Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Резултати от 1 до 5 от общо 5
  1. #1
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч

    Как може да се направи износ на мед за САЩ

    Попаднах на един документ, който мисля че ще ви е интересен:

    spravka_pazar_na_pchelen_med_USA.pdf

    Документа съдържа проучване на пазара на пчелен мед в САЩ, както и информация какво трябва да направят българските износители на пчелен мед, за да имат шанса да продават в Америка. Съдържа телефони, мейли и контактни данни на вносители на мед, както и на фирми, които могат да помогнат за сертификацията на продукта.

    Като цяло процедурата е тежка и сложна и едва ли повече от 1-2 фирми в България са в състояние да направят всичко необходимо, но все пак си струва документа да се прегледа. Най-малкото от него ще разберем какво правят българските преработватели и износители на мед. Предполагам че такава сложна процедура имат и Германия, както и всички останали държави, така че разглеждайки този документ можем да си създадем представа какви са проблемите на износителите.

    Разглеждайки този документ вече осъзнавам колко смешно звучат приказките на някои пчелари от типа "хайде да се съберем и сами да си изнасяме меда" или пък "изкупвачите живеят и печелят на наш гръб".

  2. #2
    Наблюдател
    Регистриран
    03.11.2018
    Мнения
    1
    Пчеларски район
    Антоново
    Благодаря много !!! И по повод написаното по долу-напълно съгласен !

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Този постинг съм го пропуснал навремето. Лично познавам хора /фирма износител/, опитали и успяли да изнесат разфасован на потребителски опаковки мед. Повече не повториха, изчислиха си загубата на около 70 000 $.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  4. #4
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    "Може би вероятно най-сериозното предизвикателство пред износителят на мед е в издаването на ветеринарен сертификат за износ от БАБХ - от там изискват фирмата износител първо да е направила регистрация в Американската агенция по храните и лекарствата (FDA). Според един от представителите от бранша БАБХ изискват износителят вече да имал и проверка от FDA, което е необходимо да се проучи допълнително*. (*Желателно е да се проучи доколко има законови основания за такова изискване; за една новостартираща фирма е невъзможно вече да е имала проверка от FDA). По информация на СТИВ всички тези въпроси и услуги по сертифициране, тестване, съответствие, показатели и др. могат да се решат наедно място от компания с офис и в България, специализирала именно в такива услуги, правещи лесно и възможно експортирането на продукти в трети страни извън ЕС. "

    И е те тука - разбира се, ако стигнеш дотук - където ще решавате наедно и на място от компания и бля бля, ти смъкват кожата, както си жив. Пък, ако можеш направо от тук да стартираш - значи ти вече си от "компанията". :Д

    п.п. може да се каже, че не съм срещал сектор, в който да няма някакво поне едно такова абсурдно и невъзможно за изпълнение условие благодарение, на което те разиграват, както си искат. Всички монополисти и картели в света мечтаят за закони, като нашите.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Аз не смея да се изкажа така категорично по въпроса. Не ми достигат специфични познания в конкретната област. Възможно е да има сериозни причини за такова изискване, възможно е и да няма, не знам. В конкретния случай, за който говоря, нещата се провалили на местна почва на американския пазар. Прекалено дребна сделка за американските дистрибутори, зареждащи магазините, закъсняло или никакво плащане, логични следствия от липсата на местен представител на фирмата.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

 

 

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •