Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 28 от 28 ПърваПърва ... 18262728
Резултати от 271 до 277 от общо 277

Тема: Маточници

  1. #271
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от mici-92 Виж публикацията
    Ех!Не ме слушай,на клиповете не се виждаш.Пълен отбой!
    Правилно ти казва Друмев - да не го слушаш и така направи, поне докато се научи кое как за себе си и след това да дава акъл.
    В кошера можеш да ровиш по 5 пъти на ден. Важно е да извличаш информация която те интересува и да действаш своевременно. Иначе даскали като Друмев бол. И друго което ще ти кажа - научи се да работиш с твоя акъл, а не да се надяваш, че някой ще ти каже какво точно да направиш. Това може да не отговаря на твоите условия и всичко да замине по дяволите. Когато сам достигнеш до дадения резултат е най сладко, а и дълго се помни. Така се става майстор. Иначе се става фартуна /хала, буря/ като Друмев. Всичко знае, всичко може - да живее брата.
    Иначе вече имаш майка в кошера.

  2. #272
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Правилно ти казва Друмев - да не го слушаш и така направи, поне докато се научи кое как за себе си и след това да дава акъл.
    В кошера можеш да ровиш по 5 пъти на ден. Важно е да извличаш информация която те интересува и да действаш своевременно. Иначе даскали като Друмев бол. И друго което ще ти кажа - научи се да работиш с твоя акъл, а не да се надяваш, че някой ще ти каже какво точно да направиш. Това може да не отговаря на твоите условия и всичко да замине по дяволите. Когато сам достигнеш до дадения резултат е най сладко, а и дълго се помни. Така се става майстор. Иначе се става фартуна /хала, буря/ като Друмев. Всичко знае, всичко може - да живее брата.
    Иначе вече имаш майка в кошера.

    Аз ще се науча да съм пчелар ако стане и след 100 години и тогава ще ви гледам сеира.Уча се от немането не от имането.
    п.п.Толкова са ми знанията толкова ми е помоща.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  3. #273
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    722
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от mici-92 Виж публикацията
    Продължавам да питам,като се надявам някой да ми отговори. Отводка направена на 21.06.с еднодневно пило около обяд.На 25.06 по обяд маточниците отворени,ларвата добре запълнила дъното и на 07.07 около 10 часа,маточниците разрушени.На мястото на единия маточник имаше скупчени пчели,но майка не видях.След като ми се скарате,че не трябваше да отварям кошера,а да ги оставя на спокойствие, моля да ми отговорите, може ли да се надявам на нормално излюпена майка?
    Предполагам, че си направил отводката силничка, щом ще отглежда майка. Гледай календара и смятай! На 25.06 маточниците още са отворени, да кажем, максимум 7 дни от снасянето. Още 9 дни до люпене - най рано на 04.07 очакваме първата майка. Днес сме 07.07. . Нормално е да гризне конкуренцията. Хубаво си погледнал. Лошо е че не си видял това за което си погледнал. Като си видял прогризани, потърси ли правилно излюпения? Както и да е, имаш повод да изчакаш. Аз бих погледнал след седмица. Ако има възможност им приготви рамка с малко пило/яйца и съчетай прегледа с добавяне на рамката. Ще им свърши работа(контрола за майка или просто подсилване), а и ти ще си отговориш на евентуални чуденки. Ако е скапано времето, ще и трябват още дни, а и е добре да имат с какво да я хранят. Пипай внимателно. Неоплодените са малки и бързи. Успех.

  4. #274
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от mici-92 Виж публикацията
    Продължавам да питам,като се надявам някой да ми отговори. Отводка направена на 21.06.с еднодневно пило около обяд.На 25.06 по обяд маточниците отворени,ларвата добре запълнила дъното и на 07.07 около 10 часа,маточниците разрушени.На мястото на единия маточник имаше скупчени пчели,но майка не видях.След като ми се скарате,че не трябваше да отварям кошера,а да ги оставя на спокойствие, моля да ми отговорите, може ли да се надявам на нормално излюпена майка?
    Оставам с впечатлението, че постоянно ги ровиш и им търсиш кусури, а щом търсиш няма как да не намериш.

  5. #275
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.12.2017
    Мнения
    601
    Пчеларски район
    Кирково .Кърджали
    Колко дни преди излюпването на майката,е най добре да се придава маточника и защо?

  6. #276
    Почетен Автор
    Регистриран
    02.02.2015
    Мнения
    666
    Цитат Първоначално публикувано от mici-92 Виж публикацията
    Колко дни преди излюпването на майката,е най добре да се придава маточника и защо?
    Масовата практика е да се придават на 10тия ден след пренасянето(12-24ч ларва)
    Не можеш да седиш в твоя ъгъл на гората, чакайки другите да дойдат при теб. Понякога трябва ти да ходиш при тях. - Мечо Пух

  7. #277
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Цитат Първоначално публикувано от mici-92 Виж публикацията
    Колко дни преди излюпването на майката,е най добре да се придава маточника и защо?
    Между 9 и 14 ден след снасянето на яйцето, не е желателно маточниците да се докосват, тъй като тогава се оформят вътрешните системи на бъдещата майка (или нещо такова беше, не си спомням точно), така че най доброто време за придаване на маточиници е на 14 и 15 ден (15 ден е малко рисковано!) след снасянето на яйцето.

 

 
Страница 28 от 28 ПърваПърва ... 18262728

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 6 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 6 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •