Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 12 от 28 ПърваПърва ... 2101112131422 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 111 до 120 от общо 277

Тема: Маточници

  1. #111
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Днес попаднах на една интересна статия за това как се придават маточници на семействата така, щото пчелите работнички дори и да искат, да не могат да убият майката. Идеята е много проста и поне за мене е новост, за която досега не знаех.

    Накратко - когато се придаде чужд маточник на семейство или отводка, понякога пчелите не искат да го приемат. Процента на неприетите маточници може да достигне до 20% или дори до 30%. Пчелите прогризват маточника отстрани (никога отдолу) и убиват неизлюпената майка. Автора на статията практикува завиване на маточниците отстрани със станиол. Според него това спасява маточника от прогризване. Отдолу маточника не е защитен, но според статията долната страна на маточника е просмукана от феромоните на неизлюпената майка, и те се явяват като защитна стена. Това пречи на пчелите да прогризат долната страна, и по този начин на практика се гарантира едва ли не 100%-ово приемане на маточника и спокойно излюпване на майката.

    Ако в кошера има други маточници, вече не е необходимо те да се унищожават. Новоизлюпената майка сама ще се погрижи за това. Ако всичко това е вярно, то тогава наистина вече имаме инструмент за повишаване на процента на приетите маточници, и освен това си спестяваме доста пчеларски труд (търсене и унищожаване на маточници). Просто трябва да завием едно станиолче, да придадем маточника и това е всичко.

    На снимката автора завива станиолчета още преди да нареди маточниците в преносната кутия, която кутия освен всичко друго има подгряване и терморегулатор, което позволява маточниците да се транспотрират на далеко без никаква опасност за майките в тях. Става въпрос за маточници в последния ден от тяхното развитие.

    http://hopesayglebefarm.blogspot.bg/...n-transit.html

  2. #112
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Днес попаднах на една интересна статия за това как се придават маточници на семействата така, щото пчелите работнички дори и да искат, да не могат да убият майката. Идеята е много проста и поне за мене е новост, за която досега не знаех.
    Аз използвам хартиено тиксо.Правя отводката и веднага слагам маточника без да чакам 2-3 часа.

  3. #113
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от радо Виж публикацията
    Аз използвам хартиено тиксо.Правя отводката и веднага слагам маточника без да чакам 2-3 часа.
    За работа в един пчелин няма нужда от такава транспортна кутия, но при майкопроизводителите тя е много важна, а не съм сигурен дали въобще използват нещо подобно. При майкопроизводителите обикновенно отглеждачите са в един пчелин, а оплодните сандъчета и бащините семейства са в друг пчели, който го наричат ИЗОЛИРАН ОПЛОДЕН ПУНКТ. Та преноса на маточници до този оплоден пункт изисква точно такава специализирана кутия с терморегулатор и захранване от запалката на колата.

    Завиването със станиол определено също е полезно, и ако го знаех по-рано, сигурно щях да имам доста по-висок процент на приемане на маточниците.

    За следващата година съм планирал създаването на огромно количество маточници - буквално по 500 или дори по 800 на ден. Целта е да не ги икономисвам. Когато правя отводки, профилактично ще слагам маточник и на основното семейство, защото тази година загубих част от основните си семейства по причина неволно пренасяне на майката в някоя от отводките. Случва се в 2-3% от случаите, но боли когато осакатиш силно семейство, оставяйки го без майка.

  4. #114
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.04.2015
    Мнения
    340
    Преди време бях чел за подобна техника, но човека използваше анкерпласт. И по спомен лепеше маточниците в отглеждачите в случай, че някоя майка се излюпи по-рано да не унищожи другите.

  5. #115
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Днес попаднах на една интересна статия за това как се придават маточници на семействата така, щото пчелите работнички дори и да искат, да не могат да убият майката. Идеята е много проста и поне за мене е новост, за която досега не знаех.
    Аз използвам за тази цел така наречената от мен и донякъде измислена от мен ГОЛА КЛЕТКА.

  6. #116
    Акакво ще кажете за това- http://pchelar.com/node/834 !?
    Този пост е редактиран от scutellator; 13.11.2015 в 18:59.

  7. #117
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Димо Караангелов Виж публикацията
    Акакво ще кажете за тнова-http://pchelar.com/node/834 !?
    Ще кажем, че не се отваря.

  8. #118
    Потребител
    Регистриран
    06.11.2015
    Мнения
    55
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    ...Ако в кошера има други маточници, вече не е необходимо те да се унищожават. Новоизлюпената майка сама ще се погрижи за това....
    Това схващане съществува и според мен е грешно. Маточниците биват унищожени от пчелите. Пчелите дори унищожават едни маточници и оставят други. Определено извършват подбор. Когато излезе майка унищожават всички останали маточници. Ако това всичкото е истина/вярно то правилото на 4-ти/5-ти ден е безмислено.

  9. #119
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Накратко - когато се придаде чужд маточник на семейство или отводка, понякога пчелите не искат да го приемат. Процента на неприетите маточници може да достигне до 20% или дори до 30%. Пчелите прогризват маточника отстрани (никога отдолу) и убиват неизлюпената майка. Автора на статията практикува завиване на маточниците отстрани със станиол. Според него това спасява маточника от прогризване. Отдолу маточника не е защитен, но според статията долната страна на маточника е просмукана от феромоните на неизлюпената майка, и те се явяват като защитна стена. Това пречи на пчелите да прогризат долната страна, и по този начин на практика се гарантира едва ли не 100%-ово приемане на маточника и спокойно излюпване на майката.

    Ако в кошера има други маточници, вече не е необходимо те да се унищожават. Новоизлюпената майка сама ще се погрижи за това. Ако всичко това е вярно, то тогава наистина вече имаме инструмент за повишаване на процента на приетите маточници,
    Маточника се приема на 100 % и майката се излюпва, но дали ще я приемат при наличието на заложени собствени маточници дори на един ден няма никаква гаранция всичко зависи от самата майка особено ако говорим за силно семейство . Винаги когато пчелите искат да унищожат маточник го прегризват от страни затова обвиването има ефект.

  10. #120
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.01.2012
    Мнения
    267
    Пчеларски район
    Шумен
    Да попитам Радо , при обвиването на маточника с хартиено тиксо не се ли случва да прегризат тиксото,при станиола няма как да се случи,но пък е по твърд ,предполагам и по неудобен за работа.

 

 
Страница 12 от 28 ПърваПърва ... 2101112131422 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •