Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 11 от 28 ПърваПърва ... 91011121321 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 101 до 110 от общо 277

Тема: Маточници

  1. #101
    Потребител
    Регистриран
    30.01.2015
    Мнения
    52
    Пчеларски район
    Обл.Монтана; общ. Лом
    Причината е, че отводките са направени с малко млади пчели и маточниците са простудени.

  2. #102
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    По-добре е първо да четеш и после да работиш отколкото, първо да работиш и после да четеш как да оправиш "работата".
    Д-р Станчо Георгиев "Производство на пчелно млечице и пчелни майки".Само със 6лв. вложени в обучение ще спечелиш доста качествени майки. http://www.helikon.bg/author/Д-р%20С...иев_14480/
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  3. #103
    Наблюдател
    Регистриран
    28.04.2015
    Мнения
    2
    Здравейте,
    Новобранец съм в пчеларството и се сблъсках със следния проблем: купих си в началото на този месец 5 отводки. Днес отворих съндъците с и учудване установих, че в два от тях са заложени маточници, а пред единия корпус видях 10-15 пчели, които се бяха скупчели върху нещо и след подпушване, когато пчелите се разбягаха, забелязах лежаща майката на кошера. Може ли някой да ми каже на какво може да се дължи това? Благодаря ви предварително

  4. #104
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    284
    Пчеларски район
    Варненски
    Споделете как да избегна изграждането на далаци върху маточниците.
    Пробвах с восачна лента на горната летва но пчелите изобщо не я посещават.
    Ако двама човека имат по една идея и нея споделят ще си останат само с нея но ако си я споделят и двамата ще имат по две.

  5. #105
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Максим Тодоров Виж публикацията
    Споделете как да избегна изграждането на далаци върху маточниците.
    Пробвах с восачна лента на горната летва но пчелите изобщо не я посещават.
    Само някои от семействата имат склонност да изграждат далаци върху маточниците, и то само по време на силна паша. По принцип регионите със силна паша са проблемни за майкопроизводителите.

    Иначе решението да не се изграждат далаци върху маточниците е смяна на семейството - отглеждач.

  6. #106
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от DianHristov Виж публикацията
    Здравейте,
    Новобранец съм в пчеларството и се сблъсках със следния проблем: купих си в началото на този месец 5 отводки. Днес отворих съндъците с и учудване установих, че в два от тях са заложени маточници, а пред единия корпус видях 10-15 пчели, които се бяха скупчели върху нещо и след подпушване, когато пчелите се разбягаха, забелязах лежаща майката на кошера. Може ли някой да ми каже на какво може да се дължи това? Благодаря ви предварително
    Обикновенно пчелите правят самосмяна на майката тогава, когато усетят че не е качествена.

  7. #107
    Наблюдател
    Регистриран
    28.04.2015
    Мнения
    2
    Благодаря за отговора
    Притеснява ме това, че в единия кошер ситуацията е както при класическа самосмяна, а в другия незнан все още какво е :$ . Първия си има старата майка, която продължава да сняся яйца и има два маточника, но втория има 7-8 маточника, които не са запечатани и няма кой да снася през пириода , до който ще се оплоди новата майка, което най- много ме притеснява, защото отводката е все още слаба на 6 рамки. Не е ли по- добре да си купя за втория кошер ноеа майка или те ще успеят да се справят сами?
    И един въпрос още имам, надявам се някой да ми обясни. Как е възможно пчелите да си правят само смяна пти положение, че от човека, от който си купих отводките каза, че са млади майките. Благодаряза вниманието!

  8. #108
    Заслужил Автор
    Регистриран
    01.01.2013
    Мнения
    286
    Цитат Първоначално публикувано от DianHristov Виж публикацията

    И един въпрос още имам, надявам се някой да ми обясни. Как е възможно пчелите да си правят само смяна пти положение, че от човека, от който си купих отводките каза, че са млади майките. Благодаряза вниманието!
    Няма нищо чудно в това. На повечето майкопроизводители майките също са млади, но при голям процент от тях, приемните семейства ги подменят. Причините за това могат да бъдат различни, но най-общо казано такива майки са НЕКАЧЕСТВЕНИ и пчелите това много добре го разбират

  9. #109
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Камен Крумов Виж публикацията
    На повечето майкопроизводители майките са НЕКАЧЕСТВЕНИ и пчелите това много добре го разбират
    Пепел ти на устата. Толкова теми се изписаха със суперлативи, а ти така да говориш. А защо ми се струва, че говориш истината?

  10. #110
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Камен Крумов Виж публикацията
    Няма нищо чудно в това. На повечето майкопроизводители майките също са млади, но при голям процент от тях, приемните семейства ги подменят. Причините за това могат да бъдат различни, но най-общо казано такива майки са НЕКАЧЕСТВЕНИ и пчелите това много добре го разбират
    Има майкопроизводители, които по презумпция продават некачествени майки, защото са под закрилата на майкопроизводствения монопол. Те гледат количеството, а не качеството. Оплождат ги в малки студени оплодни сандъчета, в резултат на което част от яйчните тръбички на майката остават недоразвити. Това ограничава нейния максимален капацитет на снасяне и най-интересното е, че пчелите го усещат този факт и предизвикват самосмяна, независимо от това че майката е млада.

    В общия случай говорим за ПРОСТУДЕНА МАЙКА в някой момент от нейното развитие. В технологията на майкопроизводителите има поне няколко момента от време, през които те могат да простудят майките - било поради незнание или поради криворазбрана икономия на време или пари.

 

 
Страница 11 от 28 ПърваПърва ... 91011121321 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •