката през август в случай, че няма паша крие и малко по-голям риск от това същата да не бъде приета. Възможно най-малкия риск от неприемане на майката които ми е известен е придаването й чрез нуклеус и уеднаквяване на миризмите им с основното семейство.
    Пост номер 8 звучи несериозно ,но е по -лесен от твоя фаворит.

  8. #18
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Я, да изясним.Критерия е : Как е по-добре за семейството или как е най-безопасна за младата майка смяната ?И отговора да е разположен във времето.
    От гледна точка на семейството, сменям майките след края на основната паша.От гледна точка на висока вероятност от безпроблемно приемане, сменям по време на самата паша.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  9. #19
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от jorors Виж публикацията
    Колега, тук си в голяма заблуда. Най-качествените майки са тези оплодени при върховото развитие на семейството или май-юни. Тогава семействата са силни и отделят голямо внимание на търтеите(те са в изобилие). Докато август биологичната крива на семействата е низходяща, количеството търтеи е по-малко, пчелите заповат да се готвят за зима и нямат това "желание" да си отглежда майка. А и това, че се е оплодила 2 месеца по-рано не я прави по-лоша от августовската.
    Братле веднъж вече водихме и този спор-за качеството на майките изведени през втората половина на лятото...,че са изведени от по едри яйца...че търтеите намаляват-да,но най-напред изчезват слабите търтеи....Освен това с "късните" майки по лесно се движиш по"ръба на бръснача" през роевия период.Докато майка участвала в активен сезон по-лесно може да изпадне в роево настроение.
    Съгласен съм,че през първата половина на годината пч.сем. по лесно приемат нова майка.

  10. #20
    Потребител
    Регистриран
    18.03.2013
    Мнения
    90
    Пчеларски район
    общ. Козлодуй , обл. Враца
    А този дето ти се хили според мен е един от доста добрите пчелари и не заслужава такова отношение - вярвай ми.
    Отношението ми е повече от добронамерено - Вярвай ми .....

    От гледна точка на семейството, сменям майките след края на основната паша.От гледна точка на висока вероятност от безпроблемно приемане, сменям по време на самата паша.
    Мисля ,че ще се ориентирам към смяна в самата паша , макар и да не ми се искаше да ги ръчкам точно тогава.

 

 
Страница 2 от 17 ПърваПърва 123412 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 4 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 4 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •