Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 13
  1. #1

    РИСКОВЕ ПРИ ПОДВИЖНО ПЧЕЛАРСТВО

    Искам да Ви покажа какво ми се случи днес с един от служебните ми фургони при транспорт.Скъса се уше на задния мост,съответно ресора излезе ,а колелото удари в пода.С фадромато ми за трупи повдигнах задницата на целия фургон и наместих ресора.После наместване на скъсаното уше ,генератор и заварка.






    Бяхме затворили едното платно на Петрохан за един час.
    А фургона е празен и лек,а ако е с пчели не ми се мисли !Чукам на дърво!
    Затова свалям по два килограма на нощ при транспорт на пчелите!

  2. #2
    Наблюдател
    Регистриран
    13.06.2011
    Мнения
    46
    Свалянето на килограми може да се избегне. Преди излизане се проверяват гумите, лагерите на главините, скобите на ресьорите и теглича.

  3. #3
    Наблюдател
    Регистриран
    13.06.2011
    Мнения
    46
    Кое време от денонощието предпочитате за местене? Чувал съм, че някои колеги се местят по обяд.

  4. #4
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    248
    Цитат Първоначално публикувано от kostadinstoyanov
    Кое време от денонощието предпочитате за местене? Чувал съм, че някои колеги се местят по обяд.
    Това са пълни глупости, обедно придвижване на пчели! От 20 години не го практикувам, но когато го правех беше рано сутрин 3-4 часа. Това от мен, другите които го практикуват сега да споделят.

  5. #5
    Веднага щом се стъмни тръгвам!

  6. #6
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Как по обед бре баси - това не съм го и чувал.
    Инак по здрач - че в ранните часове трактористите са малко по-нервни :D
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  7. #7
    Автор
    Регистриран
    22.05.2011
    Мнения
    139
    Винаги вечер и то след 22 часа.Ако стане случайно някакъв сакатлък да има време за реагиране.При отваряне случайно на някой кошер да не се свети пряко в него,че не ми се говори какво става....Резултата беше над 50 ужилвания.Затова при местене не е лошо превантивно човек да си сложи в джоба алергозан или някой друг медикамент,в най лошия случай шишенце ракия.А за пушалката,винаги заредена и близо до вас.Скоростта на движение също е важна,при по висока скорост/говоря над 60/ пчелите стават много агресивни и след отваряне на кошерите при пристигането,жилят без предупреждение.В много топли дни просто е ад да се местят кошери.От практиката ми по добре е местенето в по хладно време и то при лек дъжд.Не без значение е и в каква фаза е луната,но това вече е за по напреднали.

  8. #8
    Рисковете при превоз на кошери не са малко. Може би от най-съществено значение, е качеството на изработка на самите кошери. Ако кошера е направен така, че да не се разглоби по време на път и да може да се затваря плътно, при правилно товарене и укрепване, риска клони към 0.

  9. #9
    Наблюдател
    Регистриран
    13.06.2011
    Мнения
    46
    Прав си, колега. Подвижното пчеларство започва от дърводелната. Подготовката за излизане да се сведе до щракането на мишепредпазителите. При добре укрепени кошери рискът наистина е минимален.
    Аз се изнасям ІІ-ІІІ-ІV. Привечер изчаквам прибирането на пчелите. Опитвал съм и на разсъмване, светлината създава проблеми.

  10. #10
    Наблюдател
    Регистриран
    13.06.2011
    Мнения
    46
    Предлагам проверен начин за укрепване на рамките при транспорт.

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •