Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 33

Тема: 50% Пило

  1. #21
    Забранен
    Регистриран
    30.04.2013
    Мнения
    415
    Юрий, това което го описваш в пост 20, аз съм го описал в пост 12, точка 3.
    Така че практиката абсолютно съвпада с теорията.
    Майката не слиза надолу поради една единствена причина - наличие на две хоризонтални дъски, пространството между тях и преходни килийки в които майката не снася. Това прави около 4-7 см. "мъртво пространство" за майката. Тя няма какво да прави там.
    Тъй като твоят опит е със рамка ДБ, поставена най-отгоре, това още повече я затруднява, защото рамката ДБ е по-дълбока от рамката на многокорпусния кошер, дава по-голям простор за снасяне на майкат, и тя не напуска най-горния плодник на ДБ.
    Остава въпросът, защо пчелите са складирали нектара и меда в най-долните 2 корпуса. Това като чели противоречи на теорията.
    Според мен не противоречи, чел съм за такива случаи даже за пчели живеещи в хралупа, където няма прекъсване на питата по вертикала. Просто майката спира пред прелката, не желае да я напусне, и пчелите складират мед под пилото.
    А тъй като споделяме разни неща за вредата от ниската и широка рамка, искам да кажа че не харесвам всички ниски и широки рамки, без изключение.

  2. #22
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Юрий имаш ли "фарари"?Подобен отказ на майката да напусне Д.Б. пита има и при прехвърляне от Д.Б. на Ф.
    Слави не ни ли водиш към Роже Делон?
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  3. #23
    До сега не съм имал, но тази пролет ще направя няколко. Имам и корпусите и изградени пити за тях. Преди ги ползвах като медови на ЛР плодник, но мисля да си направя няколко фарарчета.

  4. #24
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Разбрах какво искаш да кажеш . Отне ми време да разбера защо казваш на ДБ рамката малка

    Прав си, че високата рамка е по-добра, но става много трудна работата с нея. Колкото по-ниска е рамката толкова повече преходи има между корпусите.
    Ако рамката е тясна, то проблема е къде ще събират меда. Примерно: вместо 3бр 12р ДБ корпуса, трябва да сложа 6 корпуса с височина на рамката 60см, това са 3 метра и 60 см.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  5. #25
    Забранен
    Регистриран
    30.04.2013
    Мнения
    415
    Не ви водя към Роже Делон, този кошер е друга история, просто като видях снимките не можах да се сдържа, и споделих че ниските рамки правят проблеми. И от там започна една приятна раздумка.
    Между другото не си хвърляйте кошерите.
    Ниската рамка може да се ползва по няколко начина, и да се преправи във висока.
    1. Примерно работи се със два корпуса ДБ, поставени един върху друг. Две корпусни рамки се връзват една за друга, пускат се заедно отгоре, и се работи като при лежака - развиваш в една посока, към прелката. Получава се дълбока рамка около 60 см.
    2. Връзват се три рамки, най-горната е от магазинна рамка ДБ, средната е плодникова ДБ, най-долната е магазинна рамка ДБ. Получава се дълбока рамка около 60 см.
    Обаче като я сложиш тази рамка в т. 2 до две свързани плодникови рамки в т.1, се премахва прекъсването на восъка за около 60 см., което е страхотен +, за пчелите рабира се. Получават се разместени по вертикала рамки, дълбоки, и има центрофуга за тях. За пчеларя ще е малко трудно да ги вади тези големи пити, но ще се избегнат много проблеми и задачи пред пчеларя.
    За това си говориме. Чешеме си езиците.

  6. #26
    Забранен
    Регистриран
    30.04.2013
    Мнения
    415
    Ниската рамка е добра за работа на пчеларя, и е смърт за пчелите.
    Дълбоката рамка е добра за пчелите, но създава неудобства за пчеларя.
    Разместените по вертикама рамки са много добри за пчелите, и създават проблеми на пчеларя.
    Няма угодия.

  7. #27
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.05.2014
    Мнения
    224
    Цитат Първоначално публикувано от slavi 13 Виж публикацията
    Чешеме си езиците.
    Ако позволите да се включа и аз тогава .

    Съгласен съм с неудобството на пчелите, но не и с подбудите им в този случай. С разположението на пилото в предната част на рамката, а меда в задната през ранна пролет според мен е продиктувано от необходимостта пилото да бъде близо до входа (кислород) и избягване на една невъзможна операция за пчелите през студеноите все още дни - вентилиране на кошера. По мои наблюдения всичко си идва на мястото, когато времето трайно се затопли. Тогава може без много изхабяване на пчелите да се вентилира целия кошер и кислорода да стига до всяко кътче. Тогава пчелите ще разрешат на майката да разположи пило където си поиска, а "венеца" се качва по вертикала. При мен винаги нещата седят по същия начин. Зимното кълбо също винаги е близо до входа - в предната част на гнездото и се движи по вертикала и чак след това на върте в гнездото.


    Също така не съм съгласен, че пчелите предпочитат да градят вертикално, а не хоризонтално. В природата новото семейство (роя) гради първо настрани, докато достигне големина на новото гнездо отговарящо на силата на семейството Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	St145_SN3.jpg
Прегледи:      355
Размер:	43.4 KB
ID:	3842 и чак тогава започва вертикалното градене, но то е по-скоро с оглед лесна защита на натрупаните в горната част хранителни запаси, а не разполагане на пило. На хранителните запаси им трябва защита, а на пилото кислород. За това първите са най-дълбоко в гнездото, а вторите възможно най-близо до атмосферата.

    Това разбира се са мои разсъждения и наблюдения, както и следствия от някои статии на наши и чужди автори.

    Колкото до странното "едностранно" разположение на пилото в кошера на Дамянов, аз бих "заложил" на нязапушена пролука в кошера или недопре прилепнал капак от страната, незапълнена с пило, която прави течение в тази посока и пчелите разполагат пило от обратната страна за да не измръзва.

    За сега толкова от мен . Ако има градивна критика в разсъжденията ми бих я "чул", защото темата ми е доста интересна.

  8. #28
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Според мен ширината винаги ще бъде повече от височината на питата. Ако стените на хралупата са тесни, то тогава ще използват височина, като за целта ще хванат питите за стените. Причините са няколко, но най-важната е теглото. Как този восък ще издържи 2м пита без да се деформират горните килиики и без да се скъса питата?!?! Единствения начин е да се хване на по-широка основа(тоест, питата да стане по-широка). Качествата на пчелния восък са много необикновени, но той не е стоманобетон. Междо другото при строежа на питата пчелите се предполага, че правят проверка чрез вибрации дали е здрава конструкцията, а восъка пренася тези вибрации по цялата площ. Забележете, че се подсилват местата където е възможно да възникне проблем и питата да се скъса.
    Този пост е редактиран от Дамян Дамянов; 25.03.2015 в 19:30.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  9. #29
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Слави ,при твоята схема за рамка 43,5 см. на около 60 см.-колко рамков трябва да е кошера?

  10. #30
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от slavi 13 Виж публикацията
    всички пчелари ще минат на дълбоки рамки от 60 см.
    Аз не. Работя с ДБ и мисля, че с характеристиките си удовлетворява всички изисквания.

 

 
Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •