Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 15 от 28 ПърваПърва ... 5131415161725 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 141 до 150 от общо 277

Тема: Маточници

  1. #141
    Наблюдател
    Регистриран
    30.12.2011
    Мнения
    27
    Пчеларски район
    община Плевен
    Цитат Първоначално публикувано от IVO 80 Виж публикацията
    Бихте ли ми отговорили как да се ориентирам, маточниците от роево състояние или от самосмяна на колко дни са и кога ще е най-добре да ги придам/възможно най-рано/ без опасност да ги повредя. Тъй като имам малко семейства, а искам да ги увелича "ударно", смятам да докарам до роево състояние единият от кошерите след акацията и като видя, че са заложили маточници да ги разделя в сандъчета на по една пита за оплождане на майките, но при положение че има да речем 20 добри маточника, като оставя майката със старите пчели на една пита, мога да отделя не повече от девет пити/при десетак ДБ/, а искам да използвам и другите маточници и съм готов да разделя на пити и втори кошер. Питам защото ще мога да наблюдавам кошера през 5-7 дни най-малко и незнам кога да отделя тези маточници, които ще придавам на втория кошер!
    Запечтаните маточници са от 8 до 16 дни. Опитното око може да разпознае младия -мек, бял слабо гравиран от стария към 16 ден- кафяв гравиран и изстънен отгоре, почти като хартия. Цитирам по памет Майкъл Буш.

  2. #142
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от marinow Виж публикацията
    Запечтаните маточници са от 8 до 16 дни. Опитното око може да разпознае младия -мек, бял слабо гравиран от стария към 16 ден- кафяв гравиран и изстънен отгоре, почти като хартия. Цитирам по памет Майкъл Буш.
    Аз мисля, че 16 дневен маточник няма.

  3. #143
    Наблюдател
    Регистриран
    30.12.2011
    Мнения
    27
    Пчеларски район
    община Плевен
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    Аз мисля, че 16 дневен маточник няма.
    Пълния цикъл от снасянето на яйцето до имаго продължава 16 дни. 3 дни яйце 5 дни ларва, 2 дни пред какавида и 6 дни какавида.

  4. #144
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Цитат Първоначално публикувано от IVO 80 Виж публикацията
    Бихте ли ми отговорили как да се ориентирам, маточниците от роево състояние или от самосмяна на колко дни са и кога ще е най-добре да ги придам/възможно най-рано/ без опасност да ги повредя. Тъй като имам малко семейства, а искам да ги увелича "ударно", смятам да докарам до роево състояние единият от кошерите след акацията и като видя, че са заложили маточници да ги разделя в сандъчета на по една пита за оплождане на майките, но при положение че има да речем 20 добри маточника, като оставя майката със старите пчели на една пита, мога да отделя не повече от девет пити/при десетак ДБ/, а искам да използвам и другите маточници и съм готов да разделя на пити и втори кошер. Питам защото ще мога да наблюдавам кошера през 5-7 дни най-малко и незнам кога да отделя тези маточници, които ще придавам на втория кошер!
    Внимавай много защото докараш ли ги до роене ще има майчила на различна възраст. Ще залагат почти постоянно. Аз съм го правил така, ама маааалко преди да започнат да осеменяват майчилата ги деля. Получават се полуроеви-полусвищеви майки. Но пък са на почти еднаква възраст. За мен възрастта не беше важна. Най-добре ми се е получавало в акацията да не слагам магазин на кошера дето съм набелязал да прави майчила. И както е силен.....залага светкавично.

  5. #145
    Наблюдател
    Регистриран
    30.12.2011
    Мнения
    27
    Пчеларски район
    община Плевен
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    Аз мисля, че 16 дневен маточник няма.
    Майкъл Буш
    " Математика за пчелари"
    Понякога ще ви се наложи да предположите най-добрия и най-лошия вариянт. Например имате отворен маточник с личинка в него на възраст 4 до 8дни от яйце. Запечатания маточник е между 8 и 16 дни. Макар че опитното око може да прецени по цвета дали клони повече към 8 - тъкмо запечатан, мек, бял восък или повече към 16-кафяв и доста изтънен в края, почти като тънка хартия. Мек светъл маточник е между 8 и 12 дни. Тъмен и изтънен маточник между 13 и 16 дни. Майката ще се излюпи на 16 ден-вероятно на 15 ден ако температурите са високи. Нормално майката ще пронесе на 28 ден.















    4

  6. #146
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от marinow Виж публикацията
    Майкъл Буш
    " Математика за пчелари"
    Понякога ще ви се наложи да предположите най-добрия и най-лошия вариянт. Например имате отворен маточник с личинка в него на възраст 4 до 8дни от яйце. Запечатания маточник е между 8 и 16 дни. Макар че опитното око може да прецени по цвета дали клони повече към 8 - тъкмо запечатан, мек, бял восък или повече към 16-кафяв и доста изтънен в края, почти като тънка хартия. Мек светъл маточник е между 8 и 12 дни. Тъмен и изтънен маточник между 13 и 16 дни. Майката ще се излюпи на 16 ден-вероятно на 15 ден ако температурите са високи. Нормално майката ще пронесе на 28 ден.

    След като вярваш на Майкъл Буш, те съветвам да си направиш един експеримент. Постави едно, две, три семейства..... в роево състояние и ги провери на 16 - я ден за да видим какво ще намериш и пак ми се обади.

  7. #147
    Наблюдател
    Регистриран
    30.12.2011
    Мнения
    27
    Пчеларски район
    община Плевен
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    След като вярваш на Майкъл Буш, те съветвам да си направиш един експеримент. Постави едно, две, три семейства..... в роево състояние и ги провери на 16 - я ден за да видим какво ще намериш и пак ми се обади.
    Ако е естествено роене ще намеря голям брои млади майки, който се канят да хванат гората като вторичен рои. В случая който ми предлагаш-една майка и много проядени маточници. Не казах че вярвам на Майкъл Буш. Цитирах го за да бъда полезен на Иво. Как да разпознае зрелия маточник.

  8. #148
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от marinow Виж публикацията
    Ако е естествено роене ще намеря голям брои млади майки, който се канят да хванат гората като вторичен рои. В случая който ми предлагаш-една майка и много проядени маточници. Не казах че вярвам на Майкъл Буш. Цитирах го за да бъда полезен на Иво. Как да разпознае зрелия маточник.
    Е, това което чета сега е картинката. С Майкъл Буш не съм искал да кажа нещо лошо. Разбрах, че ми показваш от къде си го видял материала, но не всеки път имената които се реят са кой знае какви величия в занаята. Не трябва всичко да се взема за чиста истина, всеки си пише каквото му дойде и си мисли, че неговото е вярно. Я си представи василевса да напише някой труд за пчелите - като се има предвид, че и бъкел не знае за тях.

  9. #149
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Цитат Първоначално публикувано от marinow Виж публикацията
    Майкъл Буш
    " Математика за пчелари"
    Понякога ще ви се наложи да предположите най-добрия и най-лошия вариянт. Например имате отворен маточник с личинка в него на възраст 4 до 8дни от яйце. Запечатания маточник е между 8 и 16 дни. Макар че опитното око може да прецени по цвета дали клони повече към 8 - тъкмо запечатан, мек, бял восък или повече към 16-кафяв и доста изтънен в края, почти като тънка хартия. Мек светъл маточник е между 8 и 12 дни. Тъмен и изтънен маточник между 13 и 16 дни. Майката ще се излюпи на 16 ден-вероятно на 15 ден ако температурите са високи. Нормално майката ще пронесе на 28 ден.
    Пусни я тази книга или статия ако я имаш.
    Винаги може по-добре.

  10. #150
    Автор
    Регистриран
    02.08.2014
    Мнения
    172
    Цитат Първоначално публикувано от m_pchelari Виж публикацията
    Пусни я тази книга или статия ако я имаш.
    >>>Bee Math<<<

 

 
Страница 15 от 28 ПърваПърва ... 5131415161725 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •