Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 28 ПърваПърва 123412 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 277

Тема: Маточници

  1. #11
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.07.2011
    Мнения
    473
    По мои изчисления майката трябва да излети за брачен полет към 20 април
    Така че има време а и се надявам да има сватба, окуражава ме и поста на matudja. Има време ще пиша за резултата.
    Този пост е редактиран от Пламен Керчев; 03.04.2015 в 13:47.

  2. #12
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от Пламен Керчев Виж публикацията
    По мои изчисления майлата трябва да излети за брачен полет към 20 април
    Така че има време а и се надявам да има сватба, окуражава ме и поста на matudja. Има време ще пиша за резултата.
    Ако търтея идва от семейство с акарицид в кошера, то пиши го, че стреля с халосни.
    Хората още не са махнали лентичките, а чакаме качествен мъжкар.
    Това в кръга на шегата
    Миналата година имам майки снесени около 01.04 и оплодени да кажем след 20.04. Да кажем, че съвпадат горе-долу с това което ти очакваш.
    Представиха се горе-долу добре, но имам по-голяма зимна смъртност при тези семейства(по-голяма от късните слаби отводки).
    Може да е от акара, може да е и от нещо друго, но това е което съм видял с очите си.(не е меродавно)

    Най-добрите ми майки са от Юни-Юли месец, но ако са решили, че сега трябва да правят майки, то няма да ги спра.

    Успех, дано всичко мине гладко
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  3. #13
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Търтеите от търтовки си имат орехчета с материал в тях.Могат да оплодят майка ,значи и летят добре.Друг е въпроса ,както писа колегата дали ще се напълнят тръбичките на мамата.Колеги пишат за пронесли майки през март.Да , само после да пишат по колко снасят и до кога.При мен майка оплодена април ,винаги е била -гола вода.
    От миналата година имам майка оплодена началото на март. На 10 март имаше една педя пило. Застигна останалите и се представи добре. Сега в момента е в един от кошерите, който по нищо не се различава в развитието си от другите, дори мисля, че е и по - добре от някои летни. Както писах по горе - важен е жребеца.

  4. #14
    Наблюдател
    Регистриран
    22.03.2015
    Мнения
    8

    МАТОЧНИЦИ

    Здравейте,преди 8 дена направих четири отводки,но нямах възможност на третият-четвъртият ден да отида да ги прегледам и да унищожа запечатаните маточници и да оставя само незапечатаните!Сега ме притеснява какви майки ще излязат!?Има ли начин малко преди да излязат майките,да разбера кои са от три дневни ларви за да ги унищожа евентуално,накратко как да избера най-качествената и да оставя само този маточник?Предварително благодаря на всички колеги за вниманието и отговорите?

  5. #15
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от vito Виж публикацията
    Здравейте,преди 8 дена направих четири отводки,но нямах възможност на третият-четвъртият ден да отида да ги прегледам и да унищожа запечатаните маточници и да оставя само незапечатаните!Сега ме притеснява какви майки ще излязат!?Има ли начин малко преди да излязат майките,да разбера кои са от три дневни ларви за да ги унищожа евентуално,накратко как да избера най-качествената и да оставя само този маточник?Предварително благодаря на всички колеги за вниманието и отговорите?
    Чел съм мнение ,че пчелите сами избират вярната майка. В такъв случай аз избирам два по-едри маточника ,добре изглеждащи ,другите разрушавам.Имал съм свищеви майки по-добри от купешките .

  6. #16
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.04.2013
    Мнения
    774
    Пчеларски район
    Варна
    И аз смятам , че в твоя случай размера има значение . Според мен тези които са от по-стари ларви са по -дребни . Остави най-едрите и ако на тринайстия ден от правенето на отводката не са излюпени , значи си улучил .

  7. #17
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от vito Виж публикацията
    Здравейте,преди 8 дена направих четири отводки,но нямах възможност на третият-четвъртият ден да отида да ги прегледам и да унищожа запечатаните маточници и да оставя само незапечатаните!Сега ме притеснява какви майки ще излязат!?Има ли начин малко преди да излязат майките,да разбера кои са от три дневни ларви за да ги унищожа евентуално,накратко как да избера най-качествената и да оставя само този маточник?Предварително благодаря на всички колеги за вниманието и отговорите?
    Нямаш никакъв проблем, пчелите ще се оправят сами. Това с чистенето на маточници на 4ти ден на няколко места прочетох, че го отричат. Имам една свещева майка която беше за заместване ако се наложи а тя разви супер кошер и в момента като видиш как реди пилото ти пълни душата а е една запетайка.

  8. #18
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Нямаш никакъв проблем, пчелите ще се оправят сами. Това с чистенето на маточници на 4ти ден на няколко места прочетох, че го отричат. Имам една свещева майка която беше за заместване ако се наложи а тя разви супер кошер и в момента като видиш как реди пилото ти пълни душата а е една запетайка.
    Къде го чете? Ако е вярно майкопроизводителите ще ползват тридневни ларви ,да им стават по-бързо майките.Е май ще си паля старите книги.

  9. #19
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Къде го чете? Ако е вярно майкопроизводителите ще ползват тридневни ларви ,да им стават по-бързо майките.Е май ще си паля старите книги.
    Миналата година по това време преди да правя отводките се рових из нета и четох информация по темата. ch.atanasov никъде не съм писал, че 3 - дневните ларви стават по добри майки а написах, че пчелите сами преценяват коя е най добрата майка и човек ако изрязва маточници (меша им се в работите) може да унищожи най добрия. Аз маточници не изрязвам и миналата година от 30 отводки само само 3 майки бяха калпави и ги убих а останалите в момента така са развили семействата че неможе да кажеш че са били отводки миналата година.

    П.С. Въобще не знаем майко производителите какво правят та да излезнат такива лоши майки.

  10. #20
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Миналата година по това време преди да правя отводките се рових из нета и четох информация по темата. ch.atanasov никъде не съм писал, че 3 - дневните ларви стават по добри майки а написах, че пчелите сами преценяват коя е най добрата майка и човек ако изрязва маточници (меша им се в работите) може да унищожи най добрия. Аз маточници не изрязвам и миналата година от 30 отводки само само 3 майки бяха калпави и ги убих а останалите в момента така са развили семействата че неможе да кажеш че са били отводки миналата година.

    П.С. Въобще не знаем майко производителите какво правят та да излезнат такива лоши майки.
    Е не се впрягай.За тридневните ларви ,логиката е такава.Когато семейството остане без майка ,бърза да си произведе и залага маточници от ларви на различна възраст.Научно се приема ,че ларвата трябва да бъде на възраст не повече от 12ч.,за да се отгледа качествена майка.Затова и се прави разрушаване на първите запечатани маточници.Може и да греша ,но май това пише в моите книги.

 

 
Страница 2 от 28 ПърваПърва 123412 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •