Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 16 от 28 ПърваПърва ... 6141516171826 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 151 до 160 от общо 277

Тема: Маточници

  1. #151
    Заслужил Автор
    Регистриран
    09.12.2014
    Мнения
    292
    Пчеларски район
    Хасково
    Само на английски ли я има? Какво да правим ние с гайдите?

  2. #152
    Автор
    Регистриран
    02.08.2014
    Мнения
    172

    Lightbulb

    Цитат Първоначално публикувано от kubio Виж публикацията
    ето, намерих и превода:
    Прикачени файлове Прикачени файлове

  3. #153
    Заслужил Автор
    Регистриран
    09.12.2014
    Мнения
    292
    Пчеларски район
    Хасково
    Колега, благодаря! Жив и здрав!

  4. #154
    Наблюдател
    Регистриран
    22.11.2015
    Мнения
    29
    Пчеларски район
    шумен
    Когато пчелите са в роево, маточницие не се л-пят на 16 тя ден, около тях се струпват пцели и ги даржат,чакат момента. Когато отворим кошра пазачките се плашат, изоставят ги и майките, хукват/затова роевите са жизнени и бързи/

  5. #155
    Наблюдател
    Регистриран
    16.06.2015
    Мнения
    30
    Мерси за отговорите и все пак останаха доста неизвестни по запитаното от мен! Е все пак едно ми се изясни, че ако чакам 16-я ден "роевия" кошер /както каза Соларис, мога да се обадя...но за да ми продаде някое семейство / Проблема при мен е, че не мога ежедневно да гледам и контролирам кошерите и при целта да ги стесня за да се роят, няма да знам нито кога ще заложат точно маточниците, а след като ги установя /период от 5-7 дни, при положение че е целенасочено/, пак идва въпроса кога да посетя отново кошера, за да го разделя на рамки в оплодни сандъчета /да не говорим, че искам да придам и част от маточниците на втори кошер/, без да сгафя цялата работа. Ако кажете чети, не е като до не съм чел....но от изчетеното съм останал с впечетление, че ако избързам за да ги разделя на отделни рамки и придам на другия кошер маточниците /около 10-11 ден/ ме е "страх" да не "измръзнат" маточниците. По спомен мисля, че Скутелатор беше, изказал подобно мнение. От друга страна Матеев, имаше идея да транспортира и продава маточници с куриери в този им период от развитието /10-11 ден...аз поне не разбрах какво стана с "експеримента"...а Соларис съветва "да изчакаме" 16-я ден /деня на люпенето по някои книги/, за да видим какво ще стане !!! Та от всичко изписано, съм убеден че нито ще знам, в кой точно ден ще са заложили маточниците, нито кога да ги разделя /след запечатването им-това ще го изчисля, ако ги хвана незапечатани/, без голям риск да разкажа играта и на двата кошера!!!

  6. #156
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Иво, от получените отговори е редно да заключиш, че начина по който искаш да подходиш, няма да стане. Промени някои неща в заданието на задачката или направо смени целия подход. Търси из форума инфо колко пълноценни отводки можеш да дръпнеш от едно семейство и каква е точно технологията. Има ги нещата описани, дерзай.

  7. #157
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от IVO 80 Виж публикацията
    ме е "страх" да не "измръзнат" маточниците.
    Няма да измръзнат. Ти да не правиш отводки през зимата? Отводките се правят и с някакво количество пчели. Тези пчели ще гарантират и затоплянето на маточника. А и трябва да се направят и по специални условия за отводката. Затопляне, максимално стесняване на първо време, обгръщане с найлон, както казва Матеев и ред други неща. И последното нещо което искам да кажа в случая е, че който няма такова време, което да го отдели за дадена работа, то следва, че не трябва да я върши тази работа. И проблема се решава.

  8. #158
    Наблюдател
    Регистриран
    16.06.2015
    Мнения
    30
    Още един път благодаря за отговорите, и въпреки всичко ще ги пробвам на "по рамка", естествено с максимално затопляне, максимално хранене и т.н....пък ще видим какво, ще излезе...може би няма да рискувам и двата кошера, а само единия...а иначе за времето, с което разполагаме и с това което ни допада да се занимаваме...ще се стараем да се компенсира с...друго!!! Дето се вика, като се "пенсионира" Линдзи Вон, дори и да кара само в събота и неделя, съм готов да се обзаложа, че поне няколко години, пак ще дава първо време при едно състезание, с да речем нашите активни състезателки, трениращи всеки ден /незнам от къде ми изскочи тоя пример/...тъй де, аз ще се опитам да си произведа "живи", "работещи" майки, а не да ставам конкуренция на Скутелатор или Матеев!!!

  9. #159
    Наблюдател
    Регистриран
    04.08.2014
    Мнения
    22
    Пчеларски район
    враца
    Миналата година бях чел някъде че по маточниците може да се разбере дали кошера е в роево състояние или ще си сменя майката някои може ли да ми помогне.

  10. #160
    Почетен Автор
    Регистриран
    04.09.2012
    Мнения
    582
    Пчеларски район
    Община Враца
    Здравейте,

    Има го писано някъде, ама не се сещам. По спомен, когато сем. се готви за роене, залага много маточници, когато е за самосмяна са два три.

    Поздрави, Г. Георгиев

 

 
Страница 16 от 28 ПърваПърва ... 6141516171826 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •