Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 28 ПърваПърва ... 2345614 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 277

Тема: Маточници

  1. #31
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Всичко зависи от конкретния майкопроизводител, отводкопроизводител или пчелар. Ако той е тарикат и мошенник, от него могат да се очакват всякакви измами във всичко, до което се докосне или което вземе да го прави (произвежда). Тарикат и мошенник в едно нещо вече е сигурно доказателство, че дадения човек е тарикат и мошеник и във всичко останало. Просто така работи болната психика, а тя не подлежи на излекуване.

    Към днешна дата имам доказателства за тарикатлък и мошенгия от страна на доцента, както и на още няколко човека от неговото обкръжение. На тези хора вече не може да им се вярва и от тях могат да се очакват всякакви мошеничества във всяка една област от живота и бизнеса. За мене си вече твърдо съм си решил, пък и го препоръчвам и на вас - стойте по-далеко от такива хора и гледайте да си нямате никакво вземане-даване с тях, защото това рано или късно ще ви излезе през носа.

  2. #32
    Цитат Първоначално публикувано от мухозол Виж публикацията
    Един малак въпрос .Защо преди години маркирахме майките с 3 цвята а сега 5 ???
    Защото тогава се маркираха по българския "стандарт", а сега по общоприет световен такъв.

  3. #33
    Почетен Автор
    Регистриран
    06.05.2015
    Мнения
    538
    Пчеларски район
    с.Дебнево,общ.Троян,обл.Ловеч

    Маточник

    Здравейте,колеги!
    Вчера при преглед на едно от силните ми семейства ,на което сложих магазин,забелязах маточник пред излюпване.Огледах всички плодникови пити ,но втори маточник нямаше.Изтълкувах го,че е самосмяна,но дали ми е правилно тълкуванието според вас?Семейството е силно,но забелязах,че има доста търтеи и търтеево пило,което разруших.Индикация ли е това,че майката е стара?
    Има ли някакви външни белези ,по които да позная ,че една майка е стара?Четох за метода с маркирането на майките с различни цветове от различните години,но към момента не съм го практикувал.

    Предварително благодаря за мненията,колеги!

  4. #34
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Аз бих направил следното:

    1. Дърпам една отводка от семейството и слагам в нея маточника. Отводката стои непосредствено до кошера (или върху него).
    2. До началото на юлската паша (слънчогледа) за това семейство вече снасят 2 майки
    3. Малко преди началото на пашата обединявам отводката със семейството

    Крайния резултат:
    1. Силно семейство за главната паша, защото за него са работили 2 майки
    2. Силно семейство за зимата поради същата причина
    3. Подтискане на роевото настоение сега (защото отслабваме основното семейство и му даваме ВО за градеж)
    4. Автоматична подмяна на майката с по-добрата от двете (това ще го решат пчелите по време на обединението)

  5. #35
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Точно сега бих дръпнал майката във отводка,а маточника във основното семейство.

  6. #36
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Може и така - базовия принцип за паралелна работа на 2 майки вместо 1 пак се спазва. Приемането на майката и маточника и в двете семейства е гарантирано, защото това са си негови собствени. Въпроса с роенето отпада, ако вече няма майка в основното семейство.

  7. #37
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Може и така - базовия принцип за паралелна работа на 2 майки вместо 1 пак се спазва.
    Принципа е запазва, но в твоя случай майката отново залага, а при Ангел - не.

  8. #38
    Почетен Автор
    Регистриран
    06.05.2015
    Мнения
    538
    Пчеларски район
    с.Дебнево,общ.Троян,обл.Ловеч
    Благодаря Ви за хубавите мнения.Мисля,че и при двата варианта няма да сбъркам(мнението на Mateev и това на Ангел Йосифов).И без това имам намерение да увеличавам семействата , а това е добър шанс.
    Но пак да попитам ,има ли начин да се познае старата от младата майка по външни белези?

  9. #39
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Христо Димитров Виж публикацията
    Благодаря Ви за хубавите мнения.Мисля,че и при двата варианта няма да сбъркам(мнението на Mateev и това).И без това имам намерение да увеличавам семействата , а това е добър шанс.
    Но пак да попитам ,има ли начин да се познае старата от младата майка по външни белези?
    За по - опитни може.

  10. #40
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Христо Димитров Виж публикацията
    Благодаря Ви за хубавите мнения.Мисля,че и при двата варианта няма да сбъркам(мнението на Mateev и това на Ангел Йосифов).И без това имам намерение да увеличавам семействата , а това е добър шанс.
    Но пак да попитам ,има ли начин да се познае старата от младата майка по външни белези?
    Това не е шанс за увеличаване на семействата. Това е шанс за получаване на силно семейство за главната паша.

    Виж ако семейството беше изпаднало в роево настроение и беше направило много маточници, тогава вече можеше да го разфасоваш на няколко отводки, които до август имат шанс да станат силни семейства за зимата.

    В твоя случай идеята е да спасиш семейството, да получиш много мед от слънчогледа, и да влезеш в зимата със силно семейство, което следващата пролет ще е готово да усвои дори и рапицата. И разбира се - да си смениш майката с по-добрата от двете. Ако този номер с ранната отводка и после обединение го правиш всяка една година, винаги ще имаш хубави майки, силни семейства и много мед.

    Аз дори го правя този номер в по-тежкия му вариант - дърпане на 2 отводки (но това е възможно само при ЛР). Така ми остава отводка и за покриване на зимната смъртност, дори и за известно разширение. Освен това номера с дърпането на отводки помага за изравняване на всички семейства в пчелина - от някое вземам 1 пита с пило, от други 2, 3 или дори 4.

    Недостатък на метода е жертване на акациевата паша, но тя се случва много рядко.

 

 
Страница 4 от 28 ПърваПърва ... 2345614 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •