Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 13 от 28 ПърваПърва ... 3111213141523 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 121 до 130 от общо 277

Тема: Маточници

  1. #121
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.06.2014
    Мнения
    466
    Пчеларски район
    гр Aприлци
    Супер идея ! Ще бъде изпробвана следващия сезон . Малките и елементарни неща ,са гениалните !!!!!

  2. #122
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    В моята практика не помня случай ,да сложа зрял маточник в семейство без майка или отводка и да бъде унищожен.Наличните свищеви маточници биват унищожени от по-рано излюпената майка /от придадения маточник/ .Не помня къде съм го чел ,но пчелите не унищожават маточници ,освен може би при прекратяване на роене.

  3. #123
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Цитат Първоначално публикувано от krasimir00 Виж публикацията
    Да попитам Радо , при обвиването на маточника с хартиено тиксо не се ли случва да прегризат тиксото,при станиола няма как да се случи,но пък е по твърд ,предполагам и по неудобен за работа.
    Маточника е вече зрял тоест майката е тъмна и на следващия ден се излюпва и пчелите не успяват да го прегризат.

  4. #124
    Заслужил Автор
    Регистриран
    10.10.2011
    Мнения
    337
    Пчеларски район
    общ. Братя Даскалови
    Цитат Първоначално публикувано от радо Виж публикацията
    Аз използвам хартиено тиксо.Правя отводката и веднага слагам маточника без да чакам 2-3 часа.
    Аз също и работи безпроблемно!

  5. #125
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Димо Караангелов Виж публикацията
    Акакво ще кажете за тнова-http://pchelar.com/node/834
    Използването на пластмасови клетки или решетки не е за препоръчване. Проблемът при тях е, че пчелите не успяват добре да затоплят маточника, защото са отдалечени от него на няколко милиметра. Крайният резултат е некачествени майки, ако са се излюпили в централната част на кошера (все пак там е по-топло от издигащия се топъл въздух) и умрели майки от периферните маточници. Виждал съм такива умрели майки, затворени в пластмасова клетка, но не съм се замислял защо се е случило това. Сега вече знам.

    Това със станиола според мене е най-добро. Алуминия е добър топлопроводник и не влошава температурния режим на майките. В същото време е много по-труден за прогризване от хартиено тиксо например. Самото хартиено тиксо или анкерпласт (ако някой го използва) се явяват лоши проводници на топлина, и влошават температурния режим. Алуминиевия станиол ми изглежда възможно най-доброто решение и догодина наистина ще го пробвам и евентуално ще започна да го използвам масово.

  6. #126
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от радо Виж публикацията
    Маточника се приема на 100 % и майката се излюпва, но дали ще я приемат при наличието на заложени собствени маточници дори на един ден няма никаква гаранция всичко зависи от самата майка особено ако говорим за силно семейство . Винаги когато пчелите искат да унищожат маточник го прегризват от страни затова обвиването има ефект.
    При излюпването си майката излиза заедно с феромоните си. Нещо повече - върха на маточника излъчва феромони още преди излюпването на майката. Та тези феромони би трябвало да спасят майката от убиване. Най-малкото силно ще се вдигне вероятноста за приемане на майката.

  7. #127
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Използването на пластмасови клетки или решетки не е за препоръчване. Проблемът при тях е, че пчелите не успяват добре да затоплят маточника, защото са отдалечени от него на няколко милиметра. Крайният резултат е некачествени майки, ако са се излюпили в централната част на кошера (все пак там е по-топло от издигащия се топъл въздух) и умрели майки от периферните маточници. Виждал съм такива умрели майки, затворени в пластмасова клетка, но не съм се замислял защо се е случило това. Сега вече знам.
    Ако клетката се слага предпоследния ден преди излюпване на майката,а не веднага след запечатването на маточника не виждам проблем.Маточника може да простине, когато е сложен в отводката и пчелите са малко и разпръснати,може и да не е поставен на подходящото място .......

  8. #128
    Почетен Автор
    Регистриран
    03.05.2011
    Мнения
    766
    Пчеларски район
    Царево
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    При излюпването си майката излиза заедно с феромоните си. Нещо повече - върха на маточника излъчва феромони още преди излюпването на майката. Та тези феромони би трябвало да спасят майката от убиване. Най-малкото силно ще се вдигне вероятноста за приемане на майката.
    Ами нека това е приоритета на асоциацията -феромоните, а не станиола,ако разбра какво имам на предвид.
    Знам доста неща,но и доста ПОВЕЧЕ искам да науча!!!

  9. #129
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от радо Виж публикацията
    Ако клетката се слага предпоследния ден преди излюпване на майката,а не веднага след запечатването на маточника не виждам проблем.Маточника може да простине, когато е сложен в отводката и пчелите са малко и разпръснати,може и да не е поставен на подходящото място .......
    Някои пчелари се изкушват да ги слагат по-рано. Причините са две:
    1. Опасяват се да не са прехвърлили личинка на 2 дена, която ще се излюпи по-рано и ще прогризе останалите маточници.
    2. При силна паша пчелите започват да градят далаци върху маточниците, и така убиват майките.

    И при двата случая човек се изкушава да сложи клетката по-рано, но така си вкарва автогол. Знам го това, защото аз също съм я допускал тази грешка.

  10. #130
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Някои пчелари се изкушват да ги слагат по-рано. Причините са две:
    2. При силна паша пчелите започват да градят далаци върху маточниците, и така убиват майките.
    При тази причина нямаш друг избор ако искаш да имаш маточници,майки на точно определена дата.

 

 
Страница 13 от 28 ПърваПърва ... 3111213141523 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •