Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 17 от 28 ПърваПърва ... 7151617181927 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 161 до 170 от общо 277

Тема: Маточници

  1. #161
    Наблюдател
    Регистриран
    04.08.2014
    Мнения
    22
    Пчеларски район
    враца
    Да благодаря и аз имах такъв спомен но да попитам.

  2. #162
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат на Гърдев не знам дали е вярно:
    Гърдев: -когато годината е ройлива, това означава,че ще е медоносна; -пчелите усещат няколко месеца напред каква ще е годината; -всяко унищожаване на заложени маточници не предотвратява роенето /залагат нови/. Ако втори път унищожиш маточници, майката снася и рояка излита.

  3. #163
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Имам една загадка
    Преди 2 дни сложих една ДБ рамка с основа.
    Вчера сложих 2 рамки с основи.

    Днес намирам 3 изградени рамки ПЪЛНИ от-до с яйца и личинки, а на всяка рамка в центъра захранен маточник.
    Почесвам се зад врата и тръгвам да търся майката. Намирам я на една от рамките, а пчелите я гонят и дърпат. Почесвам се отново и тръгвам да търся втора майка, но такава няма.
    В загадката се търси:
    Самосмяна ли ще правим?
    Тази майка по колко яйца снася на ден?
    Защо се държат агресивно към майката?
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  4. #164
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Дамян Дамянов Виж публикацията
    Имам една загадка Тази майка по колко яйца снася на ден?
    1рамка е около 9000 килиики
    3дних9000=27000хил.
    27000:3дни=9000
    за 1 ден 9хил.
    9000:24 часа=375килиики на час
    375:60минути=6,25 на минута
    снася на 10 секунди

    бих казал добра майка
    Този пост е редактиран от Дамян Дамянов; 29.05.2016 в 23:48. Причина: цитат

  5. #165
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    И аз преди 2 седмици се "чесах".Чудех се само една майка ли има в кошера при толкова яйца.И аз открих майката......След седмица,отворих да взема пило за отводка и......имаше поне 30-40 захранени свищеви маточници и такива по краищата на летвите,като роевите.Майка не открих.Направих отводки...Сигурен съм,че не съм затрил майката,но ми направи впечатление многото яйца,което може би е връзката с гибелта на майката.

  6. #166
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Дамянич, колко струва тоя маточник? Сигурно е доста скъп.
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  7. #167
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Цитат Първоначално публикувано от Дамян Дамянов Виж публикацията
    Имам една загадка
    Майката снася като за последно изтощава се и пчелите ще я убият или прогонят.Семейството може да пусне рояк ако се остави повече от един маточник.

  8. #168
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.06.2014
    Мнения
    466
    Пчеларски район
    гр Aприлци
    Цитат Първоначално публикувано от Дамян Дамянов Виж публикацията
    Имам една загадка
    Преди 2 дни сложих една ДБ рамка с основа.
    Вчера сложих 2 рамки с основи.

    Днес намирам 3 изградени рамки ПЪЛНИ от-до с яйца и личинки, а на всяка рамка в центъра захранен маточник.
    Почесвам се зад врата и тръгвам да търся майката. Намирам я на една от рамките, а пчелите я гонят и дърпат. Почесвам се отново и тръгвам да търся втора майка, но такава няма.
    В загадката се търси:
    Самосмяна ли ще правим?
    Тази майка по колко яйца снася на ден?
    Защо се държат агресивно към майката?
    Дамянич много актуално ! Преди десет дена ЛР 8 в първи корпус маточник изграден на 1/3 гравиран и аз радост, та радост ! След 5 дни пак си е така ! Днес във втория на една централна пак самосменен и само един запечатан ! Питата е новоизградена и е на едно излюпено пило ! Най интересното е ,че на 3 см. до маточника има отвор, все едно ,че преди дни съм взел от там маточник, ама не съм ! Иначе майката е от зелените и в двата корпуса има пило на 9 рамки ! Разликата е в това,че моята не я гонят а я черпят с амброзия !

  9. #169
    Потребител
    Регистриран
    30.12.2013
    Мнения
    83
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    И аз преди 2 седмици се "чесах".Чудех се само една майка ли има в кошера при толкова яйца.И аз открих майката......След седмица,отворих да взема пило за отводка и......имаше поне 30-40 захранени свищеви маточници и такива по краищата на летвите,като роевите.Майка не открих.Направих отводки...Сигурен съм,че не съм затрил майката,но ми направи впечатление многото яйца,което може би е връзката с гиб
    елта на майката.
    И при мен се случи същото с една от отводките ,излюпена майка на 7май оплодена към 24 преди 2дена отварям навсякаде яйца и свищеви маточници ,и се чудя кво се е случило

  10. #170
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    1рамка е около 9000 килиики
    3дних9000=27000хил.
    27000:3дни=9000
    за 1 ден 9хил.
    9000:24 часа=375килиики на час
    375:60минути=6,25 на минута
    снася на 10 секунди

    бих казал добра майка
    ...
    Дори да не са 9000, а 6000 пак са много. Ще ги снимам след няколко дни, вече запечатани(надявам се).

    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    И аз преди 2 седмици се "чесах".Чудех се само една майка ли има в кошера при толкова яйца.И аз открих майката......След седмица,отворих да взема пило за отводка и......имаше поне 30-40 захранени свищеви маточници и такива по краищата на летвите,като роевите.Майка не открих.Направих отводки...Сигурен съм,че не съм затрил майката,но ми направи впечатление многото яйца,което може би е връзката с гибелта на майката.
    При мен е само по един на пита. Изглежда, че майката е наснесла върху основата, а пчелите са я изградили и са си харесали по едно яйце за маточник. Не съм затрил майката, все пак я намерих. Явно причината е друга, а маточниците са нещо между свищеви и самосмяна. Не искам да ги отварям няколко дни.

    Цитат Първоначално публикувано от бат тянко Виж публикацията
    Дамянич, колко струва тоя маточник? Сигурно е доста скъп.
    Да, на мен ще ми струва няколко разходки специално за този кошер.

    Цитат Първоначално публикувано от радо Виж публикацията
    Майката снася като за последно изтощава се и пчелите ще я убият или прогонят.Семейството може да пусне рояк ако се остави повече от един маточник.
    Те само да ги запечатат...аз ще се погрижа за останалото

    Цитат Първоначално публикувано от Ivan Mankov Виж публикацията
    Дамянич много актуално ! Преди десет дена ЛР 8 в първи корпус маточник изграден на 1/3 гравиран и аз радост, та радост ! След 5 дни пак си е така ! Днес във втория на една централна пак самосменен и само един запечатан ! Питата е новоизградена и е на едно излюпено пило ! Най интересното е ,че на 3 см. до маточника има отвор, все едно ,че преди дни съм взел от там маточник, ама не съм ! Иначе майката е от зелените и в двата корпуса има пило на 9 рамки ! Разликата е в това,че моята не я гонят а я черпят с амброзия !
    Изобщо не е отглеждано пило в моите. Направо на основа кълве
    Явно нещо не и харесват, ще видим дали няма да я убият. Ако изкарам маточници и майката оцелее, ще пусна тото. Природата ми го дава наготово, аз защо да се дърпам. Маточник в центъра на пилото - ГОТОВА ОТВОДКА

    Цитат Първоначално публикувано от Gavazov Виж публикацията
    И при мен се случи същото с една от отводките ,излюпена майка на 7май оплодена към 24 преди 2дена отварям навсякаде яйца и свищеви маточници ,и се чудя кво се е случило
    Както ми трябват маточници, много ще им се зарадвам
    Майка отгледана от яйце...как да я наречеш свищева?!?!
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

 

 
Страница 17 от 28 ПърваПърва ... 7151617181927 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •