Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 5 от 28 ПърваПърва ... 3456715 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 41 до 50 от общо 277

Тема: Маточници

  1. #41
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    Принципа е запазва, но в твоя случай майката отново залага, а при Ангел - не.
    Освен,че залага продължава да осеменява и по този начин задържа-ангажира повече пчели в кошера вместо да събират акация и е възможно при повторното залагане на маточници,самосмяната да прерасне в ....

  2. #42
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    Освен,че залага продължава да осеменява и по този начин задържа-ангажира повече пчели в кошера вместо да събират акация и е възможно при повторното залагане на маточници,самосмяната да прерасне в ....
    Точно това исках да кажа, че остава и залага отново. В случая нищо не се променя, а в другия случай всичко привършва. Другото което е, че и да я няма майката пчелите отново са ангажирани. Защо? Защото има още пило което трябва да се захранва, новата майка и предстои да се излюпи, което ще отнеме 10-12 дни до оплождането и започването и да снася.

  3. #43
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.04.2015
    Мнения
    340
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Третират с КУМАФОС!!!!!!
    Колеги , какво знаете за въздействието КУМАФОС. На мен пролетта две семейства ми излязоха търтовки и се съмнявам, че причината може да е лентите SUPERSTRIPS, с които третирах есента, но не съм 100% убеден. Едното беше отводка и не ме е много яд, но другото семейство беше най-добрия ми кошер и даже исках тази година да си произведа майки от него. Съмнявам се, че може да са си направили самосмяна и новите майки да са се развили, когато е имало ленти вътре. Сложих ги още края на юли месец защото семействата бяха много опаразитени.

    На самите Суперстрипс не пише абсолютно нищо като предупреждение. (Няма и указание на български, което е противозаконно). В сайта на Bayer, които продават ленти на базата на КУМАФОС само пише "да не се ползва при майкопроизводство", но нищо конкретно. Също така пише да се извадят от кошера две седмици преди събиране на стоков мед (за консумация), а на сръбските ленти и това не е упоменато. В интернет също така намерих някакъв мижав сайт на фирмата производител в който няма абсолютно никаква информация.

    Та това което ме интересува е как повлиява препарата майките.
    а) майката изобщо не пронася.
    б) пронася но е некачествена и спира след кратко време.
    в) може и да излезе хубава майка, но е въпрос на късмет

  4. #44
    Потребител
    Регистриран
    31.05.2015
    Мнения
    54
    Пчеларски район
    Родопите
    Здравейте колеги ! Аз съм нов и това ми е първия пост.....
    Да се представя накратко: занимавам се с пчеларство от близо година ..... Завършил съм в АУ Пловдив със специалност зоо инжинер преди 4 години ... Преподавател по пчеларство ми беше доцента и прецедател на сдружението Пламен Петров . Но от тогава до сега позабравих доста от наученото поради това че не съм ползвал знанията си.... и т.н
    Преди 2 дни направих първата си отводка като в нея поставих 2 запечатани маточника ..... и т.н. .....Та имам един въпрос към вас надявам се колегите с по добър опит от мен да ми помогнат.....
    Семейството от което взех маточниците , питите с пило и пчели остана с 7 рамки на които останаха и няколко незапечатани маточници .... Въпроса ми е както да правя с тях да ги оставя ли или да ги унищожа ? .... дали е възможно семейството да се рой ?
    Благодаря предварително на отзовалите се

  5. #45
    Потребител
    Регистриран
    28.02.2013
    Мнения
    50
    Пчеларски район
    Русе
    виж колко на брой са маточниците и каде са разположени и ще разбереш какви са ако са по края на питата е рой ако са на питата и са добри едри значи не са роеви според мен е така другите колеги да кажат

  6. #46
    Потребител
    Регистриран
    31.05.2015
    Мнения
    54
    Пчеларски район
    Родопите
    мисля че са около 4- 5 за сега и са в долния край на питите ..... мисля утре да отида да видя какво става , но се чудя дали да ги оставя или да ги разруша

  7. #47
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от bobi_cz Виж публикацията
    мисля че са около 4- 5 за сега и са в долния край на питите ..... мисля утре да отида да видя какво става , но се чудя дали да ги оставя или да ги разруша
    Остави само един. Другите за резерва ли ги слагаш? Ще се рои, ако са повече.

  8. #48
    Потребител
    Регистриран
    31.05.2015
    Мнения
    54
    Пчеларски район
    Родопите
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    Остави само един. Другите за резерва ли ги слагаш? Ще се рои, ако са повече.
    другите ги сложих за отводка в последствие да я развия до силно семейство ...... а защо само един да оставя ..... а след като ги разделих и и разширих пространството пак ли може да се рои при наличие на маточници

  9. #49
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от bobi_cz Виж публикацията
    другите ги сложих за отводка в последствие да я развия до силно семейство ...... а защо само един да оставя ..... а след като ги разделих и и разширих пространството пак ли може да се рои при наличие на маточници
    Когато има повече маточници, които са от яйца снесени по едно и също време ще се излюпят и по едно и също време. В този случай се получава рой. Майките избягват да влизат в двубой и единствения начин е бягство - в случая рой. Пространството в случая не играе роля.

  10. #50
    Потребител
    Регистриран
    31.05.2015
    Мнения
    54
    Пчеларски район
    Родопите
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    Когато има повече маточници, които са от яйца снесени по едно и също време ще се излюпят и по едно и също време. В този случай се получава рой. Майките избягват да влизат в двубой и единствения начин е бягство - в случая рой. Пространството в случая не играе роля.
    следователно е най - добре да ги унищожа ..... а колкото до маточниците не мисля че бяха запечатани по едно и също време ..... първо имаше един , после се появи още един .... като видях че правят и още но не бяха запечатани... и всичките са в долния край на рамките

    благодаря за отговорите

 

 
Страница 5 от 28 ПърваПърва ... 3456715 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •